Advert

NENE HATUN'UN TORUNLARIYIZ

Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi olarak, Tuzla’da bulunan Hemşehri Derneklerini ve Başkanlarını Tuzla ile buluşturuyoruz, projemizin ilk derneği ve konuğu, Tuzla Erzurumlular Derneği ve Başkanı Tahsin Durmaz oldu.

NENE HATUN'UN TORUNLARIYIZ
Bu içerik 2274 kez okundu.

Tekses Medya Tuzlapress Ekibi olarak, Tuzla’da bulunan Hemşehri Derneklerini ve Başkanlarını Tuzla ile buluşturuyoruz, projemizin ilk derneği ve konuğu, Tuzla Erzurumlular Derneği ve Başkanı Tahsin Durmaz oldu.

Aydınlı da bizleri misafir ederek güzel bir kahvaltıyla başlayan sohbetimiz, Tuzla Şelale Park’ta bulunan Tuzla Erzurumlular Derneği’nde sohbetimiz devam etti.

1981 Erzurum Horasan doğumlu, evli 2 erkek 1 kız çocuk babası, hayvancılıkla uğraşan Türkiye ve yurtdışına ithalat ve ihracat yapan Tahsin Durmaz, 5 ay önce Tuzla Erzurumlular Derneği’nin Başkanlığına seçildi.

3 yıl Tuzla Horasanlılar Derneği  kurucu başkanlığını üstlenen Durmaz, göreve gelir gelmez 5 ayrı derneği birleştirerek tek bir çatıda Tuzla Erzurumlular Derneğinin altında topladı. Sorumluluk hissettik, derneklerde özgüven, cesaret ve işini severek yapmanın önemli olduğunu dile getiren Başkan Durmaz “ Bunları analiz ettik gördük, bir Erzurumlu olarak Erzurumluları temsil etmek için yola çıktık’’ ifadelerini kullandı.

5 aylık süre zarfında yaptıkları etkinliklerle faal olan ve adından söz ettiren Tuzla Erzurumlular Derneği’ni ve projelerini Başkan Durmaz’a sorduk.

Başkan Durmaz sözlerine  “Dernekçilik Tuzla’nın ve Türkiye’nin aslında ciddi sorunları olan bir işi, bizim amacımız fark yaratmak ya da ön plana çıkmak değil, haddimizi bilmek. Bir şeyin özellikle üstüne basmak isterim STK ‘lar, siyasi partiler uzaklaşmadığı sürece istediği amaca ulaşamaz. Ben hep şunu diyorum STK’lar, siyasilerin gölgesinde kalarak hareket ederse bir şey başaramaz. Özellikle STK’ların başkanları gitsin siyasi partilerde görev alsın. STK’ları iyi analiz etmek lazım, STK’ların varoluş sebebi, hemşerilerinin temsil noktasıdır. Ben Erzurumluların temsil noktasıyım, hemşerilerimi nasıl ifade edebilirim. Biz Tuzla’da yaşıyoruz, bir çok ilden insanla beraberiz burası bir aile, ben bu ailenin içinden Erzurumluların temsilcisiyim. Bu mozaiğimizin kültürümüzü, Erzurum’un çizgisini, rengini, etrafımızdaki insanlara hem de alttan gelen gençliğe hissettirmemiz lazım, bunu yaparken de güçlü olmamız lazım. Herkesin kendi kapısının önünü temizlemesi lazım” dedi

Başkan Durmaz  sohbetimizde “ Bizim  muhafazakâr ve milliyetçi bir çizgimiz var, rengimiz bu, biz Nene Hatun’un torunlarıyız, biz Dadaş lakabı almış nadir illerden biriyiz. Bu büyük bir sorumluluk, Dadaş demek mertlik demek, cesaret demek, yürek demek, bunu ile de gurur duyuyoruz. Erzurum’u ifade ederken biz  samimi bir şekilde saygı duyarak, kimsenin dinine, görüşüne, düşüncesine karışmadan kendimizi ifade ederek sahneye çıkarız ve oyunumuzu oynarız” sözleri ile Erzurum’u ifade etti.

