Advert

AVRUPA GOL KRALI'NDAN SİTEM VE İSYAN

Milli Futbolcu Tanju Çolak ile futbol dünyasına bomba gibi düşecek bir röportaj

AVRUPA GOL KRALI'NDAN  SİTEM VE İSYAN
Bu içerik 1540 kez okundu.
Advert

Avrupa ve Türkiye Gol Kralı, Bronz, Gümüş ve Altın Ayakkabı sahibi, FIFA’nın dünyada Efsaneler Listesi’nde 48 kişiden biri olarak yer alan Türk futboluna adını altın harflerle yazdırmış, şu ana kadar da rekorları kırılamamış milli futbolcu Tanju Çolak ile Tuzlapress Dergisi olarak bir röportaj gerçekleştirdik.  

Samimi ve içten duygularla bizleri misafir eden, kendi sözleriyle, “Galatasaraylı, Karadeniz çocuğu” Tanju Çolak,  futbol camiasına kırgın, basına tepkili, biraz isyankar, biraz da hüzün dolu, dostlarına sitemkar röportajında, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) “Kardeşim, arkadaşım!” dediği 35 yıllık dostu Rıdvan Dilmen’e, Galatasaray’dan spor basınına, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’dan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar içindekileri ve hislerini anlattı. “Ben, salon erkeği değilim, sokak çocuğuyum, halkın içindeyim.” diyen Tanju Çolak, sokakta ve gittiği her yerde, Türk halkının kendisine olan sevgi ve ilgisinden memnun olduğunu, bununla gurur duyduğunu dile getirirken, Türk futbolundan uzaklaştırıldığını vurgulayıp, “Beni, dışladılar, soğuttular.” diyerek, isyanını paylaştı. “Beni, Türk futbolundan uzak tutmak için ellerinden geleni yaptılar ve tebrik ederim, başardılar.” diyen Çolak, “35 yıllık kardeşim, dostum Rıdvan telefonlarımı açmıyor. TFF’de yokum, Galatasaray’da yokum, spor programlarında yokum, basında yokum, herhangi bir kulübün başında da yokum. Ben, bunları hak edecek ne yaptım? Ama ne yaparlarsa yapsınlar, Türk futbolundaki başarılarımı, apoletlerimi, Altın Ayakkabı’yı ve unvanlarımı tarihten silemezler. Ben, halkımın ve devletimin yanındayım. Kimseye boyun eğmedim, kimseye yalakalık yapmadım.  Dik durduğum için, bugün buradayım. Futbolun haricinde, her işi yapıyorum. Benim de bir hayatım, bakmakla yükümlü olduğum insanlar var. 15 Temmuz gecesi, Antalya’da Türk futbolunun önemli isimleriyle beraberdim. O gece sokağa çıkan, sporcu dünyasında bendim. Başkaları da çıkmıştır ama bir hafta sonra. Ama ben o gece, halkımla beraber Antalya sokaklarındaydım. Geçtiğimiz günlerde, 2015’te kaçak bir FETÖ’cünün yazdığı bir dilekçeyle, göz altına alındım, itibarsızlaştırılmaya çalışıldım. Benim, vatan hainleriyle işim olmaz. FETÖ denen terör örgütüyle ve mensuplarıyla da ilişkim olmaz. Türk futboluna, bilgi ve tecrübelerimi kazandırmak istemem suç mu?

Tanju Çolak bunu hak etmiyor mu? Televizyon programlarında, futboldan anlamayan insanlar, yorumcu olarak konuşuyorlar ama ben yokum. TFF’den televizyonlardan, gazetelerden her yerden futbolun baronları tarafından uzaklaştırıldım. Galatasaray’da büyük başarılara imza atmış, tarihe geçmiş bir futbolcu olarak en azından onurlandırılmayı beklerdim. Bu herkese yapılırken, bana yapılmadı ama unutuldu ama es geçildi, bilemem. Değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Bir yanda oturdukları yerlerden para alarak gönderdikleri yazılarıyla spor yorumculuğu yapanlar, bir yanda ise Türk futboluna başarılarıyla ismini yazanlar var. Bilmem anlatabildim mi?

Rıdvan Dilmen, evet, 35 yıllık kardeşim, dostum, arkadaşım. Futboluna, yeteneklerine tek  söz söylenmez, muhteşemdi, büyük yetenekti ama apoleti nedir, başarısı nedir, ne yapmıştır?  Bugün bir televizyon programında bu kadar ön plana çıkarılması nedendir? ’Türk futbolunda bu kadar başarı kazanmış Tanju Çolak neden engellenmiştir?’ bunu soruyorum” şeklinde konuştu. Tuzlaspor A.Ş.’yi sorduğumuz Çolak, “Türk futbol kulüplerinin iş adamı, fabrikatör, kuyumcu, akaryakıtçı olan yani kısacası futbolla ilgisi olmayan insanlar yönetiyor. Futbolcu kardeşlerime saygı duyuyorum. Güzel bir iş yaptılar. Şu anda iyi gitmiyorlar, yönetmekle, oynamak futbolda ayrı şeydir ama tecrübeliler. Başaracaklarına inanıyorum. Tuzlaspor’u da takip ediyorum.” dedi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’yı sorduğumuz Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak, “Başkan’ı çok seviyorum ve sayıyorum. Başarılı, çok zeki bir insan. Tuzla’ya 4 milyon liralık güzel bir futbol akademisi kurarak yatırım yapmak istedim. Bununla ilgili, bütün çalışmaları yaptık, sözleşmelerimizi imzaladık. Fakat bazı olumsuzluklar nedeniyle,bu proje gerçekleşmedi. Orada üzüldüm ama Başkan’a olan sevgim ve saygımdan ötürü de hiçbir işlem yapmadan sayfayı kapattım.” ifadelerini kullandı.

Çolak, “En başta dediğim gibi, ‘Ben, Cumhurbaşkanımın ve devletimin yanındayım. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle.’  Ben yine söylüyorum, ‘salon erkeği değil, sokak çocuğuyum. Halkın içinden gelen, bu halkın evladıyım. Bugün Türk futbolundan uzaksam, bunun cevabını, bunu başaranlara, beni spor dünyasının dışında bırakanlara neden olduğunu sormak gerekir.” sözleriyle, Tuzlapress Dergisi’ne teşekkür ederek bitirdi.

Tuzlapress Dergisi olarak, bizi tercih eden ve dergimizin ilk sayısında misafirimiz olan Türk futbolunun efsane ismi, büyük golcü, Galatasaraylı Tanju Çolak’a teşekkür ediyor ve bir an önce, bu kırgınlıkların son bulmasını, dostlukların yeniden tazelenerek, Tanju Çolak’ın Türk futbolundaki yerini almasını temenni ediyoruz. Tanju Çolak’la yaptığımız röportaj sırasında ismi geçen şahıs ve kurumların cevap hakları,  her zaman Tuzlapress Dergisi’nde yayınlamak üzere mevcuttur.

HABER:TUZLAPRESS GAZETESİ 

TUZLAPRESS DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJI

tuzla tanju çolak erkan şensoy tuzlapress röportaj sitem isyan fetö galatasaray rıdvan dilmen
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 GALATASARAY, TRABZONSPOR VE BEŞİKTAŞ PFDK'YA SEVK EDİLDİ
GALATASARAY, TRABZONSPOR VE BEŞİKTAŞ PFDK'YA SEVK EDİLDİ
ALİ KOÇ'U KIZDIRAN ERSUN YANAL SORUSU
ALİ KOÇ'U KIZDIRAN ERSUN YANAL SORUSU