Advert

‘’ÇOCUKLARIN KALBİNE DOKUNMALIYIZ’’

Eğitim kenti Tuzla’nın eğitimcileriyle bir araya gelerek okullarımızı ve eğitimcilerimizi Tuzla ile buluşturmaya devam ediyoruz. Bu hafta Farabi İlkokulu müdürü Gökay Yılmaz ile Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi Muhabiri Ayşenur Tuvaş bir araya gelerek Farabi İlkokulu hakkın da ve çocukların başarısına yönelik konuları ele alan bir röportaj gerçekleştirdi.

‘’ÇOCUKLARIN KALBİNE DOKUNMALIYIZ’’
Bu içerik 1522 kez okundu.

- İlk olarak sizi biraz tanıyalım?
1978 Rize doğumluyum. Atatürk Üniversitesi'nde okudum. Marmara Üniversitesi’nde ve Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yaptım. Farabi İlkokulu görev yaptığım 6. okulum. Evliyim 2 çocuğum var.- Okulunuzdan bahseder misin?
Şuan da 918 öğrenciye eğitim veriyoruz.  28 tane sınıf, Özel Eğitim Sınıfı ve 6 tane Anasınıfı olmak üzere toplam 35 tane sınıfımız ve 45 tane öğretmenimiz var. Tuzla bölgesi içerisinde en yoğun  ve en kalabalık İlkokullarından bir tanesiyiz. Okulumuz 1998-1999 Eğitim Öğretim yılında kuruldu. Okulumuz İlkokul ve Anasınıfı olarak Eğitim Öğretime devam ediyor. Yeşil ve beyaz bayrağımız var. Şuan da Tuzla da 
beyaz bayrak(Temiz okul) ve yeşil bayrak'lı okul yok. İstanbul’da da sayılı okul var. Türkiye’nin tamamında ise 27 tane okul yeşil ve beyaz bayrak aldı. Bunlardan biri de biziz.

 
-Öğrenciler için etkinlik alanları ve dersleri destekleyen alanlar var mı?
Okulumuz da ingilizce sınıfı, destekleyici eğitim sınıfı, satranç sınıfı, akıl oyunları sınıfı, mini spor salonu, öğrencilerimizin öğle arası yemek yemeleri için kantin ve yemekhane mevcut. Devletimizin ve velilerimizin destekleriyle okulumuz her anlam da tam donanımlı.-Okulunuza özel proje ve etkinlikleriniz var mı?
Geleneksel futbol turnuvası başlattık, satranç turnuvamız başlıyor. Satranç turnuvası bitince akıl oyunları turnuvası başlıyor. Mendil kapmaca turnuvası ve yöresel milli oyunlar da var. ''Misafirim Öğretmenim'' Projesi var. Bu proje de öğretmenlerimiz 1 yıl içerisinde öğrencilerinin tamamını ziyaret ediyor. Burada amacımız 
öğretmenlerimizin öğrencilerimizi  yerinde görmesi. Her yılın sonunda yıl sonu kermesimiz ve sergimiz oluyor. Gezilerimiz oluyor. Ayın Öğrencisi Programı var. ''Yazarlar Okulda'' Projemiz var. Bu projemizle okulumuza yazarlar getirdik, çocuklarımız kitapları okuyor bir ay sonra yazarlarımız okula geliyor çocuklarla söyleşi yapıyorlar. Daha bir çok projemizde var. Yani okulumuz etkinliklerle, faaliyetlerle, projelerle dolu, 4 4’lük bir okul.
- ‘’Başarılı Öğrenci’’ olmanın temelinde yatan kural nedir?
Azim, istek, mücadele. Mücadele ve sabır içerisinde, planlı düzgün bir çalışma başarı getirir. Tabi bir başarı için ekip de çok önemli.- Sizce Sevgili öğretmenlerimiz ve velilerimiz ilkokul öğrencilerine karşı yaklaşımı nasıl olmalıdır?
Öncelikle bunların çocuk olduğu unutulmamalıdır. Çocuklardan yetişkin gibi davranmalarını bekleyemeyiz. Büyükler merhametle, sabırla, ilgiyle, alakayla çocuğa bakacak, besleyecek ve büyütecek. Öncelikle merhamet duygumuzu koruyacağız. Sabırla, güler yüzle, çocuğu sıkmadan, boğmadan, çocuğun ilgi ihtiyaçlarını bilerek yaklaşacağız.- Genelde küçük çocuklar oyun oynamayı çok seviyorlar. Okula gitmek, ders çalışmak özellikle de evde ödev yapmak onlara zor geliyor, pek keyif almıyorlar. Peki, bu durumun en büyük nedeni nedir?
Onların çocuk olduğunu çoğu zaman unutuyoruz. Olaylara şöyle bakmalı, herkesin ilgi beklentisi farklıdır. Her çocuk Matematik de yada Türkçe de başarılı olacak diye bir şey yok ama biz çocuğun her alanda başarılı olmasını, yüksek notlar almasını istiyoruz. Çocuklarımız avukat, doktor, mühendis olsun istiyoruz ama önemli olan işini en iyi şekilde yapabilmektir.- Çocukların bu bakış açısını değiştirmek için neler yapıyorsunuz?
Çocuk deyince aklımıza oyun gelir etkinlik gelir. Biz de bu yüzden çocuklara oyunlar, etkinlikler, ve faaliyetler yapıyoruz. Burası İlkokul, burada çocuğun seviyesine inerek onların ilgi ve istekleri doğrultusunda hareket etmek lazım. Çocuklar okula stresle, isteksizce gelmesin, mutlu gelsinler istiyoruz.- Son olarak öğrencilere, velilere ve öğretmenlere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?   
Başta öğretmenler öğrencileri sevmeli, değer vermeli. Sadece çocuğu çocuk olarak düşünmekten ziyade bundan sonra ki bir nesli onların yöneteceğini unutmamalıyız. Vatanın Milletin bölünmez bütünlüğünü bilen, devletine, ailesine bağlı bireyler yetiştirmeliyiz. Çocuğun ilgisini ve ihtiyaçlarını bilmeliyiz, kalbine ve ruhuna dokunmalıyız.TEKSES MEDYA TUZLAPRESS GAZETESİ OLARAK YAPTIĞIMIZ KEYİFLİ RÖPORTAJ VE MİSAFİRPERVERLİKTEN DOLAYI FARABİ İLKOKULU MÜDÜRÜ GÖKAY YILMAZ BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR EDER, BAŞARILI BİR EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GEÇİRMELERİNİ DİLERİZ. 

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ 

RÖPORTAJ VE FOTOGRAF: AYŞENUR TUVAŞ

tuzla
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
COMOLLİ'YE REST!
COMOLLİ'YE REST!
GALATASARAY'DA ARAP BAHARI!
GALATASARAY'DA ARAP BAHARI!