Advert

Kalp Hastalığı Olanlar Ramazan Bayramında Nasıl Beslenmelidir?

Kalp Hastalığı Olanlar Ramazan Bayramında Nasıl Beslenmelidir?
Bu içerik 845 kez okundu.
Advert

Halk arasında şeker bayramı olarak da kabul edilen Ramazan Bayramına ulaşmış bulunuyoruz. Uzun yaz günlerine rastlayan Ramazan Ayı süresince metabolizmamız; açlığa, susuzluğa ve daha az uykuya uyum sağlayacak bir dönüşüm yaşadı. Tüm bu kısıtlamaları anlayan sistem, metabolizma hızını düşürdü ve daha az enerji harcamaya adapte oldu. Bayramla birlikte tekrar eski ritmine dönecek olan metabolizmamız için, bayram süresince bilinçli beslenmek sağlık sorunu olan bireylerde daha önem kazanmaktadır.

Özellikle kalp damar hastalığı, hipertansiyon gibi kronik sağlık sorunu olan bireylerde bu geçiş süresinde; öğün atlamadan ve her öğünde dengeli beslenme ayrıca önemlidir.

Dengeli beslenmeye sabah uyandığımızda içeceğimiz ılık bir bardak su ile başlanmalıdır. Öğünlerde az kalorili, az tuz, az yağ içeren, glisemik indeksi düşük yiyecekler tercih edilmelidir. Porsiyonlar küçük olmalı. Lif açısından taze sebze ve meyve tüketimi önemsenmelidir. Kesinlikle kızmış yağlı yiyecekler, tatlılar, hamur işlerinden uzak durulmalı, işlenmiş gıdalar mümkünse tüketilmemelidir.

Sıvı alımında su unutulmamalı, gazlı, asitli,kafeinli, şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır. Bayram ikramlarında içecek tercihi şekersiz bitki çayları, mineral içecekleri, sağlıklı geleneksel içeceğimiz ayrandan yana tercih olmalıdır. Günlük kahve miktarı iki fincanla sınırlanmalıdır. Siyah çay tüketiminde sınırlı olunmalıdır. Çay ve kahve tüketimi artışı çarpıntı atakları ve uykusuzluğa neden olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Unutulmamalı ki tuz, kafein, şeker, asit, yağ tüketimi arttıkça sağlık sorunları da beraberinde gelecektir.

Yine Ramazan Ayı süresince sayı olarak azalan nikotin (sigara) tüketimi bayramla birlikte artacaktır. Yine kalp damar sorunu olan bireylerde her sigara üzücü olaylara davetiye çıkarabilmektedir. Bu nedenle kapalı ortamlarda kesinlikle sigara içilmesine müsaade edilmemelidir.

Bayramla birlikte yeniden egzersiz programlanması unutulmamalı, eşlik eden hastalıklara, yaşa ve özel durumlara göre egzersiz bireyselleştirilmelidir. Egzersiz saatleri serin saatlere alınmalıdır. Hemen yemek sonrası yapılan egzersizler kalp yükünü arttıracağından ritim bozukluğu ve tansiyon oynamalarına neden olabilir.

Yine bayram süresince uykunun da tekrar normal ritmine dönmesine engel olacak uzun geç saatlere kadar ziyaretlerden kaçınılmalı, kafeinli içecekler ve sıvı alımı gündüze kaydırılmalı, gece tuvalete kalkma sıklığını arttıran sıvılar özellikle belirli bir yaş ve hastalık gurubu için (kalp damar, prostat, hipertansiyon…)akşam geç saatlere bırakılmamalıdır.

Beslenmemizin tekrar normale dönen sürecinde önemli gördüğüm noktalara dikkat çekmeye çalıştım. Sağlıklı yaşam sağlıklı bir beden ile mümkündür. Sağlıklı bir beden isebağımlılık yapan maddelerden uzak durarak diyet ve hareketli bir yaşamla mümkündür. Tüm bu bilgilerden sonra hayatımızın en önemli bölümünü oluşturan dostluklar, güzel iletişimler ve paylaşımların yapıldığı Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor ve sağlıklı geçmesini diliyorum.

 

Prof. Dr. Mehmet Muhsin TÜRKMEN

Kardiyoloji Eğitim Görevlisi

HABER : TUZLAPRESS GAZETESİ

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SANGARE'Yİ YABANCI ZANNEDEN SPİKER
SANGARE'Yİ YABANCI ZANNEDEN SPİKER
İŞTE ANLAŞMA DETAYLARI
İŞTE ANLAŞMA DETAYLARI