Advert

''7’DEN 77’YE HERKES İÇİN EĞİTİM''

Bu hafta misafirimiz Eğitim kenti Tuzla’nın öncülerinden Tuzla Halk Eğitim Merkezi Müdürü Metin Çangır oldu. Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi Muhabiri Ayşenur Tuvaş bu hafta Çangır ile bir araya gelerek Tuzla Halk Eğitim Merkezini konuştu.

''7’DEN 77’YE HERKES İÇİN EĞİTİM''
Bu içerik 1548 kez okundu.

Tuzla Halk Eğitimi Merkezi Müdürümüz Metin Çangır ile sohbetimize kendisini tanıyarak başlamak istedim.

Müdürüm, öncelikle sizi biraz tanıyalım.
Adım Metin Çangır. Tuzla Halk Eğitim Merkezi müdürüyüm. 2014 yılından beri burada müdürlük yapmaktayım. Meslek hayatıma 1996 yılında Tuzla da başladım yine Tuzla da devam ediyorum. Eğitimin tüm kademelerin de çalıştım. İlahiyat mezunuyum öncelikle Din Kültürü eğitmenliği olarak yaklaşık 16 sene öğretmenlik yaptım. Daha sonra Behiye Dr. Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi’nde 1 sene, Cahit Arf İlkögretim Okulun da 3 sene, İşitme ve Engelli Okulun da ve  imam Hatip Lisesinde idareci olarak çalıştım. 2014 yılı 18 Aralıkta Tuzla Halk Eğitim Merkezi’nde göreve başladım. Nasipse burada devam edeceğim İnşallah.


 

Tuzla Halk Eğitim Merkezi ne zaman kuruldu?
Tuzla Halk Eğitim Merkezi’nin tarihine baktığımız zaman yaklaşık 25 yıl geriye gidiyor. Daha önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün alt katın da eğitim öğretim vermekteydi fakat 8 seneden beri bu binada eğitim veriyor ama henüz kendisine ait binası yok. Burada misafir olarak devam diyoruz. Tuzla da ise 1992 yılında Halk Eğitim Merkezi kuruldu, önce Çağrıbey Ortaokulu’nda bulunan 2 odada başlamış bu güne kadar geldi. Şuan da 120 yer de tuzladaki eğitim öğretim faaliyetleri devam ediyor. Zaman zaman 200’lere de çıkıyor çünkü her yere kurs açabiliyoruz. 

Son yıllara bakıldığında ilk yıllara göre nasıl bir gelişme var?
Halk Eğitim Merkezi halk tarafından dikiş nakış diye algılanır ama bizim şuan da 4 bin çeşit kursumuz var. Kurban kesim kursu, hijyen kursu, fabrikalardaki tehlikeli işlerden tutun da ayakkabı tamirine, ipek böceği kozasına, domates ve mantar yetiştirmeye kadar açılan kurslar var. Algı 3-5 sene öncesine kadar bayanların gidip dikiş nakış yaptığı, ev bütçesine ufak tefek katkılar sağladığı yerdi fakat belki de ben burada çalışmadığım için öyleydi. Biz bunu aslında broşürlerle, reklamlarla, sosyal medya hesaplarımızla, internet sayfamızla ve gazete medyayla duyurmaya çalıştık. Sağ olsun Tuzla’nın yerel medyası bize yer veriyor. Sadece geçen yıl 250 civarında haberimiz olmuş kurslarla ilgili haberimiz çıkmış. 

