Advert

YKS MARATONU BAŞLIYOR!

İSÜ Genel Sekreteri Burak Kılanç: “Kılavuzda geçen seneye kıyasla sistemde hiçbir değişiklik olmadığını görüyoruz. Sistem değişikliğinin olmaması adaylar için büyük önem taşıyor. Sistem değişikliği nedeniyle geçen seneki sınav süreci zorlu geçmişti. Sistemde, puan türlerinde, oturumlarda, soru sayılarında, testlerin puanlara etki oranlarında bir değişiklik yok.”

YKS MARATONU BAŞLIYOR!
Bu içerik 1893 kez okundu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru sürecini ve 2019 YKS Kılavuzu'nu değerlendiren İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç, geçen seneye oranla kılavuzda değişiklik yapılmadığının altını çizerek,kılavuzda öğrenci dostu bir yaklaşım sergilendiğini söyledi. Başvuruların 6 Mart 2019 tarihine kadar devam edeceğini belirten Kılanç, sistemin adaylara sağladığı avantajları anlattı.

 

Sistemde Değişiklik Yok

Sistem değişikliği nedeniyle geçen seneki sınav sürecinin zor geçtiğini belirten Burak Kılanç, ‘’Kılavuzda geçen seneye kıyasla sistemde hiçbir değişiklik olmadığını görüyoruz. Sistem değişikliğinin olmaması adaylar için büyük önem taşıyor. Sistemde; puan türlerinde, oturumlarda, soru sayılarında, testlerin puanlara etki oranlarında bir değişiklik yok.” sözleriyle, bu sene yapılacak sınavın adaylar için daha rahat geçeceğine vurgu yaptı.

 

Ödemelere Dikkat

Lise son sınıf öğrencilerinin başvuru süreçlerinin, sınava tekrar girecek öğrencilere kıyasla daha kolay olduğunu sözlerine ekleyen Kılanç, başvuruların geçerliliği için ödemelerin muhakkak yapılması gerektiğini belirtti. Üniversite sınavına başvurmak için iki aşamalı bir işlem yapılması gerektiğini vurgulayan Kılanç, “Öncelikle ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi'nden hangi oturumlara katılmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Nerede sınava girmek istediklerinizle ilgili yer seçeneklerini belirliyorsunuz. Bu başvurunun geçerli olması için de, sınav ücretini yatırmış olmak gerekiyor. Adaylar, ödeme işlemlerini 7 Mart'a kadar yapabilirler.” dedi.

 

Başvurularını Tamamlayamayan Adaylara İkinci Şans

Adayların; TYT, AYT, YDT sınavlarının her biri için 50 TL ödeyeceklerini belirten İSÜ Genel Sekreteri Burak Kılanç, başvuruda bulunup, paralarını yatırmadıkları için başvurularını tamamlayamayan adayların ise,19 Mart günü, 75 TL ödeme yapabileceğini hatırlattı. 2018-TYT puanını,2019-YKS Yerleştirmede kullanmak isteyenler için, 2019-YKS başvuru ücretinin 20 TL olacağını söyleyen Kılanç,2018’deki sınavda TYT puanı 200'ün üzerinde olan adayların puanlarının bu sene de geçerli kabul edeceğinin altını çizdi.

 

Öğrenciye Büyük Fırsat

Adayların 15 Haziran'daki sınava girmeden de geçen seneki puanını kullanabileceğini söyleyen Kılanç, ‘’Böylece geçen sene 200 ile 500 puan arasındaki puanı, alan kitle içerisindeki yüzdelik dilimi bu seneki yüzdelik dilimle eşleştirilerek puan dönüştürülmesi yapılacak.” sözleriyle sistem hakkında bilgi verdi. Öğrencinin geçen seneden TYT’ye girecek puanı, bu senekine oranla yüksek ise, geçerli olacağını söyleyen Kılanç, bu yaklaşımın adaylar için iyi bir fırsat olduğunu söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2019 YKS'de soruların çıkacağı konuları ve yeterlilikleri de ilan ettiğini sözlerine ekleyen Burak Kılanç, adaylara MEB'in Talim Terbiye Kurulu'nun sayfasına girerek 2019 YKS'deki kazanımlarla ilgili açıklamaları incelemelerini tavsiye etti.

 

Yerleşme Oranları Artış Gösterebilir

Geçen sene 2 milyon 381 bin kişinin YKS'ye başvurduğunu ve 857 bin kişinin üniversiteli olduğunu söyleyen Burak KILANÇ, “Geçen sene YKS'ye başvuran her 100 kişiden 36'sı üniversiteli oldu. Bu sene de yerleşme oranları biraz daha yükselebilir ya da benzer bir tabloyla karşılaşabiliriz.” şeklinde; 2019 yılında yerleşme oranlarının artabileceğine dikkat çekerek, geçen sene ilan edilen taban başarı sırası şartlarının bu sene de geçerli olduğunu vurguladı.

 

İstinye Üniversitesi Hakkında

İstinye Üniversitesi, “MLPCareGrubu”nun 25 yıllık bilgi ve birikiminin devamı olarak, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kuruldu. Üniversite, öğrencilerine var olan güncel ve geniş tabanlı tüm bilgileri aktarmanın yanı sıra; her akademik bölüm için ayrı ayrı güçlü bir donanım sağlamayı ve eğitim-araştırma performansı ile ulusal ve global anlamda yeni bilgi üretimine katkıda bulunarak, Türkiye’nin ve dünyanın seçkin üniversiteleri arasında yer almayı hedefliyor. Öğrenci odaklı eğitim anlayışını üniversitenin tüm süreçlerinde uygulayan İstinye Üniversitesi, bilim ve araştırma merkezi olma vizyonu doğrultusunda, bilimin sınırlarını genişletmeyi ve bilimsel gelişmelerden edinilen bulguları toplumun refahı için paylaşmayı ve uygulamayı amaçlıyor. Öğrencilerini, MLPCare Grubu bünyesinde yer alan Liv HospitalMedical Park ve VM Medical Park hastaneleri başta olmak üzere, üniversitede edindikleri yetenekleri kullanabilecekleri çalışma ortamlarına yönlendiren İstinye Üniversitesi; geleceğin yetkin, yaratıcı ve ileri görüşlü bireylerini yetiştirerek, toplumumuzun sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişiminde önemli bir rol oynamayı ve insanlığın ilerlemesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

HABER. TUZLAPRESS GAZETESİ

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TRABZONSPORUN YENİ FORMASI
TRABZONSPORUN YENİ FORMASI
İSTANBUL 'A GELDİ
İSTANBUL 'A GELDİ