"Uluslararası finans sistemini orta ve uzun vadede derinden  etkileyecek gelişme. Şu anda başlangıç aşamalarında ama  bu alanın mutlaka  kontrol alına alınması, kural ve kaidelere bağlanması lazım. Bu konuda da  uluslararası finans sisteminde birtakım gelişmeler mutlaka olacaktır. Türkiye de  her zaman olduğu için bu gelişmelerin içinde yer alacak."

DOLARDA İSTİKRAR OLUŞTU

Ağbal, döviz kurlarına ilişkin gelişmeleri de değerlendirerek, doların  kendi ekonomik koşullarında inip çıkabileceğini kaydetti. Şu anda dolar ve finans  piyasalarının seviyesi bakımından istikrar olduğunu dile getiren Ağbal, "Millet  doların seviyesine bakacağına, otursun işine gücüne baksın. Millet oturmuş  kalkmış 'Üç ay sonra, altı ay sonra dolar kuru ne olacak...' Sanki falcılar. Bunu  yaparak 'ekonomistim' diyenlere de şaşırıyorum." diye konuştu.16 Nisan halk oylamasından sonraki süreçte, döviz kurlarında istikrar  sağlandığına ve finansal piyasalarda kırılganlığın aşağı indiğine değinen Ağbal,  ekonomide öngörülebilirliği artıran bir patika bulunduğunu bildirdi.

Ağbal, ekonomide müthiş bir siyasi belirginlik ve istikrar olduğuna  dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Güçlü ekonomik ivme yakaladık. Bütün bu parametreler ekonomideki  gelişmeleri etkiliyor. Kurun seviyesine ilişkin teknik değerlendirmeler olur,  buna saygı duymak lazım ama onun dışında 'geleceği gören kahin' edasıyla doların  seviyesine ilişkin ölçü, rakam biçenlere kimse bakmasın. Herkes işine, gücüne  baksın."