Advert

EMEKLİ İÇİN 8 FIRSAT BİRDEN

Hükümet, emekliler için çok sayıda kazanımın yolunu açtı. İyileştirmelerin sürmesi beklenirken, emeklilerden 8 talep geldi. Milyonlarca emekli için intibaktan ikramiye ve ek ödeme artışına, aile yardımı desteğinden ücretsiz sağlık ve ulaşıma kadar müjdeler bekleniyor.

EMEKLİ İÇİN 8 FIRSAT BİRDEN
Bu içerik 260 kez okundu.

Hükümet birbiri ardına yaptığı düzenlemelerle emeklilerin yüzünü güldürdü. ikramiyeden promosyona, ek zamma kadar pek çok kazanım elde etti.

Önümüzdeki dönemde iyileştirmelerin sürmesi planlanırken, TürkiyeEmekliler Derneği (TÜED) emeklilerin 8 talebini gündeme taşıdı.

Derneğin Başkanlar Kurulu toplantısında müzakere edilen talepler şöyle:

65 yaş ve üzerine ücretsiz ulaşım hakkı kanunun öngördüğü şekilde her yerde aynı şekilde uygulansın.

2000 sonrasında  olanların intibakları yapılsın. Prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanların, emekli oldukları tarihlere bakılmaksızın, intibak kriterleri belirlenerek emekli aylıkları yeniden hesaplansın.

2000 öncesi emeklilere yapılan intibak kuralları, aynı şekilde 2000 sonrasında olanlara da uygulansın.

2000 sonrası dönemde  olanların emekli aylıklarının karma bir sistemle hesaplanmasının getirdiği kayıplara çözüm getirilsin.

Karma bir sistem yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir  aylığı hesaplanması benimsensin, sigortalı süre artıkça emekli aylıkları da artsın. Bunun yapılması için aylık bağlama oranları ve güncelleme katsayılarındaeşitlik sağlansın.

Gelir ve aylıkların artışında, TÜFE'nin dikkate alınması, aylıkları düşük olan emeklileri korumuyor. Ücretliler ve aylık alanların harcamalarını esas alan ücretliler geçinme endeksi oluşturulsun.

Emeklilere vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme yüzdeleri 4-5'ten en az yüzde 8-9'a yükseltilsin.

Emeklilere dini bayramlar öncesinde ödenen ikramiyeler, 2019 ve sonraki yıllar için aylıkları artışına endekslenerek güncellensin.

Sağlık katkı payları emekliden alınmasın.

Kamu çalışanlarına ödenen aile yardımı, tüm emeklilere de aile yardımı desteği olarak getirilsin.

https://www.sabah.com.tr/galeri/ekonomide-bugun/milyonlarca-emekli-icin-mujdeli-haber-tam-9-bin-688-lira-odenecek

 

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORUCUN TELAFİSİ VAR AMA MAÇIN YOK
ORUCUN TELAFİSİ VAR AMA MAÇIN YOK
PAZAR GÜNÜNÜN HAKEMLERİ BELLİ OLDU
PAZAR GÜNÜNÜN HAKEMLERİ BELLİ OLDU