Advert

EĞİTİM KENTİ TUZLA'NIN BİLİM ŞENLİĞİ

Tuzla Belediyesi, 4 üniversite ve 14 okulun katkılarıyla 12-15 Ekim tarihleri arasında düzenlediği Bilim Şenliği Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda bugün başladı.

EĞİTİM KENTİ TUZLA'NIN BİLİM ŞENLİĞİ
Bu içerik 1619 kez okundu.
Advert

Tuzla Belediyesi, 4 üniversite ve 14 okulun katkılarıyla 12-15 Ekim tarihleri arasında düzenlediği Bilim Şenliği Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda bugün başladı.

Tuzla Kaymakam’ı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkan'ı Dr. Şadi Yazıcı, Üniversite Dekanları, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,Tuzla'da bulunan okullarımızın Müdürleri, Öğretmenler, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, Tuzla'lı iş adamları ve  Öğrencilerin katıldığı bilim şenliği büyük bir kalabalık ve coşku ile açıldı.

Tuzla Bilim Şenliği’nde 4-15 yaş grubu öğrencilere bilimi sevdirmek amacıyla okulların bilimsel projeleri akademisyenlerin değerlendirmesine sunuluyor.

Şelale Park'taki Bilim Şenliğinde Farklı yaş gruplarına yönelik bilimsel etkinlikler ve sergiler, yarışmalar, söyleşiler yer alıyor.

Çocuklar ve gençler Tuzla Bilim Şenliği’nde Bilgisayar Kodlama, 3D Tasarım, Robotik ve Eğlenceli Elektronik, Uçak ve Roket Fiziği, Gökbilim ve Astronomi, Doğada Canlılar ve Maddeler, Arduino ile Fen Etkinlikleri ve Doğa Bilim Atölyelerinde potansiyellerini keşfederek, bilimsel konuların içeriğini öğrenip yeni teknolojik gelişmeler hakkında bilgi sahibi oluyorlar.

Şenliğe ev sahipliği yapan Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi, Planetaryum-Gözlemevi, Nuh’un Gemisi HoloZoo ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın “Teknolojinin Serüveni Sergisi’nde bilimsel gelişmeler ve yeniliklere şahitlik etme fırsatı oluşuyor.

 

Tuzla Belediyesi Karting ve Formula 1 aracı, Gebze Teknik Üniversitesi drone, maket uçak, 3D printer ve farklı bilimsel projeler, Okan Üniversitesi otonom (Sürücüsüz) araç ve robotlar, İstanbul Üniversitesi Elektrikli Araç “Milat 1453”, İstanbul Aydın Üniversitesi Elektrikli ARAÇ “Elektro Aydın’’ ve “Elektro Aydın Nova”, İBB Gençlik Meclisi’nden “Bilim Otobüsü” ile şenlikte yer alıyor.

Bilim Şenliğinin açılış konuşmasını Tuzla Belediye Başkan'ı Dr. Şadi Yazıcı yaptı.

Tuzla Belediye Başkan’ı Dr. Şadi Yazıcı, şenliği çocuklar ve gençlerde farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlediklerini söyledi.

Başkan Yazıcı, “Yerel yönetim ve üniversite işbirliği düzenlediğimiz ‘Tuzla Bilim Şenliği’nin içeriğiyle çocuklarımız ve gençlerimizde farkındalık oluşturmasını amaçlıyoruz. Gelişen teknolojinin hayatımızı, alışkanlıklarımızı, standartlarımızı değiştirdiği ve hatta hükmettiği günümüzde, teknolojinin kullanıcısı olmakla sınırlı kalmak istemiyoruz.”derken

Başkan Yazıcı Konuşmasında ''Ülkemizin yetişmiş genç, nitelikli beyin gücünün teknolojinin güncellemesini takip eden, mobil marketlerden uygulama indiren değil ürettiği, planladığı, patentine sahip olduğu teknolojiyi dünyaya sunan bir nesil olmasına özendirmek, teşvik etmek için bu ve benzeri etkinlikleri öne çıkarıyoruz.''dedi.

Yazıcı sözlerini ''Tuzla Bilim Şenliği’nde çocuklarımız ve gençlerimizin ilgisini çekecek, merak uyandıracak, üretkenliklerini ve yeteneklerini geliştirecek bir dizi etkinlik gerçekleştiriyoruz” diyerek bitirdi.

Tuzla Belediye Başkan’ı Dr. Şadi Yazıcı, gelecek neslin dünyada söz sahibi yapacak teknolojiyi üretmesini hayal ettiğini söyledi.

