Advert

ÖĞRETMENLERE MÜJDE

Kültür ve Turizm Bakanlığı, öğretmenlerin müzelere ücretsiz gireceğini duyurdu.

ÖĞRETMENLERE MÜJDE
Bu içerik 372 kez okundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Öğrencilere  müzeleri sevdirmenin yolu öğretmenlerden geçiyor. Biz bakanlık olarak özür  diliyoruz, Bakanlık olarak bugüne kadar atlamışsız. 24 Kasım Öğretmen Günü'nden  itibaren biz bir hediye vermek istiyoruz. Gerekli alt yapı yazılımlarını  düzelteceğiz ve o tarihten itibaren öğretmenlerimiz Kültür ve Turizm Bakanlığına  bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilecekler." dedi.

Ersoy, Kültür ve Turizm ile Milli Eğitim bakanlıkları arasında  "Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme" ve "Geleneksel Türk Sanatlarını Gelecek  Nesillere Aktarma ve Yaşatma" alanlarındaki iş birliği protokolünün Milli Eğitim  Bakanlığı (MEB) Başöğretmen Salonu'ndaki imza törenine katıldı.

 

Buradaki konuşmasında, müze kültüründe uzaklaşılmaya başlandığını,  buna karşın müzeleri tekrar sevdirmek gerektiğini belirten Ersoy, şunları  söyledi:

"Bunun en kolay yolu küçük yaştan itibaren bu sevgiyi  kazandırabilmemiz. Milli Eğitim Bakanlığımız bize destek veriyor, seçmeli müze  derslerinin sayısını artırıyor. Biz de belli başlı müzelerde onların ders  görebilecekleri sınıflarla gerekli ortamı hazırlayacağız. Öğrencilere müzeleri  sevdirmenin yolu öğretmenlerden geçiyor. Biz bakanlık olarak özür diliyoruz,  Bakanlık olarak bugüne kadar atlamışsız. 24 Kasım Öğretmen Günü'nden itibaren biz  bir hediye vermek istiyoruz. Gerekli alt yapı yazılımlarını düzelteceğiz ve o  tarihten itibaren öğretmenlerimiz Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere  ücretsiz giriş yapabilecekler."- "Milli Eğitim Bakanlığı ile bir taşla  iki kuş vuracak sistem geliştirdik"

"Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme" protokolü sayesinde meslek  liselerinin ilgili sektörlerin ihtiyaçlarına gerçekten cevap verecek biçimde  yapılandırılacağını bildiren Ersoy, "Bununla ilgili çok güzel bir çalışma oldu.  Açıkçası bizim umduğumuzdan daha iyi oldu." dedi.

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk araya girerek, "Bürokratlar çalıştı değil mi? Çok ilginç değil mi? Sizce de" ifadeleri kullandı.

Selçuk'un bu sözleri salondakiler tarafından alkışlandı.

Bakan Ersoy, yeni turizm meslek liselerinde hazırlık artı üç sene  normal okuma müfredatının olacağını vurgulayarak, iş birliği protokolüyle ilgili  şu bilgileri verdi:

"Hazırlıkta İngilizce ve Rusça mecburi lisan oluyor. Daha sonraki  yıllarda Almanca, Fransızca, Arapça ve Çince seçmeli olacak. Yani turizm meslek  lisesinde mezun olan bir öğrenci en az iki lisanı çok iyi, bir lisanı da yeterli  derecede öğrenmiş olacak. En önemli etkilerden biri bu. İkincisi Türkiye'de  turizmin en büyük sıkıntılarından biri sezonsal turizm yapıyor olmamız. Turizmi  12 aya yaymak için birçok proje hazırlıyoruz, bunları da ilerleyen aylarda  sizlerle paylaşacağız. Milli Eğitim Bakanlığı ile bir taşla iki kuş vuracak bir  sistem geliştirdik. Bu programa katılan turizm meslek lisesi öğrencileri  eğitimlerini 20 Nisan ile 20 Ekim arasında partner otellerde yapacaklar.

Programdaki turizm meslek liselerini mutlaka büyük zincir otelle  eşleştiriyoruz. Müfredatın uygulanma dönemini değiştiriyoruz, yaz tatillerini  kışın kullanıyorlar, 20 Nisan ile 20 Ekim arasında eğitimlerini anlaşmalı  otellerde yapıyorlar. Tabii partner otel olmak kolay değil. Burada bazı  şartlarımız var. Öğrencilerin yatacağı yerlerin üç kişi olması gerekiyor. 20  Nisan ile 20 Ekim arasında eğer hazırlık sınıfı öğrencisiyse bir stajyer maaşı  oluyor, eğer lise 1 öğrencisiyse stajyer maaşı çarpı 1,25 alıyor, lise 2  öğrencisiyse stajyer maaşı çarpı 1,50 alıyor, lise son sınıf öğrencisiyse stajyer  maaşı çarpı 1,75 alıyor. Bu öğrenciler bizim için değerli. Kışında bu partner  otelin yöneticileri, müfredata uygun bir biçimde derslere destek için eğitime  katılıyorlar."
 
"Turizmde insan ihraç eden ülke konumuna geleceğiz"

Bakan Ersoy, sektördeki en sıkıntılarının başında öğrencilere turizmin  bir sektör olarak kabul ettirmenin geldiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Şimdi lise çağından itibaren bir genç çok ciddi paralar kazanmaya  başlayacak. Bu sektöre verdiği emeğin karşılığını lise çağından itibaren almaya  başlayacak. Normal stajyer maaşımın fazlasını alacak. Öğrencinin kalacağı yerden  aldığı otel eğitimine kadar her türlü sürecin takipçisi iki bakanlık olacak.  Buradan mezun olacak arkadaşların inanın bana üniversite eğitimi alırsa iyi olur  ama üniversite eğitimine bile ihtiyacı olmayacak."

Nitelikli turistin ülkeye gelebilmesinin nitelikli insan kaynağından  geçtiğine işaret eden Ersoy, "Biz şu anda pahalı otellerimizde özellikle  gastronomi dalında yönetici ithal ediyoruz. Türkiye olarak nitelikli turizmde  iddialıysak kendi insan kaynakları yıldızlarımızı oluşturmak zorundayız. Geleceğin  genel müdürleri, müdürleri kolej statüsündeki turizm meslek liselerinde mezun  olacaklar. çok da değerli insanlar olacaklar. Biz bu mezunları verdikten bir süre  sonra biz artık turizm sektöründe insan ihraç eden ülke konumuna geleceğiz. O  zaman hedeflerimize çok daha kolay yakalacağız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ile Milli Eğitim  Bakanı Selçuk, "Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme" ve "Geleneksel Türk  Sanatlarını Gelecek Nesillere Aktarma ve Yaşatma" alanlarında iş birliği  protokolünü imzaladı.

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/581893.aspx

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YALÇIN GELECEĞİ HAKKINDA KONUŞTU
YALÇIN GELECEĞİ HAKKINDA KONUŞTU
1-2 GÜN İÇİNDE KARARIMI VERECEĞİM
1-2 GÜN İÇİNDE KARARIMI VERECEĞİM