Advert

Emine Erdoğan Bakü Türk lisesinin açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı’nın Azerbaycan ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Bakü’de Bakü Türk Lisesi’nin açılışına katıldı. 1994 yılında Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kurulan ve 2017 yılında TİKA tarafından tadilat ve tefrişatı yapılan Lise’nin eğitim ve öğretime daha geniş imkanlarla açılması vesilesiyle bir program gerçekleştirildi.

Emine Erdoğan Bakü Türk lisesinin açılışına katıldı
Bu içerik 387 kez okundu.
Advert

Emine Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada Bakü Türk Lisesi'nin Türkiye-Azerbaycandostluğunun bir nişanesi olduğunu söyledi. Açıldığı günden bu yana Azerbaycan'ın en başarılı okullarından biri haline geldiğinin altını çizdi. Bu okuldan mezun olacak gençlerin ülkeler arasındaki dostluğun güçlenmesine sağlayacağı katkıya vurgu yaptı. Gençlere 'Sizler, geleceğimizin mimarı olacaksınız. Umuyorum ki, sadece akademik ve mesleki başarıya değil, dünyanın ihtiyacı olan değerlere, merhamete, vicdana ve sevgiye de yatırım yaparsınız. Çünkü sağlam bir gelecek, ancak bu değerler üzerine bina edilebilir.' şeklinde seslendi.

'Tek millet, iki devlet' vurgusuyla sözlerine devam eden Emine Erdoğan, mezun gençleri Türkiye'de üniversite okumaya davet etti.

Açılış programına Diyanet İşleri eski başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, Azerbaycan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı, bakan eşleri, öğrenciler ve okul yöneticileri katıldı.

İşte Emine Erdoğan'ın açılış konuşması:

EMİNE ERDOĞAN'IN BAKÜ TÜRK LİSESİ AÇILIŞ KONUŞMASI

Değerli Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sevgili Gençler,

Kıymetli Kardeşlerim,

Türkiye - Azerbaycan dostluğunun nişanesi olan bu güzel okulun açılışı sebebiyle, sizlerle biraraya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum!

1994 yılında Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kurulan ve kısa sürede Azerbaycan'ın en başarılı okullarından birisi haline gelen Bakü Türk Lisesi, medar-ı iftiharımızdır.

Kapasitesinin artırılması amacıyla, TİKA tarafında yapılan tadilat ve tefrişat ile, parlayan bir yıldız olmaya devam edecektir.

İnanıyorum ki, buradan mezun olacak gençlerimiz, hem Azerbaycan'ın geleceğine, hem de ülkelerimiz arasındaki dostluğun güçlenmesine büyük katkı sağlayacaklardır.

Sevgili Gençler,

Eğitim herşeyin başıdır. İnsandaki cevheri ortaya çıkarır, geleceği inşa eder. Sizler de, geleceğimizin mimarı olacaksınız. Umuyorum ki, sadece akademik ve mesleki başarıya değil, dünyanın ihtiyacı olan değerlere, merhamete, vicdana ve sevgiye de yatırım yaparsınız. Çünkü sağlam bir gelecek, ancak bu değerler üzerine bina edilebilir.

Azerbaycanla eğitimden sağlığa, turizmden enerjiye her alanda güzel ilişkilerimiz var. Fakat bu ilişki, devletlerarası münasebetlerin ötesinde bir kardeşlik ilişkisidir.

'Tek millet, iki devlet' sözü, bu kardeşliğin en güzel ifadesidir.

Şair Vahapzade'nin dediği gibi,

'Bir ananın iki oğlu,

Bir ağacın iki kolu,

O da ulu, bu da ulu

Azerbaycan-Türkiye!

Dinimiz bir, dilimiz bir,

Ayımız bir, yılımız bir,

Aşkımız bir, yolumuz bir

Azerbaycan-Türkiye!'

Allah bu kardeşliği ebedi kılsın, bu dostluğu daima yaşatsın!

Bayraklarımızdaki hilal ve yıldız göklerden hiç inmesin!

Gençlerimizi, kardeş ülke Türkiye'ye davet etmek istiyorum. Gelin üniversiteyi ülkemizde okuyun, bu ilişkilere yeni bir boyut katın. Doğu'nun ve Batı'nın kesiştiği ülkemizde, kültürel, akademik dostluklar geliştirin.

Bakü Türk Lisesi'nin yeni çehresiyle hepinize hayırlı olmasını diliyorum. Buranın, Azerbaycan'ın gençlerine bir bilim ve sanat yuvası olmasını temenni ediyorum.

23 yıl önce buraya çok güzel bir tohum atan Diyanet Vakfımız ve Türkiye'nin tüm dünyaya uzanan dostluk eli TİKA başta olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Tüm katılımcılara kalbi muhabbetlerimi sunuyorum.

 

http://www.sabah.com.tr/gundem/2017/10/31/emine-erdogan-baku-turk-lisesinin-acilisina-katildi

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 GALATASARAY, TRABZONSPOR VE BEŞİKTAŞ PFDK'YA SEVK EDİLDİ
GALATASARAY, TRABZONSPOR VE BEŞİKTAŞ PFDK'YA SEVK EDİLDİ
ALİ KOÇ'U KIZDIRAN ERSUN YANAL SORUSU
ALİ KOÇ'U KIZDIRAN ERSUN YANAL SORUSU