Advert

Saat 11'de yeni ekonomik model açıklanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modeli'ni saat 11:00'de Dolmabahçe'de yapılacak toplantıyla açıklayacak.

Saat 11'de yeni ekonomik model açıklanacak
Bu içerik 282 kez okundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modeli'ni saat 11:00'de Dolmabahçe'de yapılacak toplantıyla açıklayacak. 35 milyar TL boyutundaki tasarruf ve gelir arttırıcı önlemlerin anlatılması beklenen yeni ekonomi modeli 2018 sonuna kadar devreye alınacak. Yeni Ekonomi Modeli ile cari açığın yüzde 4 civarına çekilmesi, bütçe açığının ise yüzde 1.5 ile sınırlandırılması hedeflenecek. Hareketli seyreden piyasalar yeni planın detaylarına odaklandı

Yeni Ekonomi Modeli'ne ilişkin çerçeve bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından saat 11:00'da Dolmabahçe'de düzenlenecek toplantıyla açıklanacak.
Bakanlık tarafından yapılan ilgili açıklamada, şirketlerin ve bankaların herhangi bir kur ya da likidite riskinin bulunmadığı belirtilirken, Türk bankacılık sisteminin sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin bir biçimde yönetebilecek konumda olduğu ifade edildi.
Akademisyenlerin de katıldığı çalıştayın ardından çerçeve unsurları belli olan yeni ekonomik model ile 35 milyar TL'yi bulacak bir tasarruf ve gelir arttırımı hedefleniyor.
Orta vadeli plan (OVP) üzerindeki çalışmalar tüm hızıyla devam ederken yeni ekonomi modeli çerçevesinde 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 bandında olması ve cari açığın yüzde 4 dolayında dengelenmesi planlanıyor.
Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada bütçe açığının yüzde 1,5 seviyesinde sınırlandırılacağı ve Hazine borç çevirme oranlarının yüzde 100'lerin altına ineceği kaydedilmişti.
Kur tarafında hareket devam ederken toplantıdan çıkacak sonuçlar piyasaların odağında.
Toplantı öncesinde dolar / TL 5.70 üzerinde seyrediyor. Euro ilk kez 6.60 TL'nin üzerine çıkarak 6.63 TL'yi gördü, sterlin de 7.35 TL civarından el değiştiriyor.

https://www.f5haber.com/gundem/saat-11-de-yeni-ekonomik-model-aciklanacak-haberi-1047625/

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TERİM İSTİFA EDECEK Mİ?
TERİM İSTİFA EDECEK Mİ?
TÜRKİYE 568. KEZ
TÜRKİYE 568. KEZ