Advert

''BUNU BİLMEYEN İZMİR'DE YAŞAYAMAZ''

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterdiği Tunç Soyer, katıldığı canlı yayında "İzmir'i neden bir 'kadın şehri' olarak adlandırıyorsunuz?" sorusuna, "Bu şehir adını tarihin ilk örgütlü kadın hareketi olan Amazonların kraliçesinden alıyor. Bunu bilmeyen İzmir'de yaşayamaz" şeklinde yanıt verdi.

''BUNU BİLMEYEN İZMİR'DE YAŞAYAMAZ''
Bu içerik 190 kez okundu.

CHP'nin İzmir adayı Tunç Soyer, CNN Türk'te yayınlanan 40 programına konuk oldu. Soyer, burada gazeteci Buket Aydın'ın sorularını yanıtladı.

Soyer, Aydın'ın "İzmir'e bir 'kadın şehri' diyorsunuz. Ben de erkekler acaba buna içten içe alınmaz mı diye merak ediyorum. İzmir'i neden bir 'kadın şehri' olarak adlandırıyorsunuz?" sorusu üzerine "Bunu ben demiyorum aslında. Bu şehir adını tarihin ilk örgütlü kadın hareketi olan Amazonların kraliçesinden alıyor. Bir Amazon kraliçesi Smyrna. İzmir, bir Amazon kraliçesinin adını taşıyor. Ben demiyorum. Böyle bir şehir İzmir ve bunun çok fazla örneği var neden kadın şehri olduğunu kanıtlayacak" ifadesini kullandı.

Soyer, şöyle devam etti:

— Bir tanesini sizinle paylaşayım. Sene 1828, 190 yıl önce, İzmir'de Vali Hasan Paşa bir ekmek zammı yapıyor. Ama çok fahiş bir zam ve vatandaşlar gidip "Paşam yapma, etme. Bu çok büyük bir zam, lütfen bunu indirin." diyor. Rica, minnet Vali Paşa yapmıyor indirimi. Fakat ertesi günü kadınlar çocuklarıyla beraber sokaklara dökülüyor. Üç gün boyunca kadınlar sokakta protesto ediyor bu zammı ve Vali Paşa üçüncü günün sonunda bu zammı geri alıyor. Şimdi İzmir böyle bir şehir. Yani kadınlar gerçekten İzmir'de çok öndedirler, çok öncüdürler. Yani bunu girdiğiniz her mekanda, yürüdüğünüz her sokakta, İzmir'in her yerinde her anında hissedersiniz. O nedenle İzmir bir kadın şehridir ve kadınlar öncüdür, önderdir. Bunu bilmeyen İzmir'de yaşayamaz.

https://www.f5haber.com/siyaset/soyer-bunu-bilmeyen-izmir-de-yasayamaz-haberi-1077967/

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TRABZONSPORUN YENİ FORMASI
TRABZONSPORUN YENİ FORMASI
İSTANBUL 'A GELDİ
İSTANBUL 'A GELDİ