Advert

TUZLAPRESS AL-İ ABA CEMEVİ'NDE

Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi olarak Tuzlamızın Al-i Aba Cemevi'ni ziyaret ederek Al-i Aba Cemevi'nin Dedesi Mehmet Özdurmaz ile bir röportaj gerçekleştirdik.

TUZLAPRESS AL-İ ABA CEMEVİ'NDE
Bu içerik 1237 kez okundu.

Mehmet Dede Kimdir? Kendinizden biraz bahseder misiniz?
Adım Mehmet Özdurmaz, 1964  Erzincan Tercan doğumluyum. Çocukluğum hemen hemen İstanbul’da geçti. Gurbette olmam beni şiir ve deyiş yazmaya yöneltti. İnançlar üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yaptım. Zaman zaman yurt içi ve yurt dışı çalışmalara katıldım. Böylelikle hayata İslam’ı değerlerde bakmaya çalıştım. İstanbul’da Cemevi ve Vakıflar gibi birçok kurumda görev yaptım. Yaklaşık 30 yıldır da bu hizmet de görev yapıyorum.  Cemevlerinde Dede olan kişi nasıl seçilir, Dede’nin görevi nedir?
Dedelik Anadolu da Türkmenlerin kullandığı bir terimdir. Orijinal de Seyit derler ve Seyitler her ne kadar soy yoluyla geliyor olsa da eğitimli, donanımlı olmaları, çağın şartlarına ve koşullarına cevap verebilecek koşullar da olmaları esastır. Bunun için bir devlet kurumundan ders almıyorlar. Fakat çoğu babadan dededen duydukları ile bu işi götürmeye çalışıyorlar tabi oda yeterli değil çünkü okuyan bir nesil dedenin anlattığından ileride olan bir nesil gelişiyor artık haliyle dedenin kendini yenilemesi gerekiyor.O zaman Dedeliğin babadan- oğula geçtiği konusunun çok da doğru olmadığı söylenebilir mi?
Peygamber Efendimizin döneminde şöyle denmiştir; eğer evladı Resul olduğunu söyleyen kişi bilgi ve donanımlıysa onun hakkıdır. Yani sadece soydan gelmek yetmiyor.Ali- Aba Cemevi ne zaman kurulmuştur ve adını nereden almaktadır?
2008 yıllarında Kartal da görevde iken burada bir Cemevi’ne ihtiyaç olduğunu gördüm. Bu nedenle bir dernek kurmayı düşündük. Ehlibeyt ihtiyacını yaşatma derneği olarak başladık 2015 yılında burayı vakıfa dönüştürme ihtiyacı duyduk ve Al-i Aba İlim ve Eğitim Araştırma Vakfı kurduk. Al-i Aba Peygamber Efendimizin Abasının altında olan demektir. Bizde bu ismi kaynağından esinlenerek koyduk.   Burada ne tür etkinlikler yapılıyor?
2008 yılından bu yana halka yönelik çok güzel sosyal etkinliklerimiz oldu. İnsanlar türbeleri ziyaret etmek istiyorlar onunla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Müzik dinletisi ve her Muharrem ayında mutlaka Hz. Hüseyin’i anma paneli düzenliyoruz. Yaz dönemlerin de Anadolu Erenlerini anlatan paneller, Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Yunus Emre ve benzeri kişileri eserlerini anlatan paneller ve seminerler düzenliyoruz. Kurslarımız oluyor. Şuan bağlama kursu devam ediyor, Kuran’ı anlama ve yaşama eğitimi veriliyor. Şuan kendi binamızdayız. Tabi burada bazı eksikliklerimiz var, inşaat hala devam ediyor. Halk eğitim ile de görüşme yaptık, İnşallah burası tamamlandığında burada da meslek anlamında kurslar açılacak. Üst katlarımızda tamamlandığı zaman İbadet ve Konferans Salonu, eğitim odaları ve misafirhaneler bulunacak. Şuan için morg bölümü, aş evi ve geçici olarak ibadet yapılan alan faaliyette diğer alanlar hala inşaat halinde.  Bununla birlikte Okan Üniversitesi ve GİSBİR Hastanesi ile anlaşmalar yaptık. Hocalarımız buraya geliyor ve sağlık eğitimi veriyorlar. Ayrıca burada kütüphanemizde var isteyen herkes kitapları buradan alıp okuyabilirler.

 Tuzla’da ne kadar Cemevi var ?
Burası, Aydınlı,Şifa ve Konaşlı olmak üzere 4 tane Cemevi bulunmakta. Tabi bu Cemevlerinin çoğu hala inşat halinde yani tamamen bitmiş değil. Al-i Aba Cemevi ve Diğer Cemevlerimizin de kaba inşaatı Tuzla Belediyesi katkılarıyla yapıldı. Biz bu konuda Tuzla Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı’ya çok teşekkür ediyoruz.

 Çoğu Cemevi’nin inşaat halinde olduğunu belirttiniz. Peki, neden böyle bir durum söz konusu?
Ekonomik imkânsızlıklardan kaynaklanıyor. Mesela Aydınlı Cemevi bitmiş halde çünkü insanlar oraya destek oldular. Fakat buraya katkı yeterince olmuyor. Sanırım şuanda yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü insanlar buraya destek olamıyorlar. Kaba İnşaatın dışında ufak tefek de b
elediye’den yardım aldığımız durumlar oluyor. Sağ olsun Şadi Bey bize bu konuda da yardımcı oluyor.


  

Önümüzde bir seçim süreci var peki siz bu durumla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Biz Tuzla da herkesin sorunlarını anlayan, herkese dokunabilen ve herkesi hissedebilen bir siyasi anlayışın hâkim olmasını isteriz. Bunun hangi parti olduğunun bir önemi yok. Tuzla’yı kucaklayan, herkesi sevebilen, sorunlarına eğilen bir düşüncenin hâkim olmasını arzu ederiz.  

 


 

Son olarak vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?  
İnsan ayrımı yapmıyoruz. Kim toplumun için faydalıysa ve kim bu topluma bir şeyler verebilecek vasıflara sahipse toplumun onu desteklemesi gerekiyor,bu vesile bugün bizleri ziyaret ederek yanımızda olan ve sesimizi duyuran başta sizler olmak üzere,Erkan bey ve  Tekses Medya Tuzlapress Gazetesine teşekkür ederim. 

 Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi olarak Al-i Aba Cemevi'ne yaptıgımız ziyerette Mehmet Dede'ye gösterdigi misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyoruz. 

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ
RÖPORTAJ VE FOTOĞRAFLAR: AYŞENUR TUVAŞ VE BURAK TUNÇ 

 

tuzla tuzla son dakika Cemevi Al-i Aba Mehmet Dede
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BEŞİKTAŞ, BURAK YILMAZ İÇİN KARARINI VERDİ !
BEŞİKTAŞ, BURAK YILMAZ İÇİN KARARINI VERDİ !
12 DEV ADAMIN RAKİPLERİ BELLİ OLDU
12 DEV ADAMIN RAKİPLERİ BELLİ OLDU