Advert

''HER YIL BİZİM İÇİN ÖZEL''

Üniversite hayallerini gerçekleştirmeye giden yolda son adımlar lisede atılıyor. Öğrenciler hayallerini ettikleri Üniversitelere gitmek için çalışırken velilerde çocuklarının iyi yerlere geldiğini görmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Muhabirimiz Ayşenur Tuvaş da bu gün Tuzla Liselerinden Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Hançer ile bir araya gelerek okul hakkında ve öğrencilerin üniversite hedeflerine yönelik röportaj yaptı.

''HER YIL BİZİM İÇİN ÖZEL''
Bu içerik 1614 kez okundu.

- Öncelikle sizi biraz tanıyarak başlayalım.
Samsunluyum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdim. Eğitim Yönetimi ve Denetim alanında Yüksek Lisans yaptım. Yöneticiliğe 2007 yılından Müdür Yardımcısı olarak başladım. 5 yıldır Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi’nde görev yapıyorum. Evliyim, 3 çocuk babasıyım.-Okulundan kaç öğrenci üniversiteyi kazandı?
%90 civarında başarımız var. Üniversite’yi kazanamayan öğrencilerimiz ise hedefindeki bölüme ve okula ulaşmak için mezuna kalıyor. Bu öğrencilerimiz her gün okulumuza gelir derslerini burada çalışmaya da devam eder. Zaten okulumuzun ilgi görmesinin en büyük sebeplerinden biriside üniversite başarılarımız.  Ayrıca her yıl Üniversite kazanmış ve ihtiyacı olan öğrencilerimiz için tadım’dan burs alıyoruz.- Bu yıl okulunuzda Eğitim-Öğretim görmekte olan kaç öğrenciniz bulunuyor?
 490 öğrencimiz var.
-Projelerinizden kısaca bahseder misiniz?

Öncelikle velilerimizin beklentisini dikkate alıyoruz. Veli planlı, sitemli, disiplinli ve güvenlikli bir okul istiyor. Okulumuzda tamda böyle bir yer. Okulumuzu 6 gün yaptık. Cumartesi günleri tüm öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizde burada olur ve ders işlenir. Kitap okuma ve ders çalışmada bireysel sorumlukları yüklemeye çalışıyoruz. Bu nedenle haftanın 1 gününü ‘’Kitap Okuma Günü’’ yapıyoruz. ‘’Mutlu ve Başarılı Okul’’ Projemiz var. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz okula mutlu gelsinler istiyoruz. Bunlar dışında sosyal ve yardımlaşmaya yönelik projelerimizde bulunuyor.-Okulunuzu başarı anlamında nasıl buluyorsunuz?
Sportif ve kültürel anlam da güçlü bir okuluz. Bu alanlarda birçok başarımız var. Akademik ve Üniversite kazandırmak anlamında yüksek başarılarımız var. Geçen yıl yüzde 11’lik dilimde öğrenci alırken bu yıl 7’lik dilimden öğrenci aldık.
- Sizce öğrenciler iyi bir Üniversite’yi kazanmak içi nasıl bir yol izlemeli, neler yapmalı ya da neler yapmamalı?

Bir kere 4 yılı bir bütün olarak düşünmeli. Yani Üniversite hazırlığı 9. Sınıfta başlar. Bu hazırlık 11. ve 12. sınıfa bırakılmamalı. Bizim 2 yıldır amacımız da bu ve 9. sınıftan itibaren öğrenciye  hazırlığın temelini atıyoruz. Öğrencilerin iyi bir üniversiteyi kazanması için çok kitap okuması, araştırması ve sorgulaması gerekiyor. Çünkü sınavlar artık bilgi ağırlıklı olmuyor. Bilgi 2. planda, artık sorular bildiğini anlayıp yorumlamaya dayalı geliyor. Öğrencinin de bunları yapabilmesi için kitap okuması gerekiyor ve bizde bunları yapabilmesi için kitap okuma saati yapıyoruz. Bunun dışında öğrenci sporunu da, etkinliğini de yapmalı ama dersini çalışmayı ihmal etmemeli. Bu şekilde bir sistem olduğu zaman başarı gelir.Başarılı bir öğrenci olmanın temelinden gelen bir sır var mıdır?
İlk olarak anne, babalar çocuğa neden okuması, araştırması, eğitim alması gerektiğini aşılamalı.  Çocuklar bilinçli olur ve kendi içlerinde, kalbinde bunu hisseder ise başarılı olur. Bir de özgüven çok önemli. Eğer bir insan kendine güvenmiyor ve inanamıyorsa baştan kaybetmiş demektir. Yani başarılı bir öğrenci için aileden gelen bir bilince ve özgüvene sahip olunmalı.  Bu ikisi olduğu zaman başarı kesinlikle gelir.- Öğrenciler ve veliler Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi’ni neden tercih etmeli?  
Hafta sonu yetiştirme kurslarımızla üniversite hazırlığını bizim yapmamız, disiplinli, sistemli, programlı bir okul olmamız tercih edilmemizin sebeplerinden. Ayrıca çocuklar burada güvende ve güçlü öğretmen kadromuzla çocuklara iyi bir eğitim sağlıyoruz. Manevi değerleri de burada veriyoruz.


 

- 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılından bir beklentiniz var mı?
Tabi ki her Eğitim-Öğretim yılı bizim için özeldir. Biz heyecanımızı kaybetmiyoruz. Her yıl aşkla, şevkle, heyecanla her yıl öğrencilerimiz karşılıyor ve çalışıyoruz. Üniversite kazanma oranlarımızı arttırmayı, projeleriyle, araştırmalarıyla, sosyal ve spor etkinlikleriyle dolu dolu başarılı bir Eğitim-Öğretim yılı geçirmeyi diliyoruz.- Son olarak öğrencilere vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 
Anne, babalar, okul idareleri ve öğretmenler olarak her zaman gençlerin arkasındayız, her zaman onların destekçisiyiz. Hayallerinin peşinden koşarken onlara her türlü maddi ve manevi desteğe hazırız. Onlardan istediğimiz devletine ve milletine bağlı, araştıran, sorgulayan gençler olmalarıdır.


Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi olarak, yaptığımız röportaj ve gösterdikleri misafirperverlikten dolayı başta Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Hançer olmak üzere tüm eğitimci ve çalışanlara teşekkür eder, başarılı bir Eğitim-Öğretim yılı geçirmelerini dileriz.

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ
RÖPORTAJ VE FOTOĞRAFLAR: AYŞENUR TUVAŞ

tuzla Mehmet Tekinalp Mustafa Hançer
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23'E DİKKAT
23'E DİKKAT
ATLI AVRUPA 2.Sİ
ATLI AVRUPA 2.Sİ