Advert

YARIN ONLARIN GÜNÜ

Yarın, 10 Ocak 1961’den beri gazetecilik mesleğini icra edenlerin onurlandırılması için kutlanan ‘’10 Ocak Çalışan gazeteciler günü’’ dür.

YARIN ONLARIN GÜNÜ
Bu içerik 592 kez okundu.

Yarın, 10 Ocak 1961’den beri gazetecilik mesleğini icra edenlerin onurlandırılması için kutlanan ‘’10 Ocak Çalışan gazeteciler günü’’ dür.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve Basın çalışanlarına, bazı haklar ve yasal güvence sağlayan ‘’212 sayılı kanun’’ adlı düzenlemenin resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.

Ülkemizde ulusal ve yerel basının çalışanlarının kutladığı bu gün, bu sene gazetecilerin ülkemizin zor dönemden geçtiği süreçte daha da zorluklar altında kutlayacağı bir yıl olacak.

İnternet gazeteciliğinin daha yaygın kullanıldığı , görsel medyanın adeta zorluklar içerisinde ayakta durmaya çalıştığı bu dönemde gazete çıkarmak ,özelikle yerel gazeteler anlamında büyük bir sıkıntı oluşturuyor.

Ulusal basında Habertürk ve Vatan gibi gazetelerin, yayından kalkığı süreçte yerel basın her şeye rağmen ayakta durmaya çalışıyor.

T.C Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘’ yerel gazetelerimize sahip çıkalım’’demesi basına verdiği önemi ayrıca göstermektedir.

Özellikle ilçelerde bulunan yerel basın mensupları her programa, fotoğraf makinalarıyla giderek haberlerine yaparlar, gazetelerini aylık çıkarabilmek için reklam almak zorundadırlar ve bu şekilde de ayakta durmaya çalışırlar.

Genelde ön arka sayfa renkli içi siyah beyaz maliyeti daha düşük olduğu için çıkartılan bu gazeteler, gene gazetecilerin kendi imkanlarıyla ilçede dağıtılır. Bugün bahsettigimiz  8 sayfa olarak çıkarılan bu gazetelerin maliyeti, baskısı tasarımıyla beraber 1000 adet’i 1200 TL  maliyeti bulur. Bunu   12, 16 sayfa veya tamamı renkli dediğiniz zaman ise bu maliyet, 1500, 1700 ve 2000 TL’sına kadar çıkar.

Bu belirtiğimiz rakamlara tabiki yapılan emek harcanan enerji ve mücadele dahil değidir.

Dolayısı ile  bugün gazeteciliğin yanı sıra eki şi olmayan yerel gazete mensuplarının, mesleğine olan sevgisiyle gazete çıkarmak için verdiği mücadeleyi de taktir etmek gerekir. Sadece geçimini gazetecilik olarak sürdüren yerel basının bu zor şartlarda gazete çıkarmaları sadece mesleğine olan gönül sevgisinden gelir.

Asgari  ücretin 2020 TL  olduğu ülkemizde, sadece yerel basından para kazanan gazete sahiplerinin, yanında çalışanı yoksa maliyetleri de ortaya koyduğumuzda minimum 3-4 bin TL  kazanması gerekmez mi ? Tabiki gerekir. Birde yanında personel çalıştıran maaşı ,sigortası vergisini ödeyen yerel basın mensupları var, onların durumunu sanırız bugünün şartlarında anlatmaya gerek yok.

Gazetesini çıkarmak için kapı kapı dolaşan, ilçesinde bulunan iş adamı ve esnafların reklamını gazetesine koyarak buradan gelecek olan reklam gelirleri ile  ayakta durmaya çalışan yerel basının, Devletimiz tarafından daha iyi şartlara getirilmesi tek arzumuzdur.

Bu vesile ile  gazeteciliğe gönül vermiş  ve emek harcayan tüm basın mensuplarının daha iyi şartlar altında ekonomik anlamda da rahat olarak, Devletimizin de katkısıyla işlerini kolaylıkla yapmalarını sağlayacak imkanların oluşmasını ve ‘’Bu ay nasıl gazete çıkaracağız ‘’ demeden gazetelerini çıkaracak ortamın olmasını diler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarız.

 

TEKSES MEDYA TUZLAPRESS GAZETESİ 

10 ocak çalışan gazeteciler günü tuzla tuzla haber
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BEŞİKTAŞ, BURAK YILMAZ İÇİN KARARINI VERDİ !
BEŞİKTAŞ, BURAK YILMAZ İÇİN KARARINI VERDİ !
12 DEV ADAMIN RAKİPLERİ BELLİ OLDU
12 DEV ADAMIN RAKİPLERİ BELLİ OLDU