Advert

24 HAZİRAN SONRASI

Türkiye 24 Haziran 2018 akşamı Başkanlık sistemine geçerken, T.C. yeni Başkanı’nı millet iradesi ile Recep Tayyip Erdoğan olarak seçti.

24 HAZİRAN SONRASI
Bu içerik 826 kez okundu.

Türkiye 24 Haziran 2018 akşamı Başkanlık sistemine geçerken, T.C. yeni Başkanı’nı millet iradesi ile Recep Tayyip Erdoğan olarak seçti.

AK Parti, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı oyların  % 53.7‘sini alırken, CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı % 33.9 oy alırken, seçime ittifak yapmadan giren HDP ise % 11.7 oy aldı.

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan % 52.6 oy alırken, Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin adayları Muharrem İnce % 30.6, Selahattin Demirtaş % 8.4, Meral Akşener % 7.3, Temel Karamollaoğlu’da  % 0.9 oy almış oldu.

T.C.’nin ilk Başkanı olarak yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine Recep Tayyip Erdoğan ile girecek olan T.B.M.M’de ise 600 Milletvekili ile oluştu.

T.B.M.M ‘de ise AK Parti 295, MHP 49, CHP 146, HDP 67, İyi Parti ‘de 49 Milletvekili ile yerlerini alacak.

YSK’nın 5 Temmuz’da açıklayacağı kesin sonuçlar sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Milletvekillerinin yemin ile 16 Bakandan oluşacak yeni kabinede belli olacak.

Seçimin bir diğer ayrıntısı ise CHP adayı Muharrem İnce’nin partisinin 8 puan üzerinde oy alarak dikkat çekmesi oldu.

AK Parti’nin oylarının düşmesi ve Balkon Konuşması’nda “ Milletimizin verdiği mesajı aldık, gerekeni yapacağı” diyen Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi, hükümetin kurulması ile itibaren İstanbul başta olmak üzere AK Parti’de ilçe ve yerel yönetimlerde büyük değişikliklere gitmesi bekleniyor.

MHP’nin hem Cumhur İttifakı’na verdiği destek hem de oylarını % 11.1 bazına çıkararak, Milletin önemli bir görev vermesi dikkat çekerken, CHP ve Saadet Partisinin oylarıyla da HDP’nin meclise girmesi de seçimin başlıklarından oldu.

Beklediği oyu alamayarak çok geride kalan Meral Akşener’in partisi İyi Parti’de % 10.0 ile meclise girmeyi başardı.

Tuzla’da 2015’te % 51.31 olan AK Parti’nin oylarının % 42.2’ye gelmesi büyük sürpriz olurken, MHP’nin % 5 -% 6’larda kalır denen oylarını %10.3 bazlarına çekerek 2015 seçimlerindeki oylarını koruması, CHP’nin olduğu yerde sayması, HDP’nin Tuzla’da 3. Parti konumuna gelmesi ve Tuzla’da % 8.9 oy ile çıkış yapan İyi Parti’nin aldığı oy oranı gözden kaçmazken kısa zamanda Tuzla’da ismini duyuran ve Cumhur İttifakı’na destek veren BBP ve  Tuzla’da adeta silinen Saadet Partisi dikkat çeken ayrıntılar arasındaydı.

Milletvekilleri seçimlerinde Tuzla’yı temsil eden AK Parti’den Fuat Kinsiz ve CHP’den Hasan Uzunyayla sıralamada kazanamayan isimler arasında oldu.

AK Parti’de İstanbul 1. Bölgede Sultanbeyli % 52.7 ile en yüksek oyu alırken % 48 ile Pendik, Ümraniye ve Beykoz sıralamaya girdi, MHP’de İstanbul 1. Bölgede en yüksek oyu alan ilçeler sıralamasında Sultanbeyli, Pendik, Tuzla ve Çekmeköy, CHP İstanbul 1. Bölgede Kadıköy, Adalar ve Maltepe ile en yüksek oyu alırken, HDP Adalar’da, İyi Parti’de Şile’de en yüksek oyu aldı.

HABER:TUZLAPRESS GAZETESİ

 

cumhurbakanlığı başkanlık sistemi cumhur ittifakı millet ittifakı ak parti mhp chp hdp iyi parti tuzla
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CRİSTİANO RONALDO ŞOKU!
CRİSTİANO RONALDO ŞOKU!
FRANSA 4 - İZLANDA 0
FRANSA 4 - İZLANDA 0