Advert

Asgari ücret için önemli karar! Bin 404 lira altına düşen maaşlar...

Eylül ayından bu yana asgari ücretli çalışanların maaşlarında azalma görüldü. Gelir vergisi matrahındaki değişikliğin neden olduğu bu ücret düşüklüğü işçiye geri ödenecek. İş verenler eylül ayından beri düşük gelen asgari ücret farkını işçiye ödeyecek.

Asgari ücret için önemli karar! Bin 404 lira altına düşen maaşlar...
Bu içerik 472 kez okundu.
Advert

Hükumet kanadından gelen asgari ücret bin 404 liranın altına düşmeyecek açıklaması üzerinden az bir zaman geçmesine karşın iki aydır maaşlarda belirli ücret düşüklüğü gözleniyordu. Gelir vergisi matrahındaki değişikliğin neden olduğu bu ücret azalmasına çare ise geri ödeme ile bulundu. Bu durumda verilen maaşların eksiği iş veren tarafından işçiye geri ödenecek. Peki, asgari maaş eksiği geri ödemeleri ne zaman yapılacak?

RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI! AGİ İLE TELAFİ EDİLECEK

Asgari ücreti 1,404 TL'nin altına düşenlere asgari geçim indirimi (AGİ) yoluyla yapılacak telafinin uygulama esasları Maliye Bakanlığı tarafından belirlendi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan gelir vergisi genel tebliğine göre, sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere, 2017 yılı Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek.

TORBA YASA İLE ASGARİ MAAŞ GÜVENCEYE ALINDI

Geçtiğimiz gün meclisten geçen torba yasa ile birlikte, vergi artışı ile düşen asgari maaşlar güvence altına alındı. Asgari maaşta düşmelere neden olan vergi artışı sonrasında yeni kanun tasarısı ile beraber maaşların belirli bir seviyenin altına düşmemesi için karar verildi. Buna karşın Aralık'ta yürürlüğe girecek olan torba yasa düzenlemeleri öncesinde iki aydır maaşını düşük alan asgari ücretliye kesilen miktar geri ödenecek.

İŞVERENLER BU FARKI KAPATACAK

Yasanın yürürlüğe girmesine kadar işçilerin mağduriyetleri önlenecek. Bu durumda beyannameler mevcut vergi dilimleri ve Asgari Geçim İndirimi (AGİ) üzerinden hazırlanacak. Eylül ayından yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar maaşlar bordrolarda eksik gösterilecek. Ancak aradaki fark daha sonra ödenecek. Bu şekilde asgari ücretlinin kaybı giderilmiş olacak.

AGİ İLE GERİ ÖDEMELER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Sabah'ın haberine göre; Bu yıl vergi diliminden kaynaklı asgari ücretlinin maaşının düşmesine Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile çözüm getirildi. GVK Geçici 87'nci maddesinde 2017 eylül, ekim, kasım ve aralık aylarına ilişkin bekar işçilerin net ücretleri asgari ücretin (1.404,6 TL) altında kalanlara aradaki fark işçinin Asgari Geçim İndirimi tutarına ayrıca ilave edilecek. Yasa ile birlikte asgari ücretlilere ekstradan 75.53 liralık artış sağlanacak ve maaşların düşmesi önlenecek. Vergi diliminin artmasıyla asgari ücretliden alınan vergi 226.64 liradan 302.17 liraya çıkıyor. Aradaki 75.53 liralık fark Asgari Geçim İndirimi'ne ilave edilerek kapatılacak.

AGİ NE KADAR

AGİ NE KADAR?

2018 yılı itibariyle her maaş ve ek ödemeye gelecek olan zam, asgari ücrete de gelecek. Asgari geçim indirimi asgari maaşın brütü üzerinden hesaplanıyor. Buna göre, ödenecek tutar işçinin evli bekar ve kaç çocuklu olduğuna göre değişiyor. 1 Ocak'ta asgari ücretteki artışla, maaşlara eklenen asgari geçim indirimi (AGİ) de yükselecek. Asgari ücret, artış geçen yılki gibi yüzde 8 olursa, brüt bin 919 lira 70 kuruşa çıkacak. Buna bağlı olarak da en düşük asgari geçim indirimi tutarı 133,31 liradan 143,97 liraya ulaşacak. En yüksek tutar ise 226,63 lira yerine 244,76 lira olacak. 

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2485574-asgari-ucret-icin-onemli-karar-bin-404-lira-altina-dusen-maaslar

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YILDIZ FUTBOLCUDAN HABER ALINAMIYOR
YILDIZ FUTBOLCUDAN HABER ALINAMIYOR
STANCU YENİDEN GENÇLERBİRLİĞİ'NDE
STANCU YENİDEN GENÇLERBİRLİĞİ'NDE