Advert

ENGELLİ BİREYLERİN İŞ HAYATINDAKİ YERİNİN ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR

ENGELLİ İSTİHDAMINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

ENGELLİ BİREYLERİN İŞ HAYATINDAKİ YERİNİN ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR
Bu içerik 251 kez okundu.
Advert

İSTİHDAM POLİTİKALARI İLE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SORUNLARI ELE ALINDI

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından, engelli çalışanları etkileyen iş sağlığı ve güvenliği sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla, “Engelli İstihdamında İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu” düzenlendi. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında gerçekleştirilen sempozyumda, engelli istihdam politikaları ile iş sağlığı ve güvenliği sorunları tüm detayları ile ele alındı.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç’un başkanlığını gerçekleştirdiği sempozyuma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Çalışma Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (SAĞLIK-SEN) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Dernekleri Federasyonu’nun (SADEFE) yanı sıra, işveren ve çalışan sendikaları, meslek örgütleri, engelli federasyon, konfederasyon ve bağlı derneklerin yöneticileri, uzmanları ve ilgilileri katıldı.

ENGELLİ ÇALIŞANLARDA İSG SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Tüm gün süren sempozyum kapsamında düzenlenen oturumlarda, engelli istihdam politikaları, engelli istihdamında iş sağlığı ve güvenliğine (İSG) sendikal bakış açısı, sektör görüşleri, İSG mevzuatı ve uygulamalarının yanı sıra, zihinsel, ruhsal, ortopedik, işitme ve görme engelli çalışanlarda İSG sorunları masaya yatırıldı.

 

4 AYDA 5 BİNE YAKIN ENGELLİ BİREY İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Bugün 50 veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektör işyerlerinin yüzde 3, kamu işyerlerinin ise yüzde 4 kontenjanla engelli bireyleri çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu tarafından 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde 4 bin 876 engelli birey işe yerleştirildi. Bugün itibariyle ise yaklaşık 55 bin engelli memur kamuda çalışırken, 95 bin 149 engelli birey de özel sektör tarafından istihdam ediliyor. 2023 vizyonu ile hazırlanan ve 2017-2019 yıllarını kapsayan “Ulusal İstihdam Stratejisi Eylem Planı”nda yer alan politikalar ile bu rakamların daha da yukarılara çıkması hedefleniyor.

 

23 MİLYON AVRO İLE 137 PROJEYE DESTEK

 

2017 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) tarafından fonlanan “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Projesi” (DESİP) hayata geçirildi. Dezavantajlı kişilerin iş gücü piyasasına entegrasyonunun sağlanması ve buradaki her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek amacıyla yürütülen DESİP kapsamında, toplam 137 projeye 23 milyon Avro kaynak aktarıldı. Ayrıca, engelli bireylerin istihdamının artırılmasına yönelik 24 proje, 4,5 milyon Avro kaynak ile desteklendi.

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LONDRA DERBİSİ ARSENAL'İN
LONDRA DERBİSİ ARSENAL'İN
"DAHA İYİ OLACAĞIZ"