Organizasyonun içeriği ve oluşturacağı farkındalık ile yön gösterici bir özelliğe sahip olduğunu belirten Başkan Yazıcı, “Teknolojiye ayak uydurmanın parçalarından biri onun hızına uyum olduğu kadar, temelinde gençlerin iyi yetiştirilmesi, yeteneğin keşfedilmesi, üretim imkanının sağlanması ve sürdürülmesi yer almalıdır'' ifadelerine yer verirken

Akıllı telefonlar ve uygulamalarının günlük güncellendiği bir zamanda insanın mevcut bilgiyle yerinde sayması düşünülemez. Çocuklarımızın ve gençlerimizin tüketici konumundan uzaklaşması, ülke ve milletini kalkındıran, dünyada söz sahibi yapan teknolojiyi üreten konuma ulaşmasının bir yolu da onlara bu hissi yaşatacak organizasyonları sağlamaktan geçiyor " dedi

Başkan Yazıcı "Ülke ve millet olarak gerçekleştirme gücüne sahip olduğumuz, hayalini kurduğumuz yarınlara çocuklarımız ve gençlerimizin aldıkları eğitim kadar sahip olacağız. Bugün unutulmaya yüz tutan bir çok bilimsel buluşun sahibi olan atalarımızın asırlar öncesinden bize bıraktığı o mirası devralacak olan genç nesillere Tuzla Bilim Şenliği ile eğlenceli ve bir o kadar da yön gösterici bir program sunuyoruz” şeklinde konuştu. 

Tuzla Kaymakam’ı Ali Rıza Çalışır Yaptığı konuşmada " Eğitim Kenti Tuzla'nın, Tuzla Belediyesi tarafından yapılan bilim şenliğinde öğrencilerin kendi uğraş ve çabalarıyla bilgilerinide kullanarak ortaya  çıkardıkları icadlardan son derece keyif aldığını dile getirirken, gelişen teknolojide bilimin önemli bir rol oynadığını ve bunuda burda görmekten mutluluk duyduğunu” ifade etti.

Kaymakam Çalışır, eğitime en büyük desteği veren Tuzla Belediye Başkan’ı Dr. Şadi Yazıcı'ya Teşekkür ederken bu tip organizasyonların yapılmasından ve bunların çocuklarımıza eğitim anlamında büyük faydalar sağladığını dile getirdi.

Tuzla Kaymakam’ı Ali Rıza Çalışır ve   Tuzla Belediye Başkan’ı Dr. Şadi Yazıcı bilim şenlliğinde İlçede bulunan okulların öğrencileri tarafından oluşturulan standlardaki sunulan bilgi ve becerileriyle oluşan icadları tek tek gezerek incelediler.

Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Halil Türkan İmam Hatip Lisesi, Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi, Tuzla Mesleki ve Anadolu Lisesi, Behiye Dr. Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi gibi okulların bulunduğu standları gezen, özel ilgi alanıda olan ve bilime merakı ile de bilinen  Başkan Yazıcı, çoçuklarla da sohbet ederek icadları hakkında hem bilgi alıp hemde fikir alışverişinde bulundu.

Bugün başlayan ve Pazar gününe kadar devam edecek olan bilim şenliğini tüm Tuzla'lıların ziyaret ederek, Eğitim Kenti Tuzla'nın geleceğin başarılı öğrencilerini ve icadlarını görerek onlarla gurur duyması dileğimizdir.

Tuzlapress Gazetesi olarak İstanbul'un 39 İlçesi arasında, Eğitimi ön planda tutarak İlçemiz Tuzla'yı Eğitim Kenti Tuzla adı ile Türkiye' ye duyuran, başta Tuzla Belediye Başkan’ımız Dr. Şadi Yazıcı olmak üzere Tuzla Kaymakam’ımız Ali Rıza Çalışır nezninde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve tüm eğitimcilerimize bu güzel organizasyon için Tuzla Halkı adına teşekkür ederiz.

HABER.TUZLAPRESS GAZETESİ

 

TUZLA TUZLA KAYMAKAMLIĞI TUZLA BELEDİYESİ ALİ RIZA ÇALIŞIR ŞADİ YAZICI AHMET ÇABUK TUZLAPRESS
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AZİZ YILDIRIM’A ZORLA GETİRME KARARI
AZİZ YILDIRIM’A ZORLA GETİRME KARARI
FENERBAHÇE KARARINI VERDİ
FENERBAHÇE KARARINI VERDİ