Advert

HAYALLERİN GERÇEKLE BULUŞMASI

Erzurum'da başlayan, Tuzla'da Gönüllere kadar dokunan, bir hayalin Türkiye'ye uzanan takdir ve alkış dolu serüveni

HAYALLERİN GERÇEKLE BULUŞMASI
Bu içerik 1805 kez okundu.
Advert

Dr. Fatma Yazıcı “Gönüllü olmak bir ayrıcalıktır, nasıl iyilik yapabilirim? Etrafıma ne kadar faydalı olabilirim diye düşünen kadınlarımız iyi ki buradalar, kadınlarımızın desteği ile büyümeye devam ediyoruz. 8 yıldır kadın kent gönüllülerinin desteği ile çalışıyoruz, herkesin yapabileceği işler farklı,  herkesin ayıracağı zaman farklı ama biz gönüllülükte şart koşmuyoruz, herkes mahallesinde, sokağında, sitesinde, ihtiyaç sahibinin tespitini yaparsa hep beraber daha büyük katkı sağlamış oluruz.”

Dr. Şadi Yazıcı ““Tuzla’nın her sokağında bir gönüllü olmasını hedefliyoruz, ihtiyaç sahibinin ihtiyacı olduğunu öğrenebilmemizin tek yolu her sokakta bir gönüllünün olmasıdır. Şehri Emin olarak bu şehir bize emanet edildi ise kimsesizi, fakiri, yetimi, dulu, ortada kalmış insanıyla bize emanet ise biz bir imkânımız varda, ulaşamıyorsak kendimizi sorunlu hissederiz’’.

Çıktıkları hayat yolculuğunun daha başlarında insanlara yardım etmeyi, bir şeyler yapabilmeyi, onlara sevgiyle dokunabilmenin hayalini kuran, bugün Tuzla’da herkesin saygı duyduğu, destek olarak alkışladığı projenin mimarı, meslekleri insanları iyileştirmek olan iki Doktor, yıllar sonra İstanbul’un bugün konuşulan ilçesi Tuzla’da gururla başardıkları projeyi daha da büyüterek Türkiye’nin gündemine oturttular. Tuzla’nın Aydıntepe Mahallesi’nde açtıkları küçük dükkânda, çevrelerindeki dostları ve arkadaşlarının destekleriyle topladıkları gıda, giyim, eşya ve malzemeleri ihtiyacı olan insanlara ulaştırarak başladıkları yolda, bugün Tuzla’da dev bir atölyesi, terzisi,  çamaşırhanesi, ütü, paketleme ve dağıtım ağıyla uzanan, tüm Tuzla’ya her ihtiyacı olana koşulsuz destek vererek ve manevi olarak da insanların en büyük desteği olan Gönül Elleri Çarşısı’nı kurdular.

Evet, tanıdık iki isimden bahsediyoruz. Erzurum’daki bu hayalin sahibi iki Doktor’ dan, biri Vizyon projeleriyle bugünkü Tuzlanın mimarı, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı diğeri Gönül Elleri Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı ve Özel Tuzla Hastanesi Başhekimi Dr. Fatma Yazıcı. Tuzla Belediye Başkanı olduğu ilk gün eşi Fatma Yazıcı ile insanların ihtiyacını karşılamayı ve onlara maddi ve manevi yönden destek olabilmeyi yıllar öncesinde gönlünden geçiren, Dr. Şadi Yazıcı’nın Tuzladaki ilk projesinin bugün, Tuzla’dan Türkiye’ye uzanan haber ağının her yerinde konuşulan bu proje olduğunu biliyor muydunuz? Sadece maddi olarak değil manevi açıdan da insanları destekleyen, atölyelerinde onlara üretme ve kazanma imkânını sağlayan, Engelli Çocuklar başta olmak üzere psikolojik çocuk eğitiminden, etütlere kadar, Halk EğitimMerkezi’nin hocalarıyla sağladığı meslek imkânları ile yanlarında olan, Gönül Elleri Çarşısı, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Fatma Yazıcı’nın Tuzla’ya en büyük hediyesi olmuştur.

