Advert

KIYI BALIKÇILARININ TALEBİ 24 METRE

Denizlerimizden daha fazla verim almak için uygulanan yasakların en önemlisi, büyük balıkçı teknelerinin 24 metreden daha derine ağ atma zorunluluğu. 24 metreden daha derine ağlarını atması gereken gırgır balıkçılarının sınırlamayı 18 metreye çekmek için harekete geçtiğini öğrenen kıyı balıkçıları ile bilim insanları, Tarım ve Orman Bakanlığı’na mektup yazdı.

KIYI BALIKÇILARININ TALEBİ 24 METRE
Bu içerik 326 kez okundu.

‘Denizleri bitirir’

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Ramazan Özkaya, gelecek nesillerin balık yemesi için av yasağının 24 metre kalmasının önemine değindi. 20 bin teknede 40 bin balıkçının bağlı olduğu birliğin böyle düşündüğünü belirten Özkaya, 
“24 metre derinlik sınırlaması ile 13 santimetre olan istavrit avı boy yasağının 11 santimetreye düşürülmek istendiğini öğrendik. Büyük gırgır teknelerinin bu isteğinin yerine getirilmesi denizlerimiz için felaket olur. Türk balıkçı filosunun yüzde 90’ını oluşturan küçük ölçekli balıkçılar olumsuz etkilenir. Av gücü yüksek teknelerin kıyıya yönelmesi denizlerimizi bitirir. Gelişmiş ülkelerde 50 metre olan gırgır avcılığı derinlik yasağının, 24 metreden 18 metreye düşürülmesi balıkçılığımızın sürdürülebilirliğini tehlikeye atar.”

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ

Gökhan KARATAŞ (Milliyet)

http://www.milliyet.com.tr/kiyi-balikcilarinin-talebi-24-metre-gundem-2763238/

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÖZYAŞLARINA BOĞAN SAKATLIK!
GÖZYAŞLARINA BOĞAN SAKATLIK!
GALATASARAY'DA DİAGNE ŞOKU !
GALATASARAY'DA DİAGNE ŞOKU !