Advert

Ev alacaklar müjde! 'Alman modeli' geliyor

2015 yılında herkesin ev sahibi olması için başlatılan uygulama, yerini yenisine bırakıyor.

Ev alacaklar müjde! 'Alman modeli' geliyor
Bu içerik 396 kez okundu.
Advert

Başbakan Yardımcısı Şimşek, konut desteğiyle ilgili önemli bir açıklama yaparak yeni bir model deneyeceklerinin sinyalini verdi.

ESKİ MODEL BAŞARILI OLMADI

2015 yılında başlatılan uygulama ile ev alacaklar, tasarrufa özendiriliyordu. Konut hesabında biriktirilen para, 3 yılın sonunda yüzde 20 devlet katkısı ile katlanıyordu. Başbakan Yardımcısı Şimşek bu modelin başarılı olmadığı belirtti.

Şimşek, eski uygulama hesabında 10 bin 520 hesap bulunduğunu ve şu anda hesaplarda 73 milyon lira biriktiğini açıkladı. Bu rakamlar ise beklentilerin oldukça altında seyredince yeni bir sisteme geçilecek.

Şimşek, "Belli bir süre düzenli olarak vatandaşın tasarruf yapması ondan sonra devletin bu tasarrufa katkıda bulunması esas oluyor. Bu birikimlere bazı ülkeler daha düşük stopaj uyguluyor, mortgage sistemiyle ilişkilendiriliyor. Almanya'da bu model çok başarılı, onu baz alıyoruz" dedi.

KONUTA ALMAN MODELİ

Hayata geçirilecek ve devletin üzerinde çalıştığı 'Alman Modeli' ile birlikte faiz desteği sağlanacak. Konut hesabında parası bulunanlara bir teklif sunulacak. Buna göre; kişi mevduatta duran paranın faizini düşük kabul ederse devlet sonrasındaki mortgage faizinde o kişiye düşük faiz uygulayacak.

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/535802.aspx

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BOLUSPOR - GALATASARAY MAÇI ERTELENEBİLİR
BOLUSPOR - GALATASARAY MAÇI ERTELENEBİLİR
ALİ KOÇ, TALİSCA TRANSFERİNİ KAFASINA KOYDU
ALİ KOÇ, TALİSCA TRANSFERİNİ KAFASINA KOYDU