Advert

Meclis Başkanı "Mevcut Bina Yetmiyor" Deyince Yeni Bina Tartışmaları Alevlendi

Meclis Başkanı Kahraman'ın vekillere gönderdiği mektupta Meclis binasının yetersiz kaldığını belirtmesi yeni bir tartışmayı alevlendirdi. Bazı bürokratlar yer bakmaya başlarken bazıları da 450 dönümlük mevcut kampusun yeteceğini savundu.

Meclis Başkanı
Bu içerik 1494 kez okundu.

TBMM Başkanı  İsmail Kahraman'ın milletvekillerine gönderdiği mektupta, yeni bir Meclis binası yapılması gerektiği yolundaki ifadeleri, bürokratları harekete geçirdi. Meclis'te yeni bina tartışmaları, Anayasa değişikliğiyle milletvekili sayısının 600'e çıkartılması ve bakanların da milletvekilleri arasından seçilmeyeceği yeni bir sistemin kabul edilmesiyle alevlendi.

MECLİS'TE 100 ODAYA DAHA İHTİYAÇ VAR

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Meclis'te halen 472 milletvekili için oda bulunuyor. Bakan olan veya gruplarda ya da TBMM yönetiminde görev yapan milletvekilleri için ayrı oda bulunmuyor.  Milletvekili sayısının 550'den 600'e çıkmasıyla 100 odaya daha ihtiyaç olacak. Bina ihtiyacının karşılanması için, 15 Temmuz sonrası yıkılan eski  Halkla İlişkiler Binası'nın yerine yeni bir bina yapılması planlanıyordu.

YENİ YER ARAYIŞI BAŞLADI

Yeni binanın temelinin atılması beklenirken, TBMM Başkanı  İsmail Kahraman'ın milletvekillerine gönderdiği mektupta Meclis binasının artık yetersiz kaldığını belirterek yeni bir bina temennisinde bulunması, yeni bir tartışma başlattı. İnşaat işlerini yürüten bürokratlar olası bir talep durumunda hazırlıklı olmak için şimdiden yeni kampus arayışına başladı.

"İHTİYAÇLARI KARŞILAMIYORSA YENİSİ YAPILABİLİR"

Yeni kampus için AŞTİ Bulvarı üzerinde Cepa, Kentpark ve  Havelsan'ın arkasında yer alan ormanlık geniş alanların uygun olabileceğini değerlendiren bürokratlarla, "Yeni kampusa gerek yok. Olsa bile 450 dönümlük mevcut kampus varken, yeni kampus yapmak mantıksız olur" görüşünü savunan bürokratlar karşı karşıya geliyor. Kampus için yer arayan bürokratlar, "Ulus'taki 1. Meclis ve 2. Meclis yeterli gelmemiş, bugünkü 3. Meclis yapılmış. Günün şartlarına göre Meclis kampuslarının yenilenmesi çok doğal. İhtiyaçları karşılayamadığında yenisi yapılabilir. Şimdi gidip 1. Meclis'e dönülse yeterli gelir mi? 600 milletvekilinin olacağı bir sistemde 4. Meclis yapılabilir?" görüşünü savunuyorlar. Meclis yönetimi hangi seçeneği tercih ederse etsin, 26. Dönem 3. Yasama Yılı ile birlikte yoğun bir inşaat sezonu yaşanacak.

https://www.sondakika.com/haber/haber-yeni-meclis-binasi-icin-yer-araniyor-9783310/

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERGEN YALÇIN'A CEZA!
SERGEN YALÇIN'A CEZA!
TRABZONSPOR KANCASI!
TRABZONSPOR KANCASI!