Advert

Moldova'nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahip

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti'nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Moldova'nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Türkiye olarak geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de soydaşlarımızın yanında duracağımızın altını çizdik" dedi.

Moldova'nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahip
Bu içerik 376 kez okundu.

Gagauzya Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Komrat'a gelerek resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüşmelerin ardından Moldova ve Gagauzya liderleriyle birlikte açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Stratejik konseyle ilgili anlaşmamızı imzaladık. Daha sonra sayın Başbakan ile bir araya geldik. 5 anlaşmayı imzaladık. Verimli bir günü böylesine geçirmiş olduk.

Bugün ise programımızın ikinci önemli bölümündeyiz. 16 yıldır başbakanlık ve cumhurbaşkanlığım döneminde bir hasretim vardı. Gagauz Özerk yeri Başkanı ve siz soydaşlarımızla hasbihal etmek için bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Sizlere Türkiye'deki 81 milyon akrabanızın selamlarını getiriyorum.

Gagauz soydaşlarımız, Moldova ile aramızdaki kan bağını oluşturuyor. Gagauzcanın varlığı Türkiye - Moldova ilişkilerini daha da özerk kılıyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nın ve hükümetin desteği ve sayın Başkan ve Gagavuz yetkilileri kararlılığıyla özerkliğin layığıyla işlemesi için somut adımlar atılması konusunda mutabık kaldık.

"HAYATİ ÖNEME SAHİP"

Moldova'nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Türkiye olarak geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de soydaşlarımızın yanında duracağımızın altını çizdik.

Ancak bizim görmek istediğimiz Gagauzya'nın Moldova ile kalkınma çabalarını sürdürebilmesidir. Bu noktada TİKA başta olmak üzere belediyelerimiz, resmi kurumlarımız, bakanlıklarımız, STK'larımız Moldova makamlarıyla işbirliği içerisinde pek çok projeye imza atacaklardır.

"DÜN AKŞAM İKİ TANESİNİ GETİRDİK"

Ve bu arada buradaki güvenlikle ilgili de dün akşam saat 21.30 gibi iki tane içişlerinde güvenlik noktasında TOMA'yı buraya getirmiş olduk. Bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan sizlerin yanında olduk. Moldova'nın tüm bölgeleriyle kalkınması için elimizden gelen katkıyı yaptık. İnşallah bundan sonra da Moldova halkının ve Gagauz Türklerinin yanında olmayı sürdüreceğiz.

Tabi sayın Cumhurbaşkanına, sayın Başkana ve tüm yetkililere sıcak misafirperverlik için bir kez daha teşekkür ediyor, hepinizi el kalbi duygularımla selamlıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sonrasında Dodon ve Vlah ile Altındağ Belediyesi tarafından onarımı yapılan Kültür Evi'nin açılışına katılacak.

Kent meydanında Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti halkına hitap edecek olan Erdoğan, Vlah tarafından onuruna verilen öğle yemeğine de katılacak."Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısının ardından Dodon ve Vlah ile Altındağ Belediyesi tarafından onarımı yapılan Komrat Kültür Evi'nin açılışına katıldı.

Burada Gagauz Türkleri'ne hirtap eden Erdoğan şu mesajları verdi:

- Gagauzya'ya gelerek hasretimizi gidermiş olduk. Dün ve bugün güzel görüşmelerimiz oldu, oluyor ve olacak. Belediye başkanlarımız ve ilgili bakanlıklarımıza teşekkür ediyorum. Bugün yine verilmiş sözlerimiz var, inşallah bunları da yerine getireceğiz. Ve birçok eserin yapımına ve onarımına başlayacağız. Bu eserleri Gaguzya'ya ve Gagauz halkına hediye edeceğiz.

 

https://www.f5haber.com/siyaset/bizim-icin-hayati-oneme-sahip-haberi-1059231/

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
REKORLARIN TAKIMI FENERBAHÇE...
REKORLARIN TAKIMI FENERBAHÇE...
GALATASARAY'DA BÜYÜK KRİZ KAPIDA
GALATASARAY'DA BÜYÜK KRİZ KAPIDA