Advert

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Cristian Kabore ile bir araya geldi. İki lider toplantı sonrası kameralar karşısına geçti. Basın toplantısında Erdoğan'a Sudan'daki askeri darbe soruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi: "Darbe ile gelmiş bir siyasetçi değilim. Belediye başkanlığımdan bu yana sandıkla gelen ve sandıkla bu yolculuğu devam ettirirken darbe ile muhatap olan bir insanım. Darbenin ne olduğunu bilen birisiyim. Suhuletle Sudan bu işi başarmalı, normal demokratik süreci çalıştırmaya girmeli" ifadelerini kaydetti

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA
Bu içerik 260 kez okundu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Kendisine ve heyetine ülkemize hoş geldiniz diyorum. Bu tarihi ziyaretin Burkina Faso'dan cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olduğunu belirtmek istiyorum. Ticaret rakamını beraber çalışarak arttırma kararımızı teyit ettik. Özel sektörümüzü Burkina Faso ile yatırım için teşvik ediyoruz. Girişimcilerimize sağladıkları destek nedeniyle teşekkür ediyorum.

İki ülkenin ilişkilerini geliştirecek bir alan da eğitim öğretimdir. Gerek Türkiye bursları ile gerek kendi imkanları ile 200 civarında Burkina Fasolu öğrencinin ülkemizde bulunmasından memnuniyet duyuyoruz.

Terörle mücadele alanında karşılıklı işbirliğimizi ve ortak irademizi yeniledik. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yanımızda olan Burkina Faso'nun desteğine özellikle güveniyorum. Karşılıklı saygı ve eşit ortaklık düzeyinde Afrikalı ülkelerle ilişkilerimizi daha da ileriye taşımaya kararlıyız. Afrikalı dostlarımıza kendi sorunlarına yine kendi hassasiyetleri kendi dinamikleri çerçevesinde çözüm üretecek birikime fazlasıyla sahiptir.

Roch Marc Cristian Kabore'nin açıklamalarından satır başları:

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türk milletine misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu bizim için öenmli bir ziyaret. Ülke içerisinde ilk kez Cumhurbaşkanlığı seviyesinde görüşüyoruz. Sayın Erdoğan'a desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum.

Türkiye'ye çatanlar Burkina Faso'ya çatmışlardır. Türkiye'ye zarar vermeye çalışan teröristlerin Burkina Faso'da kalması mümkün değildir. Söz konusu işbirliğimizi çeşitlendirmek istiyoruz.

Basın toplantısında Erdoğan'a Sudan'daki askeri darbe soruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Darbe ile gelmiş bir siyasetçi değilim. Belediye başkanlığımdan bu yana sandıkla gelen ve sandıkla bu yolculuğu devam ettirirken darbe ile muhatap olan bir insanım. Darbenin ne olduğunu bilen birisiyim. Bu dünya bir garip dünya. Darbeye karşı olduğunu söyleyenlerin darbecilerle nasıl koyun koyuna olduğunu görüyoruz. Sandıkla gelenleri ipe götