Advert

Yeni Zelanda’dan kamptan attığı mültecilere yardım edecek

Başbakan Ardern, Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinde kalan mültecilere 3 milyon dolar yardımda bulunacaklarını açıkladı.

Yeni Zelanda’dan kamptan attığı mültecilere yardım edecek
Bu içerik 284 kez okundu.
Advert

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) toplantıları için gittiği Filipinler’de Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ile bir araya geldi.

MÜLTECİLERE 3 MİLYON DOLAR YARDIM

Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre Ardern, 31 Ekim’de resmen kapatılan merkezdeki mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması için 3 milyon dolar yardımda bulunacaklarını ve yardımların, mültecilerin Manus Adası’nda kalacakları süre içerindeki ek ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacağını söyledi.

ARDEN, MÜLTECİ ALMA TEKLİFİNİ YENİLEDİ

Görüşmede Turnbull’a merkezdeki mültecilerden 150’sini ülkesine kabul etme teklifini yinelediğini ve bazı olumlu ilerlemeler kaydettiklerini belirten Ardern, ‘‘Yetkililerimiz, Avustralyalı yetkililerle çalışmaya devam edecek ve Avustralya'nın bu teklifi kabul etmesi ihtimaline karşı hazırlıklı olacağız. Bu seferki teklifimizde birkaç yıldır yaptıklarımızdan daha fazla ilerleme kaydettik.’’ dedi.

Ardern, mülteci alım işlemlerinin yaklaşık 5 ay sürebileceğini sözlerine ekledi.

Başbakan Ardern, geçen hafta Avustralya’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında merkezden 150 mülteciyi ülkesine alma teklifinde bulunmuş ancak teklifi Başbakan Turnbull tarafından kabul görmemişti. Muhalefetteki İşçi Partisi ve Yeşiller'in, teklifi kabul etmesi için baskı yaptığı hükümet, teklifi kabul ettiklerine dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.

MÜLTECİLERİN KAPATILAN MERKEZDEKİ BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Yaklaşık 4 yıldır Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinde tutulan mülteciler, tesisin kapatılmasına ve 15 gündür elektrik, su, gaz, yiyecek ve tıbbi malzeme verilmemesine rağmen yeni yapılan barınaklara gitmeyi güvenlik gerekçesiyle kabul etmiyor.

Papua Yeni Gine'nin Lorengau kenti yakınlarında kurulan barınaklara taşınmayı yerli halkın daha önce kendilerine saldırıda bulunduklarını ve bu yüzden korunaklı olmayan yeni barınaklarda can güvenliklerinin olmayacağını ileri sürerek reddeden mülteciler, merkezde kalmayı sürdürüyor.

http://www.ensonhaber.com/yeni-zelandadan-kamptan-attigi-multecilere-yardim-edecek.html

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FİKRET ORMAN'DAN İSTİFA ÇAĞRISI
FİKRET ORMAN'DAN İSTİFA ÇAĞRISI
BARCELONA'DAN ARDA TURAN AÇIKLAMASI
BARCELONA'DAN ARDA TURAN AÇIKLAMASI