Advert

GÜÇLÜ YARINLAR İÇİN TASARIM-BECERİ ATÖLYELERİ

İstanbul’da Tasarım-Beceri Atölyelerinin pilot uygulamasının yapılacağı 14 okul belirlendi.

GÜÇLÜ YARINLAR İÇİN TASARIM-BECERİ ATÖLYELERİ
Bu içerik 91 kez okundu.
Advert

Millî Eğitim Bakanlığımızın güçlü yarınları hedefleyen 2023 Vizyon Belgesi, çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda gelişimleri için tüm okullarda Tasarım- Beceri Atölyeleri kurulmasını öngörüyor. Tüm temel eğitim kurumlarımızda öğrencilerimizin düşünsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını destekleyen Tasarım -Beceri Atölyelerinin ulusal standartları da oluşturulacak. Sonraki aşamalarda ise Bilim ve Sanat Merkezleri yeniden yapılandırılarak tüm okullardaki Tasarım- Beceri Atölyeleri ile ilişkilendirilecek. Okul bahçeleri de atölyelerle bağlantılı olarak yeniden tasarlanıp yaşam alanlarına dönüştürülecek.

Bilim, Sanat,  Spor ve Kültür Odaklı

Bu çerçevede pilot örnekleri 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında devreye girecek olan Tasarım-Beceri Atölyelerinin İstanbul’da pilot uygulamasının yapılacağı okullar belirlendi. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce belirlenen okulların müdürleriyle İl Müdürlüğümüzün Tuna Salonu’nda Şube Müdürümüz Murat Gözüdok´un katılımıyla bir toplantı yapıldı.

Temel eğitim kurumlarımızda oluşturulacak Tasarım- Beceri Atölyelerinin 2023 Vizyonu açısından önemine her fırsatta dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, “Çocuklarımızın sahip oldukları yeteneklerle ilişkilendirilmiş becerilerin onlara pratik bir şekilde kazandırılabilmesi için Tasarım-Beceri Atölyeleri kurulacak. Atölyelerimiz bilim, sanat,  spor ve kültür odaklı yapılandırılacak.” dedi.

Konuyla ilgili olarak Yazıcı, atölyelerin ortak bir amaç doğrultusunda öğrencilerimizin özellikle elini kullanmasını önemseyen, mesleklerle ilişkilendirilmiş işlikler olacağını belirterek şunları söyledi: “Bilmekten çok tasarlamanın, yapmanın, üretmenin ön plana çıkacağı bu atölyeler öğrencilerimizin kendisini, meslekleri, çevresini tanımasına yardımcı olacak.  Aynı zamanda atölyeler yeniçağın gerektirdiği problem çözme, eleştirel düşünme, üretkenlik, takım çalışması ve çoklu okuryazarlık becerilerinin kazandırılması için somut mekânlar şeklinde düzenlenecek.”

Pilot Uygulamanın Yapılacağı Okullar

Öğrencilerin düşünmeye, tasarlamaya ve üretmeye zaman ayırabileceği yerler şeklinde inşa edilecek olan Tasarım-Beceri Atölyelerinin İstanbul’daki pilot uygulaması şu okullarımızda yapılacak:

Suatlar İlkokulu (Arnavutköy), İhsan Kurşunoğlu Ortaokulu, Kemal Berktan Ortaokulu (Ataşehir), Şehit Ali Karslı Ortaokulu (Bağcılar), Ragıp Kutmangil İlkokulu (Eyupsultan), Halkalı Cumhuriyet Ortaokulu (Küçükçekmece), Ahmet Kutsi Tecer ilkokulu, Mustafa Karuşağı İlkokulu, Nurullah Genç İlkokulu (Pendik), 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu (Sancaktepe), Hatemoğlu Ortaokulu (Sarıyer), Şehit Murat Demirci Ortaokulu (Şişli), Ord. Prof. Cahit Arf İlkokulu (Tuzla), Hezarfen Ahmet Çelebi Ortaokulu (Üsküdar)

HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KASAPOĞLU, MUSTAFA CENGİZ'İ KABUL ETTİ
BAKAN KASAPOĞLU, MUSTAFA CENGİZ'İ KABUL ETTİ
PFDK'DAN AHMET AĞAOĞLU'NA CEZA
PFDK'DAN AHMET AĞAOĞLU'NA CEZA