Advert

Bakanlık'tan ölümcül ''tasarruflu ampul'' uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, son yıllarda kullanımı fazlasıyla artan tasarruflu ampul ve floresan lamba konusunda çeşitli uyarılarda bulundu.

Bakanlık'tan ölümcül ''tasarruflu ampul'' uyarısı
Bu içerik 487 kez okundu.
Advert

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, elektrik tasarrufu nedeniyle kullanımı giderek yaygınlaşan floresan lamba ve tasarruflu ampullerin, kırılmaları durumunda içerdikleri "cıva" nedeniyle sağlık açısından ciddi tehlike oluşturdukları uyarısında bulundu.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Öztürk, florasan lamba ve tasarruflu ampul kullanımının, sağladıkları elektrik tasarrufu nedeniyle son yıllarda giderek artığına işaret etti.

'Sağlık açısından büyük tehlike'

Öztürk, “Floresan lambalar ve tasarruflu ampuller, sağladıkları elektrik tasarrufu yanında kırıldığında sağlık açısından ciddi tehlike arz etmektedir. Bu tehlikenin ana kaynağı da floresan lambalarda ve tasarruflu ampullerde bulunan cıva buharıdır. Çünkü bu lambalar kırıldığında içeriğindeki cıva ortamda hemen buharlaşır. Solunum yoluyla alınır ve ciddi problemlere neden olur. O nedenle depolanması, taşınması ve geri kazanımı sırasında çok dikkat edilmeli, uygun teknikler kullanılmalıdır” dedi.
 

https://www.haber3.com/ekonomi/enerji/bakanliktan-olumcul-tasarruflu-ampul-uyarisi-haberi-4909446

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FİKRET ORMAN BAŞKANLIĞA YENİDEN ADAY
FİKRET ORMAN BAŞKANLIĞA YENİDEN ADAY
Beşiktaş'ın Borcunun, 2 Milyar 495 Milyon 267 Bin TL Olduğu Açıklandı
Beşiktaş'ın Borcunun, 2 Milyar 495 Milyon 267 Bin TL Olduğu Açıklandı