Advert

MİDE HASTALIĞI OLANLAR RAMAZAN BAYRAMINDA NASIL BESLENMELİDİR

MİDE HASTALIĞI OLANLAR RAMAZAN BAYRAMINDA NASIL BESLENMELİDİR
Bu içerik 463 kez okundu.
Advert

Her zaman olduğu gibi bayramda da kilo almayacak şekilde dengeli beslenmek en sağlıklı seçimdir. Ramazan ayında oruç tutan bireylerin günlük metabolizmalarının 2 öğün yemeğe alışması, uzun süren açlık ve bu beslenme alışkanlıklarındaki değişiklik bayramda daha fazla yemek yeme eğilimine neden olmaktadır.  Bayramlar kalp hastalığı, şeker hastalığı, tansiyonu olanlar için daha büyük risk taşıdığından, bu kişilerin dengeli ve doğru beslenmesi önemlidir.

Peki bu bayramda beslenme konusunda  nelere dikkat edilmeliyiz?

-Bol bol su için;

Sıvı içeriği yüksek gıdalar tüketmeli ve günde en az 8 bardak su içmeliyiz.

-Yürüyüş yapın;

Yakın mesafelere araç kullanmak yerine yürüyerek gitmeyi tercih edin, asansör yerine merdivenleri kullanın.

-Ağır et yemeklerinden kaçının;

Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Dinlenmeye alışan mide, ağır et yemeklerinin sindiriminde zorlanabilir. Bağırsaklarınızın düzenli çalışması için etin yanında bol salata tüketmeniz gerekmektedir. Bayram süresince diyette olacaklar ise zeytinyağlı sebze yemeği veya ızgara et, tercihe göre deniz ürünleri ile bol yeşillikli salata ve yoğurt içeren bir menü ile beslenebilir.

-Tatlı yiyecekleri kısıtlayın;

Şerbetli tatlılardan vazgeçemiyorsanız, bayram süresince mümkün olduğu kadar arzuladığınız miktarın yarısını tüketin ve izleyen öğünde de sebze ağırlıklı beslenin, böylece daha az kalori almış olursunuz. Özellikle baklava gibi şerbetli tatlılar tüketirken de yanında süt, ayran gibi bir protein tüketirseniz kan şekerinin birden çok fazla yükselmesini engellersiniz.

-Az az ve sık sık beslenin;

Kafeinli içecekleri sınırlayın; aşırı kahve tüketiminin kalbin ritmini olumsuz yönde etkilediği belirtilmektedir. Kahvenin içerdiği kafein nedeniyle, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebilir. Düzensiz kalp atışlarına, kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Kahve tüketimi günde 2 fincandan, çay tüketimi ise 3-4 fincandan fazla olmamalıdır.

İYİ BAYRAMLAR…

 

Doç. Dr. Mustafa DUMAN

Gastroenteroloji Cerrahisi

 

 

 

HABER : TUZLAPRESS GAZETESİ

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SANGARE'Yİ YABANCI ZANNEDEN SPİKER
SANGARE'Yİ YABANCI ZANNEDEN SPİKER
İŞTE ANLAŞMA DETAYLARI
İŞTE ANLAŞMA DETAYLARI