Advert

TUZLA'NIN TEK DENİZCİLİK LİSESİ

Bu hafta da Tuzla’nın tek Denizcilik Lisesini okurlarımızla buluşturuyoruz. Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Türker Poyraz ile bir araya gelen Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi Muhabiri Ayşenur Tuvaş Okula yönelik bir röportaj gerçekleştirdi.

TUZLA'NIN TEK DENİZCİLİK LİSESİ
Bu içerik 1798 kez okundu.

- Türker Poyraz kimdir? Kendinizden biraz bahseder misiniz?
1975 Çorum doğumluyum. Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden mezun oldum. Kütahya da ilk görevimi yaptım. 20 yıllık meslek hayatım var. 1 buçuk yıldır da Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Okul Müdürü olarak görev yapmaktayım.- Okulunuz kaç yılından beri Eğitim-Öğretim faaliyetlerini sürdürmekte?
2008 yılın da okulumuz Eğitim-Öğretime başlamış.

 


- Okulunuz da hangi bölümler bulunuyor?
İlk olarak 2 alanla başlayan okulumuzda denizcilik alanı ve gemi yapımı alanı bulunuyor. Şuan denizcilik alanında iki tane dalımız var; Güverte ve Gemi Yapımı. Gemi Yapımı alanında ise Yat İnşa, Gemi İnşa ve Gemi Donatım dalları bulunuyor.
Çocuklar 10. Sınıfa geçtiklerin de alanlara ayrılıyorlar. 11. Sınıfta da dallara ayrılıyorlar. Tabi bu ayrılmaları yetenekleri, sağlıkları, beden yeterlilikleri doğrultusunda gerçekleşiyor. 12. sınıf da ise herkes kendi dalında haftanın 3 günü sektörün ihtiyacı olan yerlerde staj yapıyorlar.

 


- Şuan okulunuzda eğitim-öğretim gören kaç öğrenciniz bulunuyor?
Şuan da 630 öğrencimiz var.

 - Cinsiyet olarak ele alınacak olursa okulunuzun öğrenci yoğunluğu kız öğrencilerden mi yoksa erkek öğrencilerden mi oluşmakta? 
%20 civarında kız öğrencilerimiz var, onlarında mezun olduktan sonra işleri hazır.- Kız öğrencilerinizin daha az olmasında, bölümün etkisi olduğu söylenebilir mi?
Tabi ki. Ağır ve tehlikeli işler yapıyoruz. Kız öğrencimiz bir kaptan olabilir ama makine dairesin de çalışması biraz zordur ya da yat imalatında çalışabilir ama bir çelik gemi de kaynak makinesiyle işler yapması biraz daha zor olacaktır. Bunlar hem güç isteyen hem de ağır işler olduğundan dolayı kızlarımızın daha az tercih ettiğini düşünüyorum.

 

 - Bölümlerinizi destekleyici yönde imkânlarınız bulunuyor mu?
Bölümlerimizi sektörle destekliyoruz. Staj dışında donanımsal desteklerimiz ve atölyelerimiz okulumuz da mevcut.

 

- Okulunuza ait projelerinizden kısaca bahseder misiniz?
TUBİTAK projemiz ve Avrupa Birliği Projelerimiz var. Gisbir Hastanesi ile çocukların mezun olduktan sonraki çalışma hayatıyla ilgili bir projemiz olacak. Sosyal Sorumluluklar adı altında bir takım projelerimiz oluyor. Sosyal, kültürel ve mesleki geziler düzenliyoruz. İşletmelere, fuarlara, bilim şenliklerine katlıyoruz. İstanbul da Denizcilik Liseleri içerisinde yapılan bilgi yarışmasına katıldık ve İstanbul da 1. olduk. Ayrıca spor alanında da birçok başarımız bulunmakta.
 


- Bu liseden mezun olmak öğrencilere nasıl bir iş imkânı sağlıyor?
Bu okuldan mezun olan her öğrencinin işi hazır aslında. Fakat çocuklarımızın kıyafetleri beyaz ama yaptıkları iş biraz siyah olduğundan dolayı çalışmayı 2. plana atıyorlar. Akademik anlamda kendilerini yetiştirmek istiyorlar bu yüzden Üniversite’ye gitmeyi tercih ediyorlar.   


 

- İstanbul da denizcilik üzerine çok fazla lise bulunmuyor, hatta şuanda aktif olarak Eğitim-Öğretim yapmakta olan Tuzla Piri Reis dâhil olmak üzere 5 okul var. Peki, sizin bu diğer okullardan ayrılan özelliğiniz var mı?
Biz bu bölgenin en iyi çocuklarını alıyoruz. Verdiğimiz eğitim, sektöre yakınlığımız özelliklede çocukların okuldan sonra işlerinin hazır olması okulumuzu daha cazip kıldığını düşünüyorum.
2018-2019 Eğitim-Öğretim yılından okul adına beklentileriniz nelerdir?
Şuan için üniversiteye giden öğrencilerimizin sayısını arttırmak ve okulumuzda daha fazla sosyal projelere yer vermek diyebiliriz.- Son olarak öğrencilere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Sevgi dolu, ahlaklı, ülkesini ve bayrağını seven bireyler olmalarını istiyoruz.Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi olarak yaptığımız keyifli röportaj ve gösterdikleri misafirperverlikten dolayı Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Türker Poyraz başta olmak üzere tüm eğitimci ve çalışanlara teşekkür eder başarılı bir eğitim yılı geçirmelerini dileriz.


HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ
RÖPORTAJ VE FOTOĞRAFLAR: AYŞENUR TUVAŞ

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YALÇIN GELECEĞİ HAKKINDA KONUŞTU
YALÇIN GELECEĞİ HAKKINDA KONUŞTU
1-2 GÜN İÇİNDE KARARIMI VERECEĞİM
1-2 GÜN İÇİNDE KARARIMI VERECEĞİM