Advert

Bu seçim anketi sonuçları bomba! AK Parti meclis çoğunluğunu...

Bu seçim anketi sonuçları bomba! AK Parti meclis çoğunluğunu...
Bu içerik 661 kez okundu.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için son haftaya girildi. Herkesin yanıtını merak ettiği iki soru var. Bunlardan ilki seçimler birinci turda bitecek mi? Diğeri ise AK Parti ve Cumhur ittifakı mecliste çoğunluğu sağlayabilecek mi? Gelen son anket verileri bu işin ilk turda biteceğini işaret ediyor. Son haftalarda oyunu yükselden Erdoğan, AK Parti'nin oylarına da etki etti. İşte son anket sonuçları ve durum:

KONSENSUS ANKETİ SONUÇLARI : 10 bin kişi ile 81 ilde yapılan anket sonuçlarına göre Cumhur ittifakı mecliste çoğunluğu rahatlıkla sağlayacak. Konsensus verilerine göre Cumhur ittifakının oyu yüzde 52 olacak, millet ittifakı ise yüzde 41 oranında olacak. Cumhur ittifakının milletvekili sayısı 300'ü geçecek. Konsensus HDP'nin ise yüzde 7 ile baraj altında kalabileceği iddiasında.

GENAR ANKETİ SONUÇLARI : Yaptığı son anketle ilgili konuşan GENAR Başkanı İhsan Aktaş; Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın en az yüzde 51 alarak ilk turda seçimleri kazanacağını söyledi. Aktaş, elindeki son verilere göre; HDP'nin barajı geçmesi durumunda bile Cumhur İttifakı'nın tek başına iktidara geleceğini söyledi. İhsan Aktaş, Cumhur İttifakı'nın oy oranının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirterek, "Bu da normal almış oldukları vekile göre en az 20-30 avantaj demek. Meclis aritmetiği AK Parti'nin tek başına iktidar olacağı bir aritmetik ortaya çıkarır" dedi.

METROPOLL'ÜN SON ANKETİ : 28 ilde 2468 kişiyle yapılan Metropoll anket sonuçlarına göre Cumhur ittifakının oyu yüzde 49.4 civarında. Millet ittifakı meclis çoğunluğunu sağlamaktan uzak görünüyor. Tahmini oyları yüzde 38.1 civarında. Metropoll bundan önce yayınladığı son anketinde Erdoğan'un oyunu yüzde 45.9 olarak duyurmuştu. Bu ankete göre ise Erdoğan'ın oyu 46.5'e dayandı. Ankete göre HDP de barajı geçiyor.

 

https://www.f5haber.com/bu-secim-anketi-sonuclari-bomba-ak-parti-meclis-cogunlugunu--fotogaleri-39437

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TERİM İSTİFA EDECEK Mİ?
TERİM İSTİFA EDECEK Mİ?
TÜRKİYE 568. KEZ
TÜRKİYE 568. KEZ