Advert

Benimle Gülümse Projesi Değerlendirme Toplantısı

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği koordinasyonunda, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ortaklığında ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü iştirakinde yürütülmekte olan “Benimle Gülümse Projesi” ile ilgili 05 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinde “Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi.

Benimle Gülümse Projesi Değerlendirme Toplantısı
Bu içerik 846 kez okundu.
Advert

Benimle Gülümse Projesinin genel amacı; koruyucu ve önleyici diş hekimliği hizmetlerinde eğitim almış sağlık profesyonellerinden oluşan ekiplerle; ağız ve diş sağlığı boyutunda riskli çocuklar sınıfında yer alan ve İstanbul İli Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı ilçelerde ikamet eden 6 yaş altındaki engelli bebek ve çocukların sağlıksız ağız florasından, yanlış beslenme sonucu oluşabilecek diş çürüklerinden ve kötü ağız hijyeni sebebiyle maruz kaldıkları risklerden korunmaları sağlamaktır. Proje kapsamında; engelli çocukların eğitim ve sağlık hizmetlerine daha kolay erişebilmeleri ve dolayısıyla fiziksel gelişimlerinin de desteklenmesine katkı sağlamayı hedeflenmektedir.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Yakup ÇAĞ, İdari Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Habip YILMAZ, Genel Sekreterlik ekibi ve “Benimle Gülümse” proje ekibinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda proje ekibi tarafından “Proje İşleyişi Süreci, Eğitim Faaliyetleri, İzleme-Ölçme-Değerlendirme Faaliyetleri, Ev Ziyaretleri Deneyimleri, Projenin Genel ve Özel Amaçlarına” yönelik bilgi verildi.

Proje saha ekibinin yapmış olduğu ev ziyaretleri esnasında sözel olarak ve sonrasında sosyal medya aracılığıyla hasta yakınlarının projeye yönelik olumlu geri bildirimde bulundukları, memnuniyetlerini dile getirdikleri belirtildi. Proje ekibi tarafından sunulan faaliyet raporunda ilk olarak projenin kamuoyuna duyurulması konusunda Benimle Gülümse sosyal medya hesabının oluşturulduğu, açılan sosyal medya hesabının 30 Haziran 2017 tarihi itibariyle takipçi sayısının 1058, görüntülenme sayısının ise 35.361 olduğu bilgisi verilmiştir. 27 Mart 2017 tarihinden itibaren 633 ailenin ziyaret edildiği, ziyaret edilen ailelerden toplam 1684 kişiye 353 saat koruyucu ağız ve diş sağlığı eğitiminin verildiği belirtilmiştir. Koruyucu ağız ve diş sağlığı konusunda toplumu bilinçlendirme çalışmaları doğrultusunda; öncesinde %20 olan bilgi düzeyinin %97’ye çıkartıldığı, bu proje doğrultusunda ilk defa Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Modül Takip Sistemi ve Diş Tedavi Hizmeti Takip Kayıt Sistemi oluşturulduğu, orta ve yüksek risk grubundaki “473 çocuğa” flor vernik uygulamaları gerçekleştirildiği önemle vurgulanmıştır.

Proje kapsamında 170 diş hekimi ve diş klinik yardımcısına “Engelli Çocuklarla İletişim Yöntemi” ve “Koruyucu Diş Hekimliği Sağlık Hizmetleri” eğitimi verilmiştir. Verilen eğitim sonrasında diş hekimlerinin %58,50 olan bilgi düzeyinin %95,40’a, diş klinik yardımcılarının ise %40 olan bilgi düzeylerinin %90’a çıktığı gözlemlenmiştir.

Proje kapsamında 15 Haziran 2017 tarihinde genel anestezi ile diş tedavi hizmeti sunulmaya başlandığı belirtilmiştir. Toplantıda; böyle bir projeye ev sahibi olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN, projeye gönül vermiş tüm katılımcılara teşekkür etti. Gerçekleştirilen projenin hedefleri dahilinde hızla ivme aldığını vurgulayarak, proje kapsamındaki hedef kitlenin tümüne ulaşılmasının önemliliğini belirtti. Genel Sekreter Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN; özel bakıma ihtiyaç duyan bebek ve çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı koruma programına alınarak öncelikle İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Bölgesi, gelecek yıllarda projenin tüm Türkiye de uygulanabilirliğine yönelik projenin geniş kitlelere ulaştırılması için yapılabilecek çalışmalara değindi. 

HABER.TUZLAPRESS GAZETESİ

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“GELECEĞİN KARAKARTALI”NDA BÖLGE ELEMELERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
“GELECEĞİN KARAKARTALI”NDA BÖLGE ELEMELERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
Fenerbahçe, Ozan Tufan'ı 1 Milyon Euroya Gönderecek
Fenerbahçe, Ozan Tufan'ı 1 Milyon Euroya Gönderecek