Advert

Emeklilerin zam oranı ne kadar oldu! 10 soruda emekliye zam rehberi... .

Sabah Gazetesi Yazarı ve Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem Yeni Asır Gazetesi'ndeki köşesinde emekliye zam rehberini kaleme aldı. Faruk Erdem, Temmuz ayındaki zamlar ne kadar oldu? Emeklilerin zam oranları neye göre belirleniyor? Emeklilerin ek ödemeleri ne zaman ödeniyor? gibi soruları yanıtladı. İşte 10 soruda emekli zamlarıyla ilgili tüm detaylar....

Emeklilerin zam oranı ne kadar oldu! 10 soruda emekliye zam rehberi... .
Bu içerik 479 kez okundu.

Emekliler bu aydan itibaren lı maaşı alacak.  ve Bağ-Kur'da artış 9.17 olurken, Emekli Sandığı'nda zam oranı 3.5+5.17 şeklinde uygulanacak. Bu şekildeki maaşlar Ocak ayına kadar sürecek Emeklilerin bu yıl alacakları ikinci zam oranları 3 Temmuz'da Haziran ayı u açıklandığında belli oldu. Böylece hem SSK hem de Bağ-Kur emeklilerinin alacakları zam oranları ile Emekli Sandığı emeklilerinin alacağı enflasyon farkı ortaya çıktı. Enflasyon farkı aynı zamanda memurlara da uygulanacak. Zamlarla ilgili birçok yazı, haber, tablo gazetelerde yer alıyor. Emeklilerin de kafaları karışıyor. Bize gelen sorulardan yola çıkarak bir rehber hazırladık.

İşte larıyla ilgili tüm detaylar:

1- TEMMUZ AYINDAKİ ZAMLAR NE KADAR OLDU?

Temmuz ayı ile birlikte  ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları yüzde 9.17 oranında artırılacak. Böylece tüm maaşlar 9.17 oranında lanmış olacak. Emekli Sandığı emeklilerinin zam oranı ise yüzde 3.5 olarak uygulanacak. Ayrıca yüzde 5.17 oranında  farkı eklenecek. 3.5+5.17 zamdan halen çalışmakta olan memurlar da yararlanacak.

.

2- BU ZAM ORANLARI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

 oranlarını belirleyen en büyük etken  oranları.  ve Bağ-Kur emeklileri Aralık 2017 ile Haziran 2017 arasındaki 6 aylık TÜFE endeks değişimi kadar, bir başka değişle 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Bu yılki değişim yüzde 9.17 oranında gerçekleşti. Böylece zam oranı yüzde 9.17 oldu. Emekli Sandığı emeklileri ile memurların zam oranları ise  ile belirleniyor. Buna göre bu yılın ikinci zammı yüzde 3.5 olarak belirlenmişti. Ayrıca enflasyon farkı da ekleniyor.

.

3- ENFLASYON FARKI NASIL HESAPLANIYOR?

Memurların ve memur emeklilerinin ları de belirlense de zamdan fazla çıkan  fark olarak ödeniyor.
Bu yıl Ocak ayında memurlar ve memur emeklileri yüzde 4 zam almışlardı. O günden bu yana 6 aylık enflasyon yüzde 9.17 çıktı.
Dolayısıyla yüzde 4'ün üzerindeki 5.17 oranı bir fark olarak belirlendi. Temmuz zam oranı yüzde 3.5 olan memurlar ve memur emeklilerine böylece yüzde 5.17 fark da ödenecek. Buna göre zam oranı 3.5+5.17 olacak

 

4- EMEKLİLERİN EK ÖDEMELERİ NE ZAMAN ÖDENİYOR?

Emeklilerin normal larına ilaveten her ay aldıkları yüzde 4 ek ödemeleri de bulunuyor. Ek ödemeler tüm emeklilere veriliyor. Ek ödeme maaşa göre hesaplandığı için gelen zamlar ek ödeme miktarlarını da artırıyor.

 

 

5- EK ÖDEMELER NASIL HESAPLANIYOR?

Yüzde 4 ek ödeme hesabı yapılırken önce çıplak maaş alınıyor. Bu çıplak maaşa  oranında yani 9.17  ilave ediliyor. Ortaya çıkan rakama da ayrıca yüzde 4 hesaplanıp ekleniyor. Böylece emeklinin ek ödemeli ve ya yatan maaşı ortaya çıkıyor. Örnek hesaba göre 2.000  çıplak maaşı olan bir emeklinin ek ödemeli maaşı 2.080 lira idi. Yani bankaya yatan maaşı bu kadardı. Bu emekli Temmuz zammında 2.000 X yüzde 9.17=2.183,40 TL çıplak maaşa ulaşacak. Ek ödeme ile birlikte 2.183X yüzde 4=2.270,74 lira olarak maaşı bankaya yatacak.

6- ÇIPLAK (NET MAAŞ) DEDİĞİNİZ RAKAMI NASIL ÖĞRENEBİLİRİZ? EK ÖDEMEMİZİ DE GÖREBİLİR MİYİZ?

Emeklilerin maaşlarıyla ilgili tüm bilgiler e-devlet sisteminde bulunuyor. PTT'den alacağınız bir şifre ile internete girip e-devlet sisteminden tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada hem net maaşınızı hem ek ödemenizi görebilirsiniz. Ayrıca maaş ve sigortanızla ilgili tüm bilgilere de uylaşabilirsiniz. Buna imkan yok ise en yakın 'ya giderek net maaşınızı ve ek ödemenizi öğrenebilirsiniz.

.

7- LI MAAŞLAR SADECE BİR AY İÇİN Mİ GEÇERLİ?

Yapılan zamlar bu yılın sonuna kadar geçerli olacak. Böylece 6 ay zamlı maaş alacaksınız. Ocak 2019 tarihinde belirlenecek Aralık u ile de yeni zamlar belli olacak. Böylece maaşlara 6 ay sonra yeni bir zam daha eklenecek.

.

8- LI MAAŞLARI BU AY ALABİLECEK MİYİZ?

Evet zamlar bu aydan itibaren geçerli olacak.  ve Bağ-Kur emeklileri ayın 15'inden sonra maaş günlerinde zamlarıyla birlikte yeni maaşlarını alacaklar. Memurlar da 15'inde zamlı maaş alacak. Memur emeklileri ayın 1'inde maaşlarını almışlardı.
Onların da zam farkları ayrıca hesaplarına yatırılacak.

9- DUL VE YETİMLERİNDE MAAŞLARI ZAMLANDI MI?

Evet, babalarından maaş alan yetimler ile eşlerinden maaş alanların ücreerine de aynı oranlarda  yapılacak. Böylece onlar da bu ay zamlı maaşları hesaplarında görecekler

.

10- EN DÜŞÜK MAAŞLAR KAÇ LİRA OLDU?

Yeni zamlarla ek ödeme hariç taban maaşlar şu şekilde belirlendi:

Bağ-Kur : 1.222,73 
Bağ-Kur Esnaf: 1.505,68 TL
 2000 öncesi: 1.781,75 TL
SSK 2000 sonrası: 1.062,25 TL
Memur Emeklisi: 2.239,98 TL
En Düşük Memur Maaşı: 3.133,00 TL

.

https://www.ahaber.com.tr/ekonomi/2018/07/16/emeklilerin-zam-orani-ne-kadar-oldu-10-soruda-emekliye-zam-rehberi?paging=11

 

 

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CRİSTİANO RONALDO ŞOKU!
CRİSTİANO RONALDO ŞOKU!
FRANSA 4 - İZLANDA 0
FRANSA 4 - İZLANDA 0