Advert

NATO'dan Karadeniz'de stratejik hamle: 'Gürcistan NATO üyesi olacak'

NATO'nun Brüksel'de dün gerçekleştirilen liderler zirvesinde Karadeniz bölgesini de ilgilendiren stratejik kararlar alındı. Genel Sekreter Jens Stoltenberg, "Gürcistan NATO üyesi olacak" dedi ve Paktın, Rusya'nın 2008'deki savaşta girdiği Güney Osetya ile Abhazya da dahil, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini duyurdu.

NATO'dan Karadeniz'de stratejik hamle: 'Gürcistan NATO üyesi olacak'
Bu içerik 290 kez okundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelashvili ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Gürcistan’ın NATO üyesi olacağını duyurdu.

NATO’nun Gürcistan’ın Afganistan’daki misyona devam eden katkılarından dolayı minnettar olduğunu belirten Stoltenberg, tüm NATO üyelerinin Gürcistan’ı üyeliğe hazırlamak için çalışmaya devam edeceğini belirtti ve şöyle konuştu: “NATO-Gürcistan Komisyonu ilk kez bir araya gelmesinin üzerinden on yıl geçti ve ortaklığımız giderek güçleniyor.

 
 
Videoyu Oynat
 

NATO’nun Gürcistan ile ilişkisi çok eşsiz ve Gürcistan ittifakın en önemli operasyonel ortaklarından biri ve güvenilir bir dost. Ortaklığımız NATO’yu ve Gürcistan’ı daha güvenli hale getiriyor. Gürcistan’ın Avrupa-Atlantik bölgesine ilişkin arzularını tamamen destekliyoruz. Gürcistan NATO üyesi olacak."

NATO’nun tüm liderlerinin dün Gürcistan’ı üyeliğe hazırlamak için Gürcistan ile çalışmaya devam edeceklerini teyit ettiğini söyleyen Stoltenberg, “Temel NATO-Gürcistan Paketi ülkedeki sanayi reformu çabalarını zaten destekliyor. Gürcistan’a işbirliğimizi artırmakta olduğumuz stratejik bir bölge olan Karadeniz Bölgesi’ndeki istikrara katkılarından dolayı da teşekkür ediyorum. NATO, Abhazya ve Güney Osetya da dahil, Gürcistan’ın uluslararası düzeyde toprak bütünlüğünü destekliyor. Son olarak NATO’nun prensipleri doğrultusunda GSYH’nin yüzde 2.0’sini savunmaya harcama hedefi için Gürcistan’ı tebrik ediyoruz. NATO ve Gürcistan arasındaki ilişki her zamankinden daha güçlü."

 

https://www.cnnturk.com/dunya/natodan-karadenizde-stratejik-hamle-gurcistan-nato-uyesi-olacak?utm_source=insider&utm_medium=web_push&utm_campaign=rusya_nato&webPushId=MTg1NjE%3D

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TERİM İSTİFA EDECEK Mİ?
TERİM İSTİFA EDECEK Mİ?
TÜRKİYE 568. KEZ
TÜRKİYE 568. KEZ