Advert

BM ilan etti! 'Kıbrıs'ta çözüm çok çok zor...'

Kıbrıs konferansına bugün katılan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Adada çözümü bulmak çok çok zor" ifadelerini kullandı.

BM ilan etti! 'Kıbrıs'ta çözüm çok çok zor...'
Bu içerik 351 kez okundu.
Advert

İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında devam eden Kıbrıs konferansında konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, çözüme ulaşmanın çok zor olduğunu söyledi.

Kameraların karşısına geçen Guterres, "Buraya bir çözüm bulunulmasına yardımcı olmak için geldik. Ama o çözümü bulmak çok çok zor" dedi.

10 gün kadar sürmesi beklenen görüşmelerin ilk üç günü kritikti. Guterres'in açıklamaları, beklenen ilerlemenin sağlanamadığını gösteriyor.

Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin yanı sıra Türkiye ve Yunanistan dışişleri bakanları da konferansta bulunuyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün "Bu bir final konferansıdır. Son konferanstır" dedi.

 

En kritik başlık Türk askeri

Bakan Çavuşoğlu, Çavuşoğlu, "Rum tarafının ve Yunanistan'ın beklentisi, garantiler tamamen kalksın ve adada Türk askeri kalmasın. Bir şeyi anlamaları lazım, bu onların hayali ve hayalden uyanmaları gerekiyor" ifadesini de kullandı.

Ocak 2017'de Cenevre'deki zirve sonuçsuz kalmıştı. Rumların adadaki Türk askerinin çekilmesi talebi görüşmeleri tıkamış, Ankara ve Lefkoşa yönetimleri bu adımın atılmayacağını ilan etmişti.

Ayrıca, çözülmeyi bekleyen sorunlar arasında toprak paylaşımı, mülklerin iadesi, dönüşümlü başkanlık gibi başlıklar öne çıkıyor.

Rumlar petrol aramaya hazırlanıyor!

Zirvenin tarihi hayli kritik. Zira, Rumlar Temmuz ayı ortalarında adanın güney kıyısı açıklarında petrol ve gaz aramaya başlayacak. Bu tarihe kadar, müzakerelerden olumlu veya olumsuz bir sonuç çıkması bekleniyor.

Türkiye ve KKTC, Rumların söz konusu adımı tek taraflı atmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Müzakereler sonunda bir anlaşmaya varılması halinde, ortaya çıkacak metin Türk ve Rum tarafında referanduma sunulacak.

2004 yılındaki Annan Planı referandumu Türk tarafında kabul edilmiş, Rumlar ise birleşme planını reddetmişti. Buna rağmen AB, adanın güneyindeki Rumları uluslararası örgüte üye olarak kabul etmişti.

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/dunya/485639.aspx

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SAMSUNSPOR'DA TRANSFERLER DEVAM EDİYOR
SAMSUNSPOR'DA TRANSFERLER DEVAM EDİYOR
Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Cocu
Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Cocu