Tuzla Halk Eğitim Merkezinin amacı nedir, burada ne tür kurslar gerçekleşiyor?
Hobi tarzında olan kurslarımız var meslek tarzı yapılan kurslarımız var bunun dışında rehabilite amaçlı yapılan kurslarımız var. Bizim parolamız ‘’7’den 77’e Herkes İçin Eğitim’’ Tabi 7’den 77’e diyoruz ama 3 yaşında başlıyor bu kurslar. Geçen yıl bir kursiyerimiz vardı 103 yaşında.  Yani aklınıza toplumun hangi kesiti geliyorsa, erkek kadın, yaşlı genç, engelli sağlıklı, hepsi için kurslarımız var.
Buraya gelen insanları biz birkaç dakika içinde işlerini halledip gönderiyoruz. Memnu ayrılmalarını istiyoruz çünkü bekledikleri zaman o memnuniyet azalıyor. Kendimizi onların yerine koyarak düşünüyoruz. İşten izin almış olabilir, başka bir işi vardır, hastası vardı hemen halledelim işlerini diyoruz.
Kursların en güzel tarafı da sadece merkezde açılmıyor olması. Nerede lazımsa orada açılıyor. Yani oturduğunuz yerde kurs olmasını istiyorsanız en az 15 kişi dilekçe hazırlıyorsunuz örneğin ‘’biz burada dikiş kursu istiyoruz’’ gibi, biz de mekan uygunsa bakıyoruz. Ya da 10 15 ‘’biz buraya bir spor kursu istiyoruz’’ diyor biz de parka bakıyoruz uygun ise orada spor kursu açabiliyoruz. Okullar da, sitelerde, parklar da, bahçelerde. Mekan sınırı yok. Tek öncelik güvenli olması, ders yapmaya uygun olması ve çevreyi rahatsız etmemesi.


 

Bu kurslardan mezun olan kişilere Halk Eğitim Merkezi’nin desteği nedir?
İş bulma konusunda destek de bulunuyoruz. Bunu maddi değil manevi düşünmek lazım özellikle buradan mezun olmalarını insanlar bekliyorlar. Autocad, büro yönetimi hasta kabul ve benzeri kurslarımızdan firmalar kurumlar talepte bulunabiliyorlar.  Kendi mesleklerini yapıyorlar biz gerekirse o insanları daha sonra KOSGEB’e yönlendiriyoruz. Desteğimiz bu anlamda.Tuzla Halk Eğitim Merkezi’ne özel projeleriniz bulunuyor mu?
Projelerimiz 3 gruba ayrılıyor; Yerel projeler, kendi binamıza Tuzla’mıza yaptığımız projelerden oluşuyor. Bazı derneklerle ortaklaşa yaptığımız ulusal projelerimiz ve Uluslararası projelerimiz var. Projelerimizden biraz bahsedeyim ‘’Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’’ yani kadınlar ürettiklerini satabilsinler diye pazar veya kermeslere onları yönlendiriyoruz. Tuzla Belediye’siyle birlikte bu tür yaptığımız çok etkinlik var. ‘’Yetenek Avcısı Projesi’’ var şuan 5 okul da uyguladık. Müzik, resim, spor öğretmenlerini gönderdik. Hafta da 3 gün 2şer saatten dersler vererek yetenekli çocukları ön plana çıkartmaya, kazandırmaya çalıştık. ‘’Bağımlı Olma Sağlıklı Ol Projesi’’, ‘’Ben İstanbul’um Projesi’’ bu proje de binamızın duvarlarına İstanbul’un önemli yerlerini çizdik, ‘’Engelleri Aşıyoruz Projesi’’ engellilere yönelik yaptığımız proje. ‘’Potansiyelimi Keşfet, Geleceğimi Aydınlat Projesi’’ yine yetenekli öğrencilerle yaptığımız bir proje, ‘’Eğitimde Sosyal Memnuniyet Projesi’’, ‘’Ne Olursan Ol Gel Projesi’’ projelerimizden bazıları. Kitap toplama kampanyamız oldu. Doğa üstü okullar projesinde 2 defa üst üste 1. Olduk.
Bunların dışın da Tuzla Halk Eğitim Merkezi Binası Projesi var. Şuan da yeri hazır. Tuzla Belediyesi’ne farklı bir proje çizdirdik farklı olmasını istedik. Çünkü ders alanlarının okuldan biraz farklı olması gerekiyor. Şuan projenin nitelikli olmasından kaynaklanan bir gecikme var.
Bu arada internet sayfamız takip edilme ve okunma oranıyla Halk Eğitimler arasında 1. Sırada yer alıyor. İnternet sitemizde yapılan işlerin görüntülerini bilgilendirme amaçlı internet sayfasına atıyoruz oradan sosyal medya hesaplarında paylaşıyoruz. Tüm Türkiye’de ise 7. Sıradayız. 