Tersaneler Caddesi üzerinde 2000 metrekarelik bir kapalı alan ve iki katlı binada hizmet veren, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı bütün sosyal yardımları tek çatı altında toplayarak ihtiyaç sahibi ve Yardım severleri tek noktada buluşturuyor. Sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan Başkan Yazıcı ve eşinin ilk göz ağrısı Gönül Elleri Çarşısı giyimden, beyaz eşyaya, mobilyadan bilgisayara, buzdolabından çamaşır makinasına kadar evlere ulaşarak ihtiyaç sahiplerine yardımları götürüyor.

Gönül Elleri Çarşısının bütün bu çalışmalarında tabi ki yardımseverleri ve buranın en büyük emektarları, gönülleri beraber çarpan gönüllü kadınlarını unutmamak gerekir. Tuzla’nın her mahallesine ulaşan yardım tırlarıyla, Tuzla dışına elini uzatan Gönül Elleri Çarşısı Tuzla’da bulunan Engelli Gönül Elleri çocuklarına götürdüğü şefkat ve uzattığı elle ayrı bir alkışı da hak ediyor.

Mağdur insanların Gönül Elleri Çarşısı içindeki atölyelerde çalışarak hem öğrendikleri kurslar sonrasında becerilerini üreterek para kazanmalarına da vesile olan Gönül Elleri Çarşısı,İlçemiz Tuzla’da geliştirdiği proje ve etkinliklerle her kesiminde desteğini alarak büyümeye devam ediyor.

Başkan Yazıcı ve eşi Fatma Yazıcı’nın  ‘’Hayallerinin gerçek olduğu en değerli projesi ‘’ 11 komisyondaki 3500 Kadın Kent Gönüllüleri ve 717 sosyal inceleme ekibinin tespitleri ile 2017 yılında 7397 aileye yardım elini uzattı.

Gönül Elleri Çarşısı’nın 86 Engelli evladına her hafta 5 dalda ücretsiz Eğitim Kursu verirken, 5000 öğrenciye dizüstü dâhil olmak üzere kırtasiye seti ulaştırılırken, ihtiyaç sahibi 1338 öğrenciye de Tuzla Belediyesi Aşevinden sıcak öğlen yemekleri gönderildi. Gönül Elleri Çarşısı 243 yetim ve 455 kişilik aileleriyle yakından ilgilenerek 1000 yetim ve özel evladına da bayram günü kıyafetleriyle sevindirerek onları unutmadı.

Tuzla’da bulunan tüm şehit ve gazi ailelerini bağrına basan Gönül Elleri Çarşısı, İstanbul’da ikamet eden şehit ve gazi ailelerini de unutmadı, Tuzla Belediyesi Sosyal Tesislerinden yararlanma hakkını onlara göndererek Tuzla Kart ile sağladı. Kent Gönüllüleri Kadınların titizlik bakış açısıyla gerçek ihtiyaç sahiplerine el uzatan, Gönül Elleri Çarşısı 8 yılda 17568 aileye ulaşarak ihtiyaçlarına çözüm sağlayarak büyük de bir başarıya imza atmış oldu. İşte Erzurum’da yıllar önce kimsenin tanımadığı, iki Doktor ’un bugün hayallerini gerçekleştirdiği ve Tuzla’da sevgi pınarı ile herkesin tanıdığı, bu ilçenin bugün geldiği noktada gösterdiği başarı, vizyon ve çalışmaları ile Tuzla Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı’ya ve Tuzla’nın Gönüllülerinin başında insanların maneviyatlarına dokunan, Dr. Fatma Yazıcı’ya Tuzlapress Dergisi olarak teşekkür ederiz.

                        “İYİKİ VARSINIZ,  İYİKİ TUZLADASINIZ.’’

HABER:TUZLAPRESS GAZETESİ

TUZLAPRESS DERGİSİ ÖZEL HABERİ

 

tuzla tuzla belediyesi tuzla belediyesi gönül elleri çarşısı dr. şadi yazıcı dr. fatma yazıcı tuzlapress
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
QUARESMA ÖZÜR DİLEDİ
QUARESMA ÖZÜR DİLEDİ
FATİH TERİM'İN İSTEDİĞİ MELO'DAN CEVAP GELDİ
FATİH TERİM'İN İSTEDİĞİ MELO'DAN CEVAP GELDİ