Advert

Kraliçe’ye Türk kirazı.

Kraliçe’ye Türk kirazı İngiliz Kraliyet Ailesi, Türk ürünlerinin ve lezzetlerinin tutkunu oldu. Havlu ve bornozlarını Denizli’den, inciri Bursa’dan getirten ailenin bir gözdesi de Çığşar kirazı... .

Kraliçe’ye Türk kirazı.
Bu içerik 342 kez okundu.
Advert

Kraliçe’ye Türk kirazı

, Türk ürünlerinin ve lezzetlerinin tutkunu oldu. Havlu ve bornozlarını Denizli’den, inciri Bursa’dan getirten ailenin bir gözdesi de Çığşar kirazı...

Kraliçe’ye Türk kirazı

İngiltere Kraliyet Ailesi, Türk ürünlerine ve lezzetlerine özel bir hayranlık duyuyor. Pek çok ürünü Türkiye'den getirten ailenin bu tutkusu, ihracatçıya da yarıyor. Havlu ve bornozlarını Denizli'den getiren, Bursa'nın siyah incirine özel bir ilgi gösteren ve bu ürünün dış satışlarda rekor kırmasına vesile olan İngiliz Kraliyet Ailesi, kirazı da Kahramanmaraş Çığşar'dan alıyor. Ailenin yıllardır tükettiği Kahramanmaraş'ın Andırın İlçesi'ne bağlı Çığşar Mahallesi'nde yetişen dünyaca ünlü kirazın bu yılki hasadına başlandı. Çığşar kirazı yakında İngiltere yollarına düşecek. Andırın Kiraz Üreticiler Birliği Başkanı Cabbar Erkek, Çığşar kirazını diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliğin tadı ve aroması ile Türkiye'de en son hasat edilmesi olduğunu belirterek, bu nedenle kirazın Buckingham Sarayı'nca de tercih edildiğini ifade etti.

AROMASI FARKLI
Yurt dışında çok tercih edilen Çığşar kirazını özellikle 'ye ihraç ettiklerini vurgulayan Erkek, " bu kirazlardan alıyor. İngiltere dışında Almanya, Rusya, Hollanda ve Arap ülkeleri bu kirazı tercih ediyor" dedi. Erkek, kirazın kilosunun 7 liraya yurt dışına satıldığını, ürünün soğutucusu bulunan TIR'larla önce Mersin'e, oradan da gemi ile yurt dışına gönderildiğini söyledi.

 

http://www.takvim.com.tr/dunya/2017/07/18/kraliceye-turk-kirazi

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Savcılık, Olaylı Derbinin Ardından Beşiktaşlı 4 İsmi İfadeye Çağırdı
Savcılık, Olaylı Derbinin Ardından Beşiktaşlı 4 İsmi İfadeye Çağırdı
İYİ BAŞLADIK ANCAK DEVAMINI GETİREMEDİK
İYİ BAŞLADIK ANCAK DEVAMINI GETİREMEDİK