Yıl da ne kadar kursiyer yetişiyor?
Klasik Halk Eğitim Merkezlerinin dışına çıkmak istiyoruz. Çünkü eğitim çok yönlü sadece kurs açmakla olmuyor. Geçen sene toplam 45.231 kişi bize kayıt olmuş, 39.963 belge almış, diğerleri devamsızlıktan başarısızlıktan alamamışlar. 

Kurslarda kullanılan aletler, malzeme ve benzeri ihtiyaçları kayıt olan kişi mi temin ediyor, yoksa Halk Eğitim Merkezi tarafından karşılanıyor mu?
Mesela birisi deri çanta yapacak, derisini kendisi alıyor diğer makineler ve demir baş aletleri bize ait oluyor. Halk oyunlarında giydikleri kıyafetleri biz karşılıyoruz veya okuma yazma kursuna geliyorlar, onların her şeyini biz karşılıyoruz. Yani kursa göre değişiyor. Fakat bazı kurslarımız var gelen kişilere para verilir. İşkur ile birlikte açtığımız meslek kurslarında devam etikleri sürece bir ücret ödenir.Kurs kayıtları ne zaman başlıyor ve bitiyor?
Kurs kayıtları bizde bitmez, 365 gün kayıt olur. Bu da çok kolay kişi evinden internet sayfamıza girdiği zaman kayıt olmak için T.C. numarasını ve hangi kursa gelmek istediğini yazar. Biz de onu görür, ilgili kursa yeterli sayı oluştuysa açılacağı zaman mesaj atarız. 18 yaşından küçük kişileri velisinin izniyle kayıt ediyoruz ama büyükler istediği zaman kayıt olabilirler.


 

Sertifika veriliyor mu?
Evet, 100’de 20 devamsızlık hakkı var bu devamsızlığı aşmadıysa ve kişi başarılıysa, kursların sonunda sertifika veririz. Bu sertifikayı kişi kaybetse bile E-devlet üzerinden çıkarabilir.


 

Kimler Tuzla Halk Eğitim merkezini tercih etmeli ve neden tercih etmeli?
Eğitim isteyen, gelişim isteyen, yenilik isteyen, bilgiye açık olan, canı sıkılan, sosyalleşmek isteyen, hastalıklarla mücadele etmek isteyen herkes Halk Eğitim Merkezine başvurmalı. İnsanlar bilmediğinin düşmanıdır bilmediğinden korkar,  gelsinler kurslarla ilgili bilgi alsınlar. Çok meşgul olabilirsiniz ama farklı bir iş yaptığınız zaman rahatlayacaksınız.


 

Eğitim de Tuzla’yı nasıl buluyorsunuz?
İstanbul Türkiye’nin göz bebeği. Tuzla da eğitim için İstanbul’un öncü ilçelerinden biri. Tuzla Belediyesi ve MEB işbirliği aynı zaman da Halk Eğitim Merkezi’nin bazı kurslarına verdiği desteklerle, okullaşma oranı küçük yaştan lise çağına hatta sınıf mevcutlarına kadar çok ideal. Eğitim kalitesi ciddi anlamda her alanda iyi durumda.


 

Bakışınızı ve felsefenizi anlatan bir cümle alabilir miyiz?
Herkes için her yerde eğitim ve samimiyet. Zor iş yoktur imkansızlar biraz zaman alıyor.Tuzla Halk Eğitim Merkezi olarak da halk odaklı çözüm odaklı çalışıyoruz. Gelen herkesi istediği cevap olmasa da tatmin olduğu cevapla gönderiyoruz.Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi olarak yaptığımız keyifli röportajda başta Tuzla Halk Egitim Müdürü Metin Çangır'a verdigi değer ve hediyesi için çok teşekkür ediyor tüm eğitimci ve çalışanlara başarılı bir eğitim yılı geçirmelerini dileriz.

 
HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ
HABER RÖPORTAJ VE FOTOGRAF: AYŞENUR TUVAŞ

tuzla halk eğitimi merkezi
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
REKORLARIN TAKIMI FENERBAHÇE...
REKORLARIN TAKIMI FENERBAHÇE...
GALATASARAY'DA BÜYÜK KRİZ KAPIDA
GALATASARAY'DA BÜYÜK KRİZ KAPIDA