Advert

Başbakan'dan Macaristan'a Vize Çağrısı

Başbakan Yıldırım Türkiye-Macaristan Forumu'ndaki konuşmasında "Buradan sayın Başbakan'a çağrıda bulunuyorum. İş adamlarından başlayarak vizelerin kolaylaştırılması gerekiyor" dedi.

Başbakan'dan Macaristan'a Vize Çağrısı
Bu içerik 265 kez okundu.
Advert

Ankara'da düzenlenen Türkiye-Macaristan İş Forumu'nda konuşan Başbakan  Binali Yıldırım, "İnsanların seyahatini kolaylaştıracak tedbirler lazım. AB, Şengen rejimi anlaşılabilir ama ikili ilişkileri geliştirmek istiyorsak mutlaka vize kolaylığını dikkate almamız lazım. Özellikle iş adamlarının bugün en büyük ihtiyacı bu diye düşünüyorum. Esasen AB ile tam üyelik müzakereleri yapıp da vize muafiyeti, kolaylığı olmayan tek ülke Türkiye. Bu da  Avrupa Birliği'nin ayıbı diye düşünüyorum. Daha müzakerelere başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan AB, 40 yıldır ilişkilerini sürdüren  Türkiye'ye kolaylığı sağlamıyor" açıklamasında bulundu.

Binali Yıldırım konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Tarihi geçmişimizde ortak yanlarımız var. Her iki ulus da Atilla'nın torunları. Bin yıllık bir bağımsız tarihimiz var. Dolayısıyla ortak yönlerimiz çok. Bu ortak yönlerimizi bir avantaj olarak görmeli ve bunun ilişkilerimizi, gelecekteki ilişkilerimizin inşası için kullanmalıyız. 2013'de Cumhurbaşkanımızın  Macaristan'a yaptığı ziyaret sonrası ciddi bir ilişkilerde hareketlenme oldu. 5 milyar dolarlık hedef konmuştu, ancak baktığımızda bu hedefin yarısındayız. Demek ki daha fazla çalışmamız lazım, yapacak çok işimiz var. Bunun için her iki ülkede iklim, altyapı müsait. Teşvik dersen  Macaristan'da teşvikler gayet ilgi çekici.  Türkiye'de son 1 yıl içerisinde yeni uygulamaya giren yatırıma göre teşvik var. Özel teşvik, süper teşvik var. Ayrıca bölgesel teşvikler var. Bütün bu teşvik sistemlerini en iyi şekilde gerek Türk gerek Macar yatırımcılarımızın değerlendirmesini bekliyoruz. Bizim siyasetçiler, ülke yöneticileri olarak yapmamız gereken sizin işinizi kolaylaştırmak, önümüzdeki engelleri kaldırmak.

 

BU DA AVRUPA BİRLİĞİNİN AYIBIDIR

Biz ticareti yapacak değiliz, ticaretin yapılması için altyapıyı hazırlamak, hayatı size kolaylaştırmak bizim birinci derecedeki görevimzi. Bu anlamda yapmamız gereken işler var. Ticaretin artması için ulaşım, erişim, herşeyin başında geliyor. Bugün Budapeşte-İstanbul arasında günde 3 sefer var. 1,5 saat. Ben  İstanbul'dan, memleketim  Erzincan'a 1,5 saatte gidemiyorum. İç hatlardan daha kolay  Macaristan'a ulaşım var. Ama vizelerine gelince orada biraz duralım. Vizelerde sıkıntı var. Bağlantıların kolay olması yetmiyor, insanların da seyahatini kolaylaştıracak tedbirler lazım. AB, Şengen rejimi anlaşılabilir ama ikili ilişkileri geliştirmek istiyorsak mutlaka vize kolaylığını dikkate almamız lazım. Özellikle iş adamlarının bugün en büyük ihtiyacı bu diye düşünüyorum. Esasen AB ile tam üyelik müzakereleri yapıp da vize muafiyeti, kolaylığı olmayan tek ülke Türkiye. Bu da  Avrupa Birliği'nin ayıbı diye düşünüyorum. Daha müzakerelere başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan AB, 40 yıldır ilişkilerini sürdüren  Türkiye'ye kolaylığı sağlamıyor.

MACARİSTAN TÜRKİYE'DEN AFRİKA'YA AÇILACAK

Macaristan'da Türk yatırımcılar yavaş yavaş belirli alanlarda yatırım yapıyorlar. Özellikle lojistik, sanayi, hizmet sektörü. Macar ve Türk firmalarının  Afrika'ya gidebilmesi için büyük potansiyel var.  Türkiye'den  Afrika'ya 44 noktaya doğrudan uçuş var. Bu aynı zamanda  Macaristan'ın da  Afrika'ya doğrudan açılma anlamına geliyor. 1,5 saat  İstanbul'a oradan da 3 saat süreyle  Afrika'nın 44 noktasına ulaşım anlamına geliyor.

https://www.sondakika.com/haber/haber-basbakan-yildirim-avrupa-birligi-ile-tam-uyelik-9779818/

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SAMSUNSPOR'DA TRANSFERLER DEVAM EDİYOR
SAMSUNSPOR'DA TRANSFERLER DEVAM EDİYOR
Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Cocu
Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Cocu