Advert

Kamu arazileri için kritik karar!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisine ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptı. Buna göre, kamu taşınmazları kırsal ve yayla turizmi ile sağlıklı yaşam turizmi amacıyla yapılan yatırımlara da tahsis edilebilecek

Kamu arazileri için kritik karar!
Bu içerik 264 kez okundu.
Yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Kırsal ve yayla turizmi ile sağlık turizmine kamu arazilerinin tahsis edilmesine olanak sağlayan yönetmelik uyarınca, onaylı uygulama imar planı bulunmayan alanlarda girişimcilere harita ve plan çalışmaları, şirket kurulması gibi işlemlerin yapılması için daha önce 6 ay olan ön izin süresi 2 yıla çıkartıldı. Onaylı uygulama imar planı bulunan alanlardaki ön izin süresi de 4 aydan bir yıla uzatıldı. Kırsal ve yayla turizmi ile sağlık turizminde arazi tahsisinde ön izin süresinde, yatırım bedelinin yüzde 1’i oranında, kesin izinde yüzde 2’si oranında teminat alınacak.

Turizm tesisi ‘hizmet alanı’ olarak ayrılan alanlar, duyuruya çıkılmaksızın, bakanlık tarafından aynı bölgede daha önce adına kamu taşınmazı tahsis edilen yatırımcılara tahsis edilebilecek.  Bu tahsislerde kullanım bedeli, bir yıldızlı otel birim maliyeti üzerinden belirlenecek.

TURİZMCİLERDEN ALACAKLI BANKALARA KOLAYLIK

Kullandırdıkları turizm kredisini tahsil edemeyen bankalara da kolaylık sağlandı. Tesis üzerine konulan ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla satışından önce veya sonra, kamu taşınmazı için kesin tahsisin kaldırılması kararı verilmiş ise mali yükümlülüklerin yerine getirilmesi koşuluyla karar iptal edilecek. Bankalar böylece ipotekli turizm tesisini daha kolay satabilecek.

Bundan önce ön izin verilmiş olup 20 yıl içinde kesin tahsise dönüştürülemeyen ön izinler, kendiliğinden sona erecek. Bu hüküm, bundan sonra 20 yıl içinde kesin tahsise dönüştürülemeyen ön izinler için de uygulanacak.

 
http://www.paralimani.com/kamu-arazileri-icin-kritik-karar-haberi-70508/?utm_source=f5haber&utm_medium=f5haber&utm_campaign=f5haber

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RESMEN FENERBAHÇE'DE
RESMEN FENERBAHÇE'DE
SÜPER LİG'DEN SERİE A'YA...
SÜPER LİG'DEN SERİE A'YA...