Advert

Warren Buffett, Servetinin 27 Milyar Dolarını Hayır Kurumlarına Bağışladı

Dünyanın en zengin 4. insanı olan Warren Buffett servetinin 3.17 milyar dolarını hayır kurumlarına bağışladı. 2006 yılından bu yana toplam bağışı ise 27 milyar doları aştı.

Warren Buffett, Servetinin 27 Milyar Dolarını Hayır Kurumlarına Bağışladı
Bu içerik 234 kez okundu.
Advert

Dünyanın en zengin işadamlarından  Warren Buffett, CEO ve Başkanı olduğu  Berkshire Hathaway hisselerinin 3.17 milyar dolarlık kısmını hayır işi yapan beş ayrı derneğe bağışladı. 86 yaşındaki  Warren Buffett böylelikle 2006 yılından bu yana toplam 27.54 milyar dolarlık bağışta bulunmuş oldu. En büyük payı alan ise 21.9 milyar dolarla yine toplam varlıkları 50 milyar doları bulan Gates ailesinin derneği.

BILL GATES'İN ŞİRKETİNE 2,42 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Bağış alan dernekler arasında  Microsoft'un kurucusu  Bill Gates ve eşi Melinda Gates'in kurduğu, yoksullukla mücadelenin yanı sıra sağlık, eğitim ve teknolojiye ulaşamayan insanlar için çalışan Bill & Melinda Gates Foundation 2.42 milyar dolarlık payla ilk sırada yer alıyor.

HALA DÜNYANIN EN ZENGİN 4. İNSANI

Warren Buffett'ın, 1965 yılından bu yana başında Omaha-Nebraska merkezli holdingdeki hisse oranı bu bağışla yüzde 17'ye düştü. Buffett şu ana dek hisselerinin yüzde 40'tan fazlasını bağışladı.

 

Amerikalı milyarder bu bağışlarına rağmen, 76.3 milyar dolarlık servetiyle hâlen  Forbes dergisinin listesinde dünyanın en zengin 4. insanı olmayı sürdürüyor. Dünyanın en zengin ilk 3 insanı ise 89.4 milyar dolarla  Bill Gates, 84.8 milyar dolarla Amazon'un sahibi  Jeff Bezos ve 81.8 milyar dolarla Zara markasını da bünyesinde bulunduran Inditex'in sahibi Amancio Ortega.

BAĞIŞ HAREKETİ SÜRECEK

Warren Buffett, 2010 yılında başlattığı "The Giving Pledge" isimli hareketle servetinin büyük bölümünü hayır kuruluşlarına bağışlama kararı almış ve diğer milyarderleri de kampanyaya katılmaya davet etmişti. Şu ana kadar 21 ülke arasından 170 kişi Buffett'ın hareketine katıldı.

Facebook kurucusu  Mark Zuckerberg de hayattayken şirket hisselerinin yüzde 99'unu bağışlama kararı almış ve yeni doğan bebekleri Max'a da bu kararlarını ileride daha iyi anlaması için dokunaklı bir mektup bir yazarak anlatmıştı.

https://www.sondakika.com/haber/haber-warren-buffett-servetinin-27-milyar-dolarini-9819157/

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“GELECEĞİN KARAKARTALI”NDA BÖLGE ELEMELERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
“GELECEĞİN KARAKARTALI”NDA BÖLGE ELEMELERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
Fenerbahçe, Ozan Tufan'ı 1 Milyon Euroya Gönderecek
Fenerbahçe, Ozan Tufan'ı 1 Milyon Euroya Gönderecek