Advert

Fakıbaba: Su Ürünleri Yetiştiricilerine Destek Ödemesi Yarın Başlıyor

Bakan Fakıbaba, "Su ürünleri yetiştiriciliği yapan üreticilerimize yarın akşamdan itibaren yaklaşık 52 milyon TL'lik destek ödemesine başlayacağız" dedi

Fakıbaba: Su Ürünleri Yetiştiricilerine Destek Ödemesi Yarın Başlıyor
Bu içerik 464 kez okundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının su ürünleri yetiştiricilerine yönelik 52 milyon TL destek çalışması hayata geçiriliyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Fakıbaba, denizlerin ve iç suların, su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği bakımından geniş imkanlar sunduğunu belirterek, bu kaynakları kullanabilecek yeterlilikte balıkçı teknesi ve teknolojisi, yetiştiricilik tesisi ve insan kaynağının mevcut olduğunu dile getirdi.

"14 YILDA 1,2 MİLYAR LİRA ÖDEME YAPTIK"

Üretimin artırılması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, stokların korunması ve üreticilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesini temin amacıyla su ürünleri yetiştiriciliğininin AK Parti hükümetleri olarak ilk defa 2003 yılında destekleme kapsamına alındığını kaydeden Fakıbaba, "Geçen 14 yılda üreticilerimize 1,2 milyar TL'lik destekleme ödemesi yaptık. 2003'te sektöre 1 milyon TL yetiştiricilik desteği verirken bu rakamı her yıl artırarak 2017 yılında 43 milyon TL'ye çıkardık.

Verdiğimiz bu desteklerle son 14 yılda; bin 245 olan yetiştiricilik tesisi sayısı yüzde 87 artışla 2 bin 326'ya, 61 bin ton olan üretim miktarı yüzde 315 artışla 253 bin tona ve üretim değeri yüzde 443 artışla 843 milyon TL'den 4.6 milyar TL'ye yükseldi" şeklinde ifade etti.

"SU ÜRÜNLERİ İHRACATIMIZ YÜZDE 481 ARTTI"

Desteklerimizin yanı sıra üretimdeki artış ve işleme teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak su ürünleri ihracatımızda da önemli artış yaşandı. Nitekim 2002 yılında 27 bin ton olan su ürünleri ihracatımız 2017 yılında yüzde 481 artışla 157 bin tona, değer olarak ise 97 milyon dolardan 850 milyon dolara çıktı.

Yüzde 75'ini balık çiftliklerimizden üretilen balıklarımızın oluşturduğu bu ihracatı; başta AB ülkeleri olmak üzere aralarında Japonya, ABD, Rusya ve Kore gibi ülkelerin de yer aldığı 80 ülkeye yapıyoruz. Yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklarımız; aynı zamanda kalitesi, lezzeti ve gıda güvenliği ile dünyada kendisini kabul ettirerek çeşitli ödüller de almaktadır.

"52 MİLYON LİRALIK ÖDEME YAPILACAK"

Balıkçılık ve su ürünleri sektörünü daha da geliştirmek ve halkımızın daha bol balık tüketebilmesini sağlamak amacıyla desteklerimizi artırarak devam ettiriyoruz. Bu kapsamda su ürünleri yetiştiriciliği yapan üreticilerimize yarın akşamdan itibaren yaklaşık 52 milyon TL'lik destekleme ödemelerine başlayacağız.

https://www.sondakika.com/haber/haber-fakibaba-su-urunleri-yetistiricilerine-destek-10659751/

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İRFAN CAN KADRODAN ÇIKARILDI
İRFAN CAN KADRODAN ÇIKARILDI
COMOLLİ'YE REST!
COMOLLİ'YE REST!