Advert

''HER ŞEY EĞİTİMLE ÇÖZÜLÜR''

Tekses Medya Tuzlapress Gazetesi Eğitim Kenti Tuzla’nın eğitimcileriyle bir araya gelerek okullarımızı ve eğitimcilerimizi Tuzla ile buluşturmaya devam ediyor.

''HER ŞEY EĞİTİMLE ÇÖZÜLÜR''
Bu içerik 977 kez okundu.

Muhabirlerimiz Ayşenur Tuvaş ve Burak Tunç bugün Kaşif Kalkavan Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Müdür Ferşat İhtiyaroğlu ile bir araya gelerek okula yönelik bir röportaj gerçekleştirdi.

İlk olarak sizi biraz tanıyalım?
Adım Ferşat İhtiyaroğlu. 1965 Trabzon doğumluyum. İlkokul, Ortaokul ve Liseden sonra eğitim hayatım Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde devam etti. Meslek hayatımdaki ilk yolculuğum Kırşehir'de başladı. Peşinden Kocaeli, Bursa ve yaklaşık 10 yıldır da İstanbul’da meslek hayatım devam ediyor. Yaklaşık 20 okulda görev yaptım. Eğitim-Öğretim anlayışında kurumsal yer değiştirmenin faydalı olduğuna inanıyorum. Her çalıştığım yerde bir öyküm, hatıram, güzel çalışmalarım oldu ve binlerce öğrenciyle tanışma fırsatım oldu. Her çalıştığım okul benim için ayrı bir değerdir. Ömrümüz sağlıklı bir şekilde devam ederse, mesleğe başladığım ilk duygularla çalışmalarıma devam etmek istiyorum.

 

Okulunuzdan biraz bahseder misiniz?
Okulumuz 1990 yılın da hayır sever iş adamı Kaşif Kalkavan tarafından yaptırılmış. İlk yapılışında sağlık ocağı olarak karar sağlanan bina daha sonra ihtiyaç doğrultusunda okula dönüştürülmüş.  Okul 2010 yılında yıkılmış ve 2011 de yeni bina inşa edilmiş. Şuan kullandığımız fiziki binamız son derece mükemmel ve depreme dayanıklı hazırlanmış. Okulumuz 40 derslik ve 10 laboratuvardan oluşmakta. Bölgenin en iyi komplekslerinden biri olduğumuzu düşünüyorum. 2013-2014 yılından sonra okul türünde bir değişiklik oldu ve okulumuz Kaşif Kalkavan Çok Programlı Anadolu Lisesi olarak değişti.
 

Çok Programlı Lise’nin diğer liselerden farkı nedir? 
Çok programlı liseler bünyesinde hem Anadolu Lisesi’ni hem de Meslek Lisesi’ni barındırır. Yani bu okul içerisinde Bir Meslek Lisesi ve bir Anadolu Lisesi kadar öğrenci bulunuyor. Meslek kısımlarımızda çağın gerektirdiği ve tercih edilen iş konularından Bilişim Teknolojileri Alanı, Elektrik- Elektronik Teknolojisi Alanı ve Kimya Teknolojileri Alanımız var. 
 

Okulunuzda eğitim gören kaç öğrenciniz buluyor ve öğretmen kadronuz kaç kişiden oluşmakta?
Şuan okulumuzda eğitim gören 1200 öğrencimiz ve 65 öğretmenimiz bulunuyor. Eğitim ile ilgili her alana girerek, çalışmalar yapmaya ve öğrencileri de her alanda eğitimle beslemeye çalışıyoruz. Bunun dışın daha önce okulumuzdan mezun olan Şenol Duran Beden Eğitimi Ögretmeni olarak, Fatih Yurtsever'de Tarih Öğretmeni olarak okulumuzda görev yapmakta.
 

Meslek bölümünüzden mezun olan öğrencilerinizin iş imkânı var mı?
Anadolu Lise'si kısmımızın mutlaka tanışacağı yer üniversitedir. Meslek Lisesi kısımlarımızın ise daha avantajlı olduğunu düşünüyorum, çünkü mezun olduklarında rahatlıkla iş hayatına atılabiliyorlar. İsterlerse Üniversite’ye de devam edebiliyorlar. Bu nedenle bizler burada öğrencileri disipline sokarken ve eğitim öğretime katarken şunu hedefliyoruz; Okuldan sonra karşılaşacakları iş hayatında zorluk çekmesinler, çünkü iş hayatında çok daha zor kurallar var. Güzel bir söz vardır; ‘’Adam adamın gölgesinde yetişir.’’ Bizde her alanda öğrencilerimize rehberlik yapıyoruz.

Projelerinizden kısaca bahseder misiniz. 
Geçen sene 10 projeyle TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’na katıldık ve burada çok güzel projeler yaptık. Erasmus Plus projemiz var. Bu projede Şubat ayından itibaren 10 öğrenci 2 öğretmeni ile İspanya’ya gidecek. Özellikle Meslek bölümü öğrencilimizi bu projeyle eğitim öğretim faaliyetlerindeki gelişmeleri yerinde takip etmelerini ve mesleği yerinde görmelerini hedefliyoruz.
 

Okulunuz hedefleri nasıl olan öğrenciler tercih etmeli?
Okulumuzun Çok Programlı Lise özelliğinden dolayı gerek Anadolu Lisesi hedefi olan gerekse Meslek Lisesi hedefi olan, her türlü öğrenciye kapısı açık. Öğrenci ayırt etmiyorum fakat şunu bekliyorum; Öğrenci okula girdiği andan itibaren burada olmasının sebebini kavramalı ve başarılı olmanın temelinde çalışmanın yattığını bilmeliler.
 

Son olarak öğrencilere vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Her şeyden önce iyi bir insan yetiştirmeliyiz. Mesleki yönü tabi ki olacak burada edindiği bilgiler ona kalite katacak ama bunların dışında İyi bir insan yetiştirmek. Gençlere tavsiyem kendilerini iyi geliştirmeleridir. Gençler kendilerini iyi yetiştirin. Her alandan kendini geliştirerek kendine, ailesine, milletine sağlıklı bireyler olmak için çalışmalarını istiyorum. Son olarak da şunu eklemek istiyorum; ‘’Her şeyi eğitim ile çözeceğiz. ’’TEKSES MEDYA TUZLAPRESS GAZETESİ OLARAK YAPTIĞIMIZ KEYİFLİ RÖPORTAJ VE MİSAFİRPERVERLİKLERİNDEN DOLAYI KAŞİF KALKAVAN ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİ MÜDÜRÜ FERŞAT İHTİYAROĞLU BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM ÖĞRETMENLERE VE ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR EDER, BAŞARILI BİR EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GEÇİRMELERİNİ DİLERİZ. 

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ 
RÖPORTAJ: AYŞENUR TUVAŞ
FOTOGRAFLAR: BURAK TUNÇ

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORUCUN TELAFİSİ VAR AMA MAÇIN YOK
ORUCUN TELAFİSİ VAR AMA MAÇIN YOK
PAZAR GÜNÜNÜN HAKEMLERİ BELLİ OLDU
PAZAR GÜNÜNÜN HAKEMLERİ BELLİ OLDU