Advert

"HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ"

Eğitim Kenti Tuzla'nın, Eğitim merkezlerinden bu gün Tuzla Rehberlik Araştırma Merkezi’ni okurlarımızla bir araya getiriyoruz.Muhabirimiz Ayşenur Tuvaş, Tuzla Rehberlik Araştırma Merkezi'nde Müdür Adem Ata Kaya ile bir araya gelerek Tuzla Rehberlik Araştırma Merkezi hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.

Bu içerik 1394 kez okundu.

İlk olarak sizi biraz tanıyalım.
İsmim Adem Ata Kaya. Rehber öğretmenim. Meslekte 17. yılımın içindeyim. Bu sürede çeşitli okullar da öğretmenlik ve yöneticilik yaptım. 2017 yılı itibari ile Tuzla Rehberlik ve Araştırma Merkezi müdürlük görevini yürütüyorum. Evliyim ve bir oğlum var.


 

Tuzla Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin amacı nedir?
İlçemizdeki rehberlik hizmetleri ile özel eğitim hizmetlerinin planlanması, koordineli bir şekilde yürütülmesi, sunulan hizmetlerin izlenmesi ve değerlendirilmesinin sağlanması amacıyla faaliyet yürüten merkezimiz; rehberlik hizmetleri bölümü ile özel eğitim hizmetleri bölümünden oluşur. 

Bu merkezde ders işleniyor mu?
Rehberlik ve Araştırma Merkezinde ders işlenmiyor.  Kurumumuzda; Eğitsel değerlendirme ve tanılama hizmetleri, rehberlik hizmetlerinden yararlanmak üzere başvuran ya da yönlendirilen bireylere gerekli psikolojik yardım hizmeti veriyoruz. Bunun haricin de tercih danışmanlığı, mesleki rehberlik, ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda aile eğitim programları düzenlenir, öğretmenlere, ailelere ve bireylere bölüm hizmetleri ile ilgili eğitim etkinlikleri düzenlenir.

Yapılan eğitsel değerlendirme ve tanılama sonucunda, bireyin eğitim ihtiyaçlarına göre, okullarda tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerini sürdürebildikleri gibi özel eğitim sınıflarında veya özel eğitim okullarında da eğitimlerine devam etmektedirler.  Ayrıca kurumumuz tarafından yapılan eğitsel değerlendirme ve tanılama sonucuna göre devletimizin öğrencilerimize sunmuş olduğu bir imkân ile 8 saat bireysel, 4 saat te grup olmak üzere ayda toplam 12 saat Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde de ücretsiz olarak destek eğitim de almaktadırlar. 

Yılda yaklaşık kaç kişi başvuru yapıyor? 
Kuruluşumuzdan bugüne takip ettiğimiz 6260 dosyamız var, Özel Eğitim alanında yıllık olarak 2000 civarı bir inceleme söz konusu. Rehberlik Hizmetleri alanında ise yıllık 350 kişiye hizmet veriyoruz. 

Kimler kayıt olabilir, kayıt işlemleri nasıl gerçekleşir? 
Bireylerin eğitsel değerlendirmesi ve tanılamasıyla ilgili ilk başvuru; okul yönetimi, veli ya da zihinsel engeli olmayan 18 yaşından büyük bireyin kendisi tarafından; resmî kurumlarda bakım ve barınma hizmetinden yararlanan bireyler için kurumun resmî yazı ile görevlendireceği personel tarafından yapılır. Yapılan başvuru sonucunda her bireye bir dosya açılarak gerekli işlemler yapılır.  Rehberlik hizmetlerinden yararlanmak üzere rehberlik ve araştırma merkezine başvuran ya da yönlendirilen bireylere danışan dosyası açılır ve gerekli psikolojik yardım hizmeti verilir. Tuzla'da ikamet eden veya Tuzla'da ki okullarda kayıtlı olan tüm bireylere gereksinimleri doğrultusunda hizmet sunmaktayız. 

Kurum olarak kendinizi yeterli buluyor musunuz?
Bir kurumun kendini yeterli bulması, o kurumun sunduğu hizmetleri daha da geliştirmesi, ileriye taşıması noktasında engel oluşturacağını düşünmekteyiz. Biz sürekli gelişimi kendimize ilke edinmiş bir kurumuz.   Vatandaşlarımıza sunmuş olduğumuz hizmetlerin değerlendirilmesi ve daha iyi nasıl hizmet sunabileceğimiz konusunda anketler yapıyoruz. Bu durum hizmet standartlarımızı geliştirmemize büyük bir fırsat sağlıyor.   

SON OLARAK VERMEK İSTEDİĞİNİZ BİR MESAJINIZ VAR MI?Vatandaşlarımız en ufak bir kaygı duymadan bize müracaat edebilirler. Rehberlik ve araştırma merkezine başvuran bireylere ilişkin düzenlenen tüm rapor ve bilgiler büyük bir gizlilik içinde saklanmaktadır. Özel eğitim ve rehberlik hizmetleri alanların da güler yüzlü hizmet anlayışımızla vatandaşlarımızın her zaman yanındayız ve onların en büyük destekçisiyiz.

Son olarak Tuzlapress Gazetesi'ne bize böyle fırsat verdiği için teşekkür ediyorum.
 


Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi olarak, yaptığımız röportajda başta Tuzla Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Adem Ata Kaya’ya ve tüm çalışanlara teşekkür ediyor başarılı bir eğitim yılı geçirmelerini diliyoruz.

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ
RÖPORTAJ: AYŞENUR TUVAŞ


 

tuzla tuzla son dakika tuzla ilçe milli eğitim müdürlüğü
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORUCUN TELAFİSİ VAR AMA MAÇIN YOK
ORUCUN TELAFİSİ VAR AMA MAÇIN YOK
PAZAR GÜNÜNÜN HAKEMLERİ BELLİ OLDU
PAZAR GÜNÜNÜN HAKEMLERİ BELLİ OLDU