Advert

AKDENİZ’İN SUALTINDAKİ HÜRREM’İNİ KORUYALIM

110 milyon yıldır yerkürede varlıklarını sürdürmelerine rağmen son yıllarda nesilleri tükenme tehlikesi altına giren yeşil deniz kaplumbağalarından biri Antalya Kemer’in sembolü oldu.

AKDENİZ’İN SUALTINDAKİ HÜRREM’İNİ KORUYALIM
Bu içerik 371 kez okundu.

Dünyanın en eski canlılarından olan ve buzul çağlarından sonra bile hayatta kalmayı başaran deniz kaplumbağaları tüm dünyada koruma altındı. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından ‘Nesli Tehlike Altında Tür’ olarak korunan yeşil deniz kaplumbağalarından biri Kemer’in Üç Adalar bölgesinde deniz tutkunlarını karşılıyor. Kimi zaman sualtına inen dalgıçların deniz çayırlarında beslenirken bulduğu kimi zaman da mavi tura çıkan teknelerin arasından çıkan yeşil deniz kaplumbağasına ‘Hürrem’ adı verildi.  Küresel iklim değişikliği ve insansal etkilerle yaşam alanları hızla daraldığı için varlığını güçlükle sürdüren ‘Hürrem’ profesyonel dalgıç Adnan Büyük tarafından görüntülendi.

En seveceni Hürrem

Besin kaynağı olan deniz çayırları yakınındaki yosunları yerken görülen Hürrem’in fotoğraflarını çeken Büyük, “ Tekirova’nın engin maviliği tüm olumsuzluklara rağmen muhteşem deniz canlılarını barındırıyor. Dünyanın her yerinden gelen dalış tutkunları en çok ‘kaplumbağa noktası’ adlı yere inmek istiyor. 2-3 tane deniz kaplumbağası için en sevecen olanı Hürrem. Deniz çayırlarını yerken yaklaşmanıza izin veriyor. Arka sağ ayağının bir kısmı yok ama çok iyi yüzebiliyor.  Derin Dalış Merkezi’den Uğur Ergen ile gördüğümüz her anı kaydetmeyi seviyoruz. Onu suyun altında izlemek inanılmaz bir duygu. İnsanlardan kaçmadığı için bir gün kötü niyetlilerin kurbanı olmasından korkuyoruz ve bu bölgenin koruma altına alınmasını istiyoruz” dedi.

“Çocuklar sadece resimlerde görmemeli”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Halit Filiz ise, “Deniz kaplumbağası ile karşılaşmak için Güneybatı Ege ve Akdeniz sahillerine gitmemiz gerek.  Hürrem gibi deniz kaplumbağaları ot yeme (herbivor) özelliği olan tek kaplumbağamız. Yeşil Deniz Kaplumbağası, Yeşil Kaplumbağa ya da Çorba Kaplumbağası olarak bilinen Hürrem, dünyayı dolaşsalar bile yumurtlamak için kumsallara ihtiyaç duyar. Milyonlarca yıllık alışkanlık ve ezberleri vardır. Balıkçılık yöntemleri bile bu hayvana zarar verebiliyor. Gelecek kuşakların ve çocukların bu canlıyı sadece resimlerde görmemesi için korumalıyız” dedi.

https://denizkartali.com/akdenizin-sualtindaki-hurremini-koruyalim.html

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
REKORLARIN TAKIMI FENERBAHÇE...
REKORLARIN TAKIMI FENERBAHÇE...
GALATASARAY'DA BÜYÜK KRİZ KAPIDA
GALATASARAY'DA BÜYÜK KRİZ KAPIDA