Advert
Advert
Advert

Rusya'daki Nükleer Sızıntı Korkutuyor! Radyoaktif Bulutlar İstanbul ve Trakya Üzerinden Geçmiş

Eylül ayı sonunda atmosferde, radyoaktif izotop rutenyum-106'ya rastlanmış, Rusya kaynaklı sızıntının sebebi anlaşılamamıştı. Radyoaktif bulutların, rüzgarın yön değiştirmesi ile İstanbul üzerinden geçerek Avrupa'ya uzandığı tespit edildi.

Rusya'daki Nükleer Sızıntı Korkutuyor! Radyoaktif Bulutlar İstanbul ve Trakya Üzerinden Geçmiş
Bu içerik 221 kez okundu.
Advert

Avrupa'daki izleme istasyonları, geçtiğimiz ay sonunda olağandışı bir faaliyet gözlemlediler. Atmosferde Rutenyum 106 isimli radyoaktif izotopun izlerine rastlanmıştı. Doğal olarak bulunmayan bu izotopun varlığı, küçük miktarlarda görülmüş bile olsa bir kazaya işaret ediyor.

ÇERNOBİLDEN BERİ GÖRÜLMÜYORDU

Bu radoaktif izotop, nükleer reaktörlerde bölünüyor ve bazı tıbbi tedavilerde kullanılıyor.  İsveç Savunma Araştırma Ajansı Araştırma Direktörü Anders Ringbom, 1986 yılında yaşanan Çernobil nükleer felaketinden bu yana atmosferde bu maddenin görülmediğini söylüyor.

RUSYA SUSKUN

Ural Dağları üzerinde radyoaktif rutenyum-106'ya, normalden yaklaşık bin kat fazla rastlanması,  Rusya ya da  Kazakistan'da nükleer kaza şüphelerini artırdı.  Rusya Meteoroloji Servisi, Ural Dağları üzerinde radyoaktivitenin yükseldiğini kabul etmişti ancak bugüne kadar başka net bir açıklama gelmedi.

İSTANBUL'DAN GEÇMİŞ

Radyoaktif bulutların geçtiğimiz gün  Avrupa üzerinde de tespit edildi açıklandı. Bulutların güzergahı üzerinde  İstanbul da vardı. Rüzgar ile taşınan radyoaktif bulutların,  Rusya'dan gelip  Karadeniz üzerinden geçerek  İstanbul'a geldiği, buradan da  Trakya üzerinden  Avrupa'ya doğru uzandığı tespit edildi.

Budapeşte,  Bükreş,  Stockholm, Prag ve  Milano dahil olmak üzere  Avrupaçapında tespit edilen radyoaktif elementin,  Fransa'ya kadar uzandığı açıklanırken, normalde  Akdeniz'e doğru inmesi gerekirken rüzgarın son anda yön değiştirmesi ile  İstanbul'a geldiği öğrenildi.

TEDİRGİNLİK DEVAM EDİYOR

Ruslar herhangi bir bilimsel araştıma reaktöründe kaza yaşanmadığını söylese de  İstanbul ve  Trakya üzerinden geçen bulutlar, tedirginlik yaratıyor. Rutenyum hızla parçalandığı için insan sağlığına zararının çok büyük olmadığı söylense de sızıntının kaynağının ne olduğunun açıklanmaması sebebiyle gergin bekleyiş sürüyor.

https://www.sondakika.com/haber/haber-rusya-daki-nukleer-sizinti-korkutuyor-10277106/

 

Advert
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahin gibi konuştu
Kahin gibi konuştu
Souness sürprizi
Souness sürprizi