Advert

Musul'da Teslim Olan Teröristler Tek Sıraya Dizildi!

Musul'un Eski Şehir bölgesinde kalan son DEAŞ teröristlerinin fotoğrafları paylaşıldı. Tek sıra yürütülen militanların ellerinin arkadan bağlı olduğu görülüyor.

Musul'da Teslim Olan Teröristler Tek Sıraya Dizildi!
Bu içerik 309 kez okundu.
Advert

nsan Hakları İzleme Örgütü,  Irak güvenlik güçlerinin DEAŞ teröristlerinin ailelerini de cezalandırdığı uyarısını yaptı. Örgüte göre, en az 170 aile zorla götürüldükleri bir kampta tutuluyor.

TERÖRİSTLERİ TEK SIRA DİZDİLER

Kanlı terör örgütünün kökünün kazındığı kentte Musullular artık yeni bir hayata başlıyor. Bazı ailelerin evlerini onardığı fotoğraflar, sosyal medyaya yansıdı. Elinde tuttuğu en büyük kent  Musul'u 9 Temmuz'da kaybeden terör örgütü DEAŞ'ın son militanları da Eski Şehir bölgesinde yakalandı.  Irak Ordu birlikleri, neredeyse tamamen enkaza dönen labirent gibi dar sokaklara sahip Eski Şehir'de teslim olan teröristleri tek sıra halinde yürüttü. Paylaşılan fotoğrafta, militanların elleri arkadan bağlı.

Halen evlerin bodrumlarına gizlenen tek tük bazı militanlar, geceleri ortaya çıkarak saldırı düzenlemeye çalışıyor. Örgüt, kentin güneyindeki köylere de gerilla taktiğiyle saldırı teşebbüslerinde bulunuyor.

 

ABD savaş uçakları, bölgede teröristlerin saklandığı son mevzileri iki gün önce bombardımana tutmuştu.

MAAŞ 72 DOLARDAN BAŞLIYOR

Musul'da ele geçirilen belgelere göre, terör örgütü militanlarına 72 dolardan başlayan maaşlar ödüyordu. Söz konusu rakam, bekar teröristlere veriliyordu. Evli olanlar ise 256 dolara kadar maaş aldı.

TERÖRİSTLERİN AİLELERİ BİR KAMPTA TUTULUYOR

İnsan Hakları İzleme Örgütü,  Irak güvenlik güçlerinin DEAŞ teröristlerinin ailelerini de cezalandırdığı uyarısını yaptı. Örgüte göre, en az 170 aile zorla götürüldükleri bir kampta tutuluyor. Uluslararası örgüt, bu uygulamanın savaş suçu olabileceğini belirtiyor.
Yeni hayat başlıyor

Kanlı terör örgütünün kökünün kazındığı kentte Musullular artık yeni bir hayata başlıyor. Sosyal medyaya yansıyan fotoğraflarda, bazı ailelerin evlerini onardığı görülüyor.

Haziran 2014'teki işgalden önce nüfusu 1,8 milyona yaklaşan  Musul, şu an neredeyse tamamen harabeye dönmüş durumda.

17 Ekim'de başlayan büyük operasyonda evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı 1 milyona yaklaşıyor.

Ocak ayında kurtarılan kentin doğu yakasındaki mahallelere binlerce aile döndü ancak halihazırda yüzbinlerce sivil  Musul çevresindeki kamplarda veya akrabalarının yanında barınıyor.

YENİ HEDEF TELAFER

Musul, terör örgütünün elindeki en büyük kent konumundaydı. Ekim 2016'da başlayan operasyonda son olarak Eski Şehir bölgesindeki El Nuri Camii Haziran ayı sonunda kurtarıldı. Bağdadi'nin 28 Haziran 2014'te yüzünü ilk ve son kez gösterdiği tarihi cami, 21 Haziran'da militanlarca havaya uçurulmuştu. Caminin geri alınmasıyla, operasyonun en önemli sembolik adımı atıldı.

Musul'daki zaferden sonra ordu birliklerinin yeni hedefi kentin batısındaki Telafer. Zira, Türkmen kenti  Telafer,  Kerkük'ün batısındaki Havice ile ülkenin  Suriye sınırındaki geniş bir alan halen DEAŞ'ın kontrolünde.

Büyük  Musul operasyonuna ordu birliklerinin yanı sıra Peşmerge, Şii milisler Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçlerinin de dahil olduğu 100 bin silahlı unsur katıldı.  ABD ise hava saldırılarıyla operasyona destek verdi.

Bugüne kadar  Irak güçleri 800'den fazla kayıp verdi, 5 bine yakın asker ise yaralandı. Öldürülen teröristlerin sayısı 17 bini geçti. Bu rakam, başlangıçtaki tahminleri aşıyor. Zira, operasyondan önce  Musul'da 6 bin kadar DEAŞ'lının bulunduğu tahmin ediliyordu.

Kenti ikiye bölen  Dicle Nehri'nin doğusundaki mahalleler Ocak 2017'de tamamen kurtarıldı. 19  Şubat'ta başlayan batı yakası operasyonu hızlı bir şekilde ilerlese de Eski Şehir'in kapısına dayanıldığında ilerleme neredeyse durdu. Ordu birlikleri, aylarca Eski Şehir'i kurtarmak için savaştı.

TOPRAKLARININ DÖRTTE BİRİNİ KAYBETTİ

DEAŞ, geçen yıl elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. 2014'ten bu yana  Irak'ta kaybettiği alan ise yüzde 65'in üstünde. Kanlı örgüt, geçen yıl  Irak Felluce ve  Libya  Sirte gibi çok önemli kalelerini yitirdi. Örgütün Ortadoğu'nun batısındaki en büyük merkezi El Bab ise, Fırat Kalkanı Harekâtı'yla 23  Şubat tarihinde geri alındı.

5 KITA, 30'U AŞKIN ÜLKE

DEAŞ, Mayıs ayından bu yana  İngiltere  Manchester ve  Londra,  Filipinler  Mindanao, Endonezya  Cakarta,  Fransa  Paris ve  İran  Tahran'da saldırı düzenledi. bugüne kadar 30'dan fazla ülkeyi hedef alan ve sayıları 200'e yaklaşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

Amerikan CNN International'ın  Şubat ayında yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü.  Irak ve  Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor. (Kaynak:  Milliyet)

https://www.sondakika.com/haber/haber-musul-da-teslim-olan-teroristler-tek-siraya-9825714/

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Koç'tan çarpıcı açıklama!
Ali Koç'tan çarpıcı açıklama! "Vefa Küçük gözlerine inanamadı"
Galatasaray'da Shaqiri bombası!
Galatasaray'da Shaqiri bombası!