Advert

BİLİM BULUŞMALARININ KONUĞU NASA OLDU

Tuzla Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilim Buluşmalarında NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)’dan Sırrı Oğuz’ u lise öğrencilerle buluşturdu.

BİLİM BULUŞMALARININ KONUĞU NASA OLDU
Bu içerik 585 kez okundu.
Advert

Tuzla Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilim Buluşmalarında NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)’dan Sırrı Oğuz’ u lise öğrencilerle buluşturdu.

Tuzla Milli Eğitim Müdürlüğü’nün üçüncüsünü düzenlediği Bilim Buluşmalarında NASA  ( Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)’dan Sırrı Oğuz ilham veren konuk oldu.

Tuzla Milli Eğitim Müdürü Sn Ahmet Alireisoğlu, ”Gençlerimizin iyi bir gelecek tasavvuru yapmalarına destek olmak ve dünya vatandaşı olmaları yolunda sahip oldukları dinamikleri geliştirmek adına dünyadaki en seçkin Türk Bilim İnsanlarının katılımıyla Tuzla Bilim Buluşmalarını düzenliyoruz. Düzenlediğimiz buluşmalarda konuğumuzun çalışma alanlarına ilgisi olan lise öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi bu bilim insanlarıyla buluşturuyoruz. Öğrenciler tarafından ilgiyle takip edilmesi ve olumlu geri dönütlerin olması bizleri ayrıca mutlu etmektedir. Bilim Buluşmalarında  bizden desteğini esirgemeyen Tuzla Belediye Başkanı Sn. Dr. Şadi Yazıcı ’ya teşekkür ederiz.

Sn. Sırrı Oğuz; sözlerine Amerika’ya yüksek lisans için gittiği yıllardan başlayarak,  ABD ’de Patlayıcı ve roket üretimi yapan Goodrich bünyesinde 15 yıl boyunca ABD Hava Kuvvetleri, Donanma ve NASA'nın birçok önemli projesinde uzman mühendis olarak yaptığı çalışmalar ve bu çalışmaları neticesinde 2008 yılında NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)’ya geçiş sürecini ayrıntılı bir şekilde öğrencilerle paylaştı. Öğrencilik yıllarından da bahseden Sırrı Oğuz bir şeyler başarmak için çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Sırrı Oğuz, NASA'nın uzayın derinliklerini keşfetmeye yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, insanlı Mars uçuşunun bunun en önemli adımlarından biri olacağını söyledi. 2008'den itibaren 4 yıl boyunca Mars için hazırlanan Orion uzay aracının sistem mühendisliğini yapan Oğuz, "Orion'un en yakın görevi Mars'a insanlı ilk uçuşu yapmak ve geri dönmektir. Günümüz teknolojisi ile Mars'a gidebilirsiniz ama geri dönemezsiniz. 2030'dan önce Mars'a insanın gitmesi mümkündür ama geri dönemez. Orion 2030 yılında üç kişilik mürettebatla Mars'a 6 ay sürecek ilk uçuşunu yapacak ve yine 6 aylık bir yolculukla dünyaya dönecektir" dedi.

Öğrencilerin sorularını cevaplayan Sırrı Oğuz, bu platformda bulunmaktan mutluluk duyduğunu, bilim zirvelerinde de gençlerimizi görmek istediğini belirtti.

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ

tuzla milli eğitim müdürlüğü bilim buluşmaları NASA Sırrı Oğuz tuzla belediyesi tuzla belediye başkanı Dr. Şadi Yazıcı tuzla tuzlapress
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHELSEA ZİDANE'I DÜŞÜNÜYOR
CHELSEA ZİDANE'I DÜŞÜNÜYOR
TOLGAY'DAN İYİ HABER
TOLGAY'DAN İYİ HABER