Advert

Erdoğan ile May ortak açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere Başbakanı May ile birlikte açıklama yaptı. May açıklamada ''Türkiye ile ticaret yüzde 50'den fazla ilerleme gösterdi. Biz AB'den çıktıktan sonra ticari ilişkilerimizi ele alacağız'' dedi. Gazze olayları ve Türkiye sınırında yaşananlara değindi. Erdoğan ise Gazze olaylarına ilişkin ''biz güçten yana mı olacağız haklıdan yana mı olacağız'' vurgusu yaptı.

Erdoğan ile May ortak açıklama yaptı.
Bu içerik 557 kez okundu.

Erdoğan, Buckingham Sarayı'nda Kraliçe 2. Elizabeth ile görüştü. İngiltere Başbakanı Theresa May'in sözcüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile May'in, teröre karşı işbirliği, göç, bölgesel istikrar ve ticaret konularını görüşeceklerini açıklamıştı.

İngiltere Başbakanı Theresa May ortak açıklamada "Gazze'deki olaylarla ilgili bağımsız bir soruşturma olmalı. Suriye Türkiye sınırında olup bitenler de çok önemli." dedi. İngiltere Başbakanı May, "İsrail'den şiddeti durdurmasını istiyoruz" açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN'DAN 15 TEMMUZ VURGUSU

Erdoğan ise konuşmasında "Müttefikimiz ve dostumuz Birleşik Krallık'ı ziyaret etmekten memnuniyet duyuyorum. Türkiye erken seçim sürecinin içersinde bulunuyor. Bu ziyareti gerçekleştirdik. Birleşik Krallık'ın 15 Temmuz'dan sadece 5 gün sonra bakan düzeyinde ülkemize gerçekleştirdikleri ziyaret bizim için önemli." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Birleşik Krallık ülkemizin Avrupa'daki en büyük ikinci ihraç pazarıdır. İkili ticaret hacmi için hedefimiz 20 milyar dolardır. Bugünkü temaslarımzı da stratejik öneme sahip projeleri de ele aldık. Terör örgütlerinin faaliyetlerinin engellenmesi ve ülkemize iadesi başlıklarında Birleşik Krallık ile iş birliğimizi geliştirmek istiyoruz. Öte yandan Suriye, Irak Kudüs Filistin başta olmak üzre bölgemizdeki son gelişmeleri ele aldık. ABD'nin Kudüs kararını asla kabul etmiyoruz. Bölgedeki itilafın çözülmesinde ara bulucu değil taraf olduğunu itiraf etmiştir. 60 Filistinlinin hayatını kaybetmesine 2 bin 500 kişinin yaralanmasına neden olan saldırılar bu politikanın bir sonucudur. Bu vahşeti bir kez de sizlerin önünde lanetliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Londra'da üç günlük resmi ziyareti kapsamında, Theresa May ve Kraliçe Elizabeth ile görüşeceği açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiltere Başbakanı Theresa May ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

"TERÖRİSTLER İLE GAZETECİLERİ BİRBİRİNDEN AYIRIN"

Erdoğan Türkiyede Gazetecilerin yargılanmasına ilişkin , basın toplantısında gelen bir soruya yönelik "Yargımız teröristler ile gazetecileri ayırmaktadır, bunları kaynağından öğrenmenizi tavsiye ederim." cevabını verdi.

 

FETÖ İLE MÜCADELE KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ

Erdoğan, FETÖ ile mücadeleye ilişkin soruya "Biz şimdi listemizi verdik. Terörle mücadele konusunda işbirliği olduğunda mücadele daha kolay yapılır" dedi. Erdoğan "İsim listelerini sayın başbakana verdim. Bunların tarafımıza gönderilmesini istiyorum. Bunlar olacak ki teröre karşı ortak mücadeleyi sürdürelim . Bu konu ile ilgili hassasiyetimiz çok yüksek" şeklinde konuştu.

May ise "Terör ile ilgili kanıt olduğu sürece adım atarız. İngiltere'de atılan adımları da biliyorsunuz." cevabını verdi.

YABANCI SAVAŞÇILAR

Erdoğan "Toplamda 6 bine aşkın yabancı savaşçıyı ülkelerine gönderdik. Yakalananlardan ülkemizde yargılananlar da var, bu konuda affımız yok" açıklamasında bulundu.

GAZZE'DE KATLİAMA DAİR

Erdoğan "İsrail yaralıların oradan çıkarılmasına müsade etmiyor. Biz İsrail Büyükelçisi'ni zaten gönderdik. Bunun yanında İsrail'deki elçimizi de değerlendirmede bulunarak ülkemize çağırdık. Bu akşam bir gelişme daha duydum, onlar (İsrail) Kudüsteki büyükelçimizle ilgili bir karar alma noktasına gelmişler. O karar eğer arzu etmediğimiz şekilde gerçekleşecek olursa, bizim de farklı yaptırımlarımız olacaktır" dedi.

May ise "Can kayıbı trajik. Böyle bir şiddet barış çabalarını yıkıyor. İki devlet de çözüm için tehdit oluşturuyor. Gördüğümüz siddet barış sürecini yıkabilir" şeklinde konuştu.

"İslam İşbirliği Zirvesi'nde dünyaya çok güçlü mesaj vereceğiz."diyen Erdoğan, "Uluslararası toplumu ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin harekete geçmeye, (Filistin'deki) bu zulme son vermeye davet ediyorum."
"Kudüs'ün gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla gerekse uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan kaçınılması şarttır. Uluslararası toplumu ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin harekete geçmeye, (Filistin'deki) bu zulme son vermeye davet ediyorum" şeklinde seslendi.

 
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CENGİZ ADAY OLAMAYACAK
CENGİZ ADAY OLAMAYACAK
SEÇİM NE ZAMAN YAPILACAK?
SEÇİM NE ZAMAN YAPILACAK?