İlçemiz Tuzla’da ne kadar Erzurumlu var sorumuza Başkan Durmaz “15 bin ile 18 bin arası Erzurumlu var, özellikle Aydınlı bölgesinde yoğunluğumuz fazla, Merkez ve Şifa Mahallesinde de yoğunluğumuz var ve bu sayınında kitlesel ağırlığına da fazla olduğuna inanıyorum” dedi.

Bir Erzurumlu her  zaman devletinin, dinin ve milletinin temsilcisidir” diyen Başkan Durmaz’a Tuzla Belediyesi kurulduğundan itibaren 3 belediye başkanı da Erzurumlu bu bir tesadüf müdür? Bu konuda ne düşünüyorsunuz sorumuza;

“ Bu tesadüf değil bir nasiptir ama tecrübenin, birikimin, inancın eseridir. İlk başkan hemşerimiz İdris Güllüce Tuzla’nın temeli atmıştır, Mehmet Demirci ile devam etmiştir ve şimdiki Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı ile de Tuzla şahlanmıştır” diyerek cevap verdi.

Başkan Durmaz’a diğer sorumuz ise önümüzde bir seçim var ve 4. belediye başkanı da Erzurumlu mu olacak? Oldu

Durmaz “Erzurumlu olmasından gurur duyarız, şuan ki belediye başkanımız Tuzla için büyük bir kazançtır.  Buna yetkililer karar verecek tabi ama gönlümüzce Erzurumlu olmasıdır, Erzurumlu olmasa bile Erzurum’un suyunu içmiş olmasıdır” dedi.

Tuzla Erzurumlular Derneği’nin projeleri nelerdir?

Şelale Park’ta  ki yerimizi şuan ki  ofisimiz yaptık, bütün derneklerin bilgi işlemi burasıdır. Kadın Kolları  ve Gençlik Kollarını kurduk, kimse kusura bakmasın Kadın Kolları ve Gençlik Kolları olmayan dernek dernek değildir. Mahalle temsilciliklerimizi kurduk ve aktif olarak çalışıyoruz. İlk projemizde Kadın Kollarımız Okullarımızın Okul Aile Birlikleri ile bir araya gelerek, yaptıkları çalışma ile 47 öğrenci tespit etti, bunlara kırtasiye ve giyecek yardımında bulunduk.  Şelale Park’ta 350 Kadın Kolları üyemiz ile  güzel bir birliktelik oluşturduk, gene Gençlik Kollarımız ile bir araya geldik, gençlerimize çok önem veriyoruz hatta derneğimizin %60 enerjisini gençlerimiz oluşturuyor. Onları uyuşturucudan ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak için Aydınlı’da bir spor salonu açtık. Sporcu hocalarımızın desteği ile onları burada spora teşvik ediyoruz. Dini Görevliler Haftası dolayısı ile ayırt etmeden Cemevi hocalarımız dahil dedelerimizle beraber derneğimizde ağırladık. Kültürel anlamda da bir projemiz var onu da gerçekleştireceğiz İstanbul’u görmemiş olan Erzurum’da ki öğrencilerimizi İstanbul’a, Tuzla’da da Erzurum’u görmemiş öğrencilerimizi Erzurum’a götüreceğiz, böylece onların gönüllerindeki bir eksikliği de tamamlamış olacağız. Kasım ayında Tuzla Belediyesi Rumeli Kültür Merkezinde ''Orta Asya'dan Dünya'ya Şamanlar''Sergisi ile Şamanizim dinini ve hala devam eden şaman geleneklerini içeren çadırlar, mezarlar, kıyafetler, mozaikler gibi eserler barındıran, söyleşi içeren sergi misafirlere Yasemin Delibaş'ın anlatımlarıyla gerçekleşecek, serginin ardından Tuzla Hemşehri Dernekleri Platformu kapsamında "Anadolu Kültür Dolu" program "Anadolu Düğünleri" temasının işleneceği bir etkinlik düzenleyeceğiz ve bir ilki başlatarak da en kısa zamanda 3 gün sürmesini düşündüğümüz Erzurum Günleri’ni Tuzla’da yapmak istiyoruz, bunun içinde altyapımız hazır. Belediye başkanımızdan esinlenerek bir de Erzurum Kart projemiz var bunun içinde çalışıyoruz. Son olarak da yıllık bir Erzurum Dergisi ile Erzurum Futbol Turnuvası’nı hayata geçirmek istiyoruz.

  

Tuzla için ne söylemek istersiniz?

Bir söz vardır “ Görmemek nankörlüktür” Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı’nın kıymetini bilmemiz lazım. Tuzla için yaptığı projeler ile hiçbir kesimi ayırt etmeden, birleştiriciliği ile Tuzla’ya büyük değer katmıştır ama Tuzla olarak başkanımızın kıymetini bilmiyoruz diye düşünüyorum. Başta dediğim gibi yapılanları görmemek, yapılan hizmetleri yokmuş gibi saymak nankörlüktür. Tuzla tüm kurumları ile bir bütün olmuş bir ilçedir ve şunu iddialı olarak söylüyorum İstanbul’un 39 ilçesinde de böyle bir ilçe daha yoktur.

Erzurumlu Başkan Durmaz'a şapiyonluğa oynayan Tuzlaspor A.Ş.'yi sorduğumuzda ise;

Başkan bize bir süpriz yaparak bir anda Tuzlaspor atkısını çıkardı. Tuzlaspor A.Ş.'ye başarılar dileyen Başkan Tuzla'ya stat ihtiyaçı olduğunu, bu konuda da kendilerine düşen desteği de her platform da vereceğini söyledi. 

Başkan Durmaz’a bu güzel röportajımızda son sözü Tuzla Erzurumlulara ve Tuzlalılara ne söylemek istersiniz? diyerek verdik.

“Fatih Sultan Mehmet’in bir sözü vardır ‘Ben Ulubatlı Hasan’ın cesareti ile İstanbul’u fethi ettim’

Bir Erzurumlu olarak Erzurumlunun yükü ağırdır, biz bu yükün altındayız, cesaretimiz var, enerjimiz var, 18 bin Erzurumlunun hizmetkarı olarak, siyasi ve ticari hiçbir beklentisi olmadan bu bir gönül işidir, biz gönlümüzü buraya verdik ve her zaman, her an oturduğumuz koltuğu gençlerimize devredecek kadar hazırız. Hemşerilerimizin desteği, onların bizlere güveni ve enerjisi ile Tuzla Erzurumlular Derneği’ni projeleri ile onları gururlandırarak ayakta tutmak tek amacımızdır” diyen Tahsin Durmaz Tekses Medya Tuzlapress Gazetesine ve ekibine bu güzel proje için ve ilk dernek olarak, kendileri ile beraber oldukları için tüm Tuzla Erzurumlular Derneği adına teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.

Tekses Medya Tuzlapress Ailesi olarak, bugün bizleri misafir eden, misafirperverliği, samimiyeti ve tüm açık yürekliliği ile verdiği cevaplar için Başkan Durmaz’a teşekkür ederken, bundan sonra ki tüm projelerinde yanlarında olacağımızı belirtmek isteriz.

HABER:TUZLAPRESS GAZETESİ

HABER:EMİNE DEMİR 

FOTOĞRAF: BURAK TUNÇ

tuzla tuzla erzurumlular derneği tuzla hemşehri dernekleri tahsin durmaz tuzla son dakika tuzla dernekler erzurum dr. şadi yazıcı idris güllüce
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İRFAN CAN KADRODAN ÇIKARILDI
İRFAN CAN KADRODAN ÇIKARILDI
COMOLLİ'YE REST!
COMOLLİ'YE REST!