Advert

Bulgaristan, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan ortak taşıma zinciri kuracak .

Bulgaristan, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan liderleri, ülkelerindeki mal sevkiyatlarını kolaylaştırmak amacıyla, ortak liman, karayolları ve demiryollarını kapsayan bir "taşıma zinciri" kurma konusunda anlaştı. .

Bulgaristan, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan ortak taşıma zinciri kuracak .
Bu içerik 277 kez okundu.
Advert

Anlaşmaya ilişkin ayrıntılar,   Boyko Borisov,  Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic,  Başbakanı Alexis Çipras ve Romanya Başbakanı Viorica Dancila'nın Selanik'teki buluşmalarının ardından açıklandı.

Anlaşmanın ardından konuşan Yunanistan Başbakanı Çipras, üç kıtanın kavşağında yer alan Balkanların, gelecekte önemli bir jeopolitik ve ekonomik rol oynayacaklarını vurguladı.

"ÜLKELERİMİZİN REFAH SEVİYELERİNİ ARTIRMALIYIZ"

Borisov da açıklamasında, "Ülkelerimizin gayri safi yurtiçi hasılalarını ve gelirlerini yükseltmeliyiz ve ülkelerimizin refah seviyelerini artırmalıyız" dedi ve ekledi:

"Sadece Budapeşte'de yedi köprü varken, Romanya ile Bulgaristan'ı (Tuna nehri üzerinden) tek bir köprü bağlamaktaydı. Vidin-Calafat köprüsünden geçen trafik beklediğimizden dört kat daha fazla."

Burgaz – Dedeağaç tren koridorunun da önemli olduğunu vurgulayan Borisov, ilgili bakanların gerekli projeleri ve finansmanı bu yılın Eylül ayına kadar hazırlayacakları umudunu dile getirdi.

Borisov, Sırbistan ve Yunanistan ile gaz bağlantıları ve 'dan gaz tedarikini yönlendirecek gaz dağıtım merkezi zerinde çalıştıklarını ve bununla ilgili  Komisyonu'ndan yardım isteyeceklerini vurguladı.

Bulgaristan Başbakanı aynı zamanda bölgedeki ülkelerin Asya ve 'dan ithal edilen mallar için ortak ve tek gişede ödenebilecek gümrük vergi oranlarının belirlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: DHA

.

https://www.ahaber.com.tr/dunya/2018/07/12/bulgaristan-romanya-sirbistan-ve-yunanistan-ortak-tasima-zinciri-kuracak

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇAKIR VAR SUNUMU YAPTI
ÇAKIR VAR SUNUMU YAPTI
MHK BAŞKANI SABRİ ÇELİK KİMDİR?
MHK BAŞKANI SABRİ ÇELİK KİMDİR?