Advert

ÜNİVERSİTE ve SEKTÖR BİRLİKTELİĞİNDE YENİ BİR ADIM

ÜNİVERSİTE ve SEKTÖR BİRLİKTELİĞİNDE YENİ BİR ADIM
Bu içerik 508 kez okundu.
Advert

TETSİAD ve Haliç Üniversitesi Arasında Sektörde Eğitim Protokolü İmzalandı

Türk ev tekstili sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TETSİAD), Haliç Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği “Sektörde Eğitim Programı” 15 Mayıs 2018 tarihinde Haliç Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen protokol imza töreni ile hayata geçirildi.

Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahman Eren, TETSİAD Başkanı Ali Sami AYDIN,Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Çiçek Derman, Sektörde Eğitim Programı Koordinatörü ve Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Koray Tunçalp, Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şöhret Aktepe, TETSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Haliç Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsa Dal, TETSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Haliç Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen imza töreninde açılış konuşmasını yapan Sektörde Eğitim Programı Koordinatörü ve Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Koray Tunçalp; Haliç Üniversitesi’nin vizyon ve misyonunu, Sektörde Eğitim Programı’nın detaylarını ve programın amacını aktardı.

Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahman Eren yaptığı konuşmada Haliç Üniversitesi olarak Sektörde Eğitim Programı’na büyük değer verdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bu program ile öğrencilerin 3. ve 4. sınıftan itibaren hem kendi sektörlerini hem de iş yerlerini tanıyarak tecrübe kazanmalarını istiyoruz. Haliç Üniversitesi’nde, sektörle daha etkin işbirliği yaparak Türkiye’nin üretimine ciddi anlamda katkı sunabileceğimizi düşünüyorum. Başta TETSİAD Başkanı Ali Sami AYDIN ve Sektörde Eğitim Programı Koordinatörü Prof. Dr. Koray Tunçalp olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

TETSİAD Başkanı Ali Sami AYDIN ise konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: “Her şeyden önce hayal edebiliyor olmak işin başlangıcı. Öğrencilere tavsiyem önce hayal etmeleri… Sektör olarak bir hayalimiz vardı: Üniversite/Sanayi işbirliği... TETSİAD Başkanı olarak hayal ettiğimiz bu projenin gerçekleştiğini görmekten dolayı gurur duyuyorum. Rektörümüze, Dekanımıza ve değerli öğretim üyelerine böyle bir fırsatı bize tanıdıkları için çok teşekkür ediyorum. 1970’li yıllarda sadece ham madde üreten bir ülkeydik. 2000’li yıllardan itibaren tasarım yapmaya, koleksiyonlar hazırlamaya ve dünyaya sunmaya başladık ve tasarımın önemini fark ettik. Önemli olan hayallerinizi, moda ve güncel trendler ile bir araya getirerek yarattığınız tasarımları müşteriye sunmak ve sürdürülebilir bir tasarım disiplini oluşturmak. Bu anlamda başarılı olmuş birçok dünya markası var. Türkiye’de sürdürülebilir tasarım açığını özellikle üniversitelerle işbirliği yaparak kapatabileceğimizi düşünüyorum. Bu sebeple bu program sektörümüz tarafından çok önemsenmekte. Türkiye bu çalışmalarla çok kısa bir zamanda tasarım yapan, tasarladığını üreten ve dünyaya satan bir ülke olarak global pazarda çok daha fazla güçlenecektir.”

Ön lisans ve lisans öğrencilerinin faydalanabileceği,öğrencinin bir işyerinde çalışmasına dayalı uygulamalı beceri eğitimi olan Sektörde Eğitim Programı ile öğrencilerin okulda edindikleri temel akademik bilgileri sahada tanımaları ve uygulama imkânı bulmaları hedefleniyor.

TETSİAD Hakkında:

1991 yılında kurulan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği, ev tekstili markası olarak uluslararası arenadaki kuruluşların sayılarını her geçen gün arttırmayı, daha çok sayıda marka ile dünya vitrinlerinde yer alabilmeyi ve bütün kıtalara yayılarak çok sayıda evde Türk ürünlerinin kullanılmasını sağlamayı hedeflemektedir. 1050 adet üyesi bulunan ve gün geçtikçe üye sayısını arttıran TETSİAD,sektörümüzün korunması amacıyla ilgili bakanlıklar nezdinde görüşmeler gerçekleştirmekte, yerli üretimin korunması ve desteklenmesi amacıyla, Ekonomi Bakanlığı nezdinde çalışmalar yürütmektedir.Türkiye’nin en büyük fuarlarından biri olan EVTEKS Uluslararası İstanbul Ev Tekstili Fuarı, 24 yıldır TETSİAD tarafından düzenlenmektedir. Dernek tarafından organize edilen diğer bir önemli fuar ise 5 yıldır düzenlenen Home&Tex Ev tekstili ve Dekorasyon Fuarı’dır. Derneğin öncelikli hedefi Türk ev tekstili sektöründe ihracatı arttırmaktır. Ev tekstili sektöründe Türkiye'deki potansiyelin dış pazarlara tanıtılması amacıyla düzenlenen EVTEKS ve Home&Tex fuarlarının katkılarıyla, ev tekstili pazarının ülke ekonomisine kazandırdığı üretim, istihdam ve ihracat ile 2023 yılında sektörde 5 milyar dolar civarında ihracat hedeflenmektedir.

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LONDRA DERBİSİ ARSENAL'İN
LONDRA DERBİSİ ARSENAL'İN
"DAHA İYİ OLACAĞIZ"