Advert

İHH VE TUZLA KADINLARI YEMEN İÇİN EL ELE

İHH Tuzla Temsilciliği tarafından düzenlenen ‘’Yemen ve İnfak’’ konulu Yemen yararına kahvaltı programı Ay Yıldız Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti.

İHH VE TUZLA KADINLARI YEMEN İÇİN EL ELE
Bu içerik 1112 kez okundu.

Ay Yıldız Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen programa Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Derya Bacacı, İHH Tuzla Kadın Kolları Temsilcileri, STK Başkanları, Ak Parti Tuzla Kadın Kolları, BBP Kadın Kolları, Gönül Elleri Çarşısı, Kent Konseyi Kadın Meclisi ve bir çok kadın yemen yararına düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi.


Konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edilen İHH Tuzla Kadın Kolları Başkanı Nazan Arruba Meydanlıoğlu konuşmasını kedine tanıtarak ve yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür ederek başladı daha sonra İHH Tuzla Kadın Kolları’nın çalışmalarından bahsetti. Arruba Meydanlıoğlu ‘’Her hafta cuma günleri saat 11’de sohbet derslerimiz, 15 günde bir de mantı gurubumuz ve mantı atölyemiz var. Oradaki gelirimiz İHH adına bağış olarak ihtiyacı olan kardeşlerimize gidiyor. Önümüzde ki projelerimiz de dikiş atölyesi yapmak var. Siz gönüllü arkadaşlarımızın da katkısıyla beraber yaptıklarımızı hayra dönüştürmeyi amaçlıyoruz. İHH Tuzla Temsilciliği olarak birçok etkinlik düzenliyoruz sizlerinde bu etkinliklere katılmanızı ve desteklemenizi bekliyorum.’’ dedi ve kürsüden ayrıldı.Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı ise konuşmasında şunlara değindi ‘’Artık dünyada her şey herkesin gözü önünde oluyor, haberim yoktu deme şansımız yok. Her şey gözümüzün önünde olurken sadece ellerimizi açıp dua etmek elbette yeterli değil. Bir şeyler yapabilme şansımız var çünkü İHH var. Eğer bizlerin oraya gitme şansı yoksa oraya gidebilen Müslüman kardeşlerimiz var. Bu bakımdan İHH'ya tanıdığım günden beri minnettar kalmışımdır.‘’TUZLA HALKI OLARAK YEMENE ULAŞMAK ZORUNDAYIZ’’ 
Din deyince sadece namaz oruç gibi ibadetleri anlamamak lazım topluma ve insanlığa olan sorumluluklarımız var, bunları sadece dua ederek geçiştirmemeliyiz. Bu nedenle mutlaka bu toplantılarımızın kahvaltılarımızı yemene yansıyan bir tarafı olmalı. Biz Tuzlalı kadınlar ve gönüllüler olarak Yemen ve dünyanın diğer kanayan yaraları için neler yapabileceğimizi düşünmemiz ve birlikte hareket etmemiz gerekir çünkü mutluluk başkasının gözlerinde saklıdır. Mutluluk kendiniz için yaptığınız bir şey de değildir, başkası için karşılıksız yaptğınız faaliyetlerdedir. Bizler Tuzla halkı olarak yemene ulaşmak zorundayız. Bu gün buraya gelerek bu duyarlılığı yaptığınız ve bu adımı attığınız için hepinize teşekkür ediyorum. ‘’Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Derya Bacacı ise şu şekilde konuştu; ‘’Dünyanın en büyük krizlerinden birinin yaşandığı yemen için buradayız. Onların barajlarına, ilaç fabrikalarına atılan bombalar, gönderilen yarımların engellenmesi ve onların orada mahsur kalmasına gönlümüz asla razı gelmez. Onlar için çok daha fazla yardım yapmamız ve onlara dua etmemiz lazım. Dinimiz de mazlumun yanında ol, yetimin başını okşa diyor, Rabbim de İnşallah bizi böyle yapan kullardan etsin. 28 Milyon nüfusu olan yemede, 20 Milyonunun açlıktan sefaletten dolayı her an ölümle karşı karşıya olan bu kardeşlerimizin Rabbim Yar ve Yardımcısı olsun. Bizlere de her daim bu kardeşlerimize yardımcı olmayı nasip etsin. ‘’Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Derya Bacacı’nın konuşmasından sonra Yemen’de yaşanan acı olayların yer aldığı kısa bir video gösterisi sunuldu. Video büyük bir hüzünle izlendi. Daha sonra Yemen ve infak ile ilgili detaylı bilgi vermek üzere Firuzan Çetin kürsüye davet edildi. 
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Çetin ‘’İnsan olmanın ve insan kalmanın en önemli göstergesi iyi olmak, iyi kalmak, iyiliklere ve iyi olanlara öncülük etmektir düsturuyla yola çıktığımız bu hayat yolculuğunda, Müslüman başkası için yaşayan insandır düsturunu unutmadığınız için canı gönülden teşekkür ediyorum. Bugün burada oluşumuzun asıl amacı buraya bırakacağımız bir miktar yardımın dışında bu yaşananlara alışmayacağım ve bunların olmaması için elimden ne geliyorsa yapacağım mesajıdır. Rabbim alışmaktan bu yaşananları izlerken sıradanlaştırmaktan bizleri muhafaza eylesin. ‘’HOŞGELDİNİZ OSMANLI’’
3 kez Afrika 5 kez Ortadoğu da bulunmuş, acının nasıl bir şey olduğunu duyarak değil, yaşayanların yüreğinden yüreğimize açtığımız yolla hissetmiş ve böyle bir coğrafyada aç bir yavrunun annesi olmanın ne demek olduğunu görmüş biri olarak bugün buradayım. Afrika ve Ortadoğu'da dilimizi bilmeyen kardeşlerimizin karşılama şekli aynen şöyleydi; Hoşgeldiniz Osmanlı. Bir vizyon ve misyonumuz var, bir umut olarak görüyorlar bizi ve bugün burada biz bu umudu bir kez daha ispat ediyoruz. 
‘’BAZI İNSANLAR İSE HAYAT İZİ BIRAKIRLAR’’
Bu dünyadan birileri gelir ve geçer bu Allah'ın bize koyduğu bir kanundur ama bu dünyadan gelip de geçen bazı insanlar ayak izi bırakırlar bazı insanlar ise hayat izi bırakırlar. İnsanın derdi ile dertlenmek kendi hayatını gözden geçirip hayata dair emek vermek, hayat izi bırakmak demektir. Rabbim hayat yolculuğumuzu hayat izi bırakacak tercihlerle geçirmeyi hepimize nasip ve Müyesser eylesin inşallah.

 


Konuşmasına anılarını anlatarak devam eden Çetin, şunları dile getirdi; ‘’Afrika yolculuğundan sonra su bende çok kıymetli ve değerli oldu. Bizler hep suyun değerini bilirmişiz ederini bilmezmişiz. Çok yağmur alan bir coğrafyada yağmur yağdığında anında toprağın üzerinde kümeler oluşur. O kümelerde ki yağmur suyunu minik yavrular açıp açıp ilk yakaladıkları duru suyu içiyorlar inanın o suya elinize bile değmezsiniz, çünkü solucan böcek içinde ne ararsanız var. Çocukların o çamurlu suyu poşeti doldurup delerek içtiklerini gördüm. Bizim gibi suyu şakır şakır içmek gibi bir şansları yok çünkü sadece ağızlarını nemlendirecek kadar suları var.
‘’NİMETİ FARK ETMEK’’
Bir gün bütün hediyelerimizi ve yanımızda getirdiklerimizi dağıttık. Yetimhaneleri ve köyleri ziyaret ettik. Akşam oldu otele dönüyorken yakıt almak için şoförümüz benzinlikte durduğunda etrafınızı çocuklar sardı. Hemen ceplerimi ve çantamı aradım bir şeyler çıksın balon şeker onu mutlu edebilecek bir şey aradım. Elimde de bir pet şişe var. Çöp konteynırı olmadığı için atmaya müsait bir yer arıyordum bana göre bitmiş olan suyun boş pet şişesini.O sıra 4-5 yaşındaki bir çocuk dizlerime dokundu ve elimdeki şişeyi göstererek onu istedi. Ne yapacağını çok merak ettim çünkü bana göre şişenin içinde su yok. Çocuk şişenin kapağını açtı ve içinde kalan birkaç damla'yı dudaklarına tek tek döktü diliyle suyu hisseti ve sonra yüzüme kocaman bir tebessüm ederek koşarak çekip gitti. Ben suyun değerini o zaman öğrendim. İşte bunun adı nimeti fark etmektir. Şükür nimeti fark edip o nimetten değer üretmektir. 
‘’İNSAN DEĞERLİDİR VE İNSANIN DEĞERİ CENNET KADARDIR’’
 Bugün yüreklerinize dokunduğumu hissederken ve sözlerime son verirken, insan olmanın değerini ve şerefini bu hızlı dünya içerisinde unutmuşken bir cümle ile hatırlatmak taraftarıyım. Bizim ısrarla unuttuğumuz Kur’an'ın bize ısrarla hatırlattığı bir şey var bu cümlem bugün size hediyem olsun; İnsan değerlidir ve insanın değeri cennet kadardır. Bu kadar değerli ve muhteşem bir varlığı kaybetmemek için bugünümüze varlığımıza kaderimize iyi bakalım. Cennette beş çayında görüşmek dileğiyle çok teşekkür ediyorum. 
Firuzan Çetin'in anılarını dinleyen birçok kişiyi gözyaşlarına boğuldu. Çetin'in konuşmasının ardından kadın kollarının tanıtım videosu ile devam eden program, fotoğraf çekimleri ve bağışlar ile son buldu. HABER: TUZLAPRESS GAZETESİ
HABER MUHABİRİ: AYŞENUR TUVAŞ


 

İHH Tuzla Belediyesi İHH Tuzla Temsilciliği
Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BEŞİKTAŞ, BURAK YILMAZ İÇİN KARARINI VERDİ !
BEŞİKTAŞ, BURAK YILMAZ İÇİN KARARINI VERDİ !
12 DEV ADAMIN RAKİPLERİ BELLİ OLDU
12 DEV ADAMIN RAKİPLERİ BELLİ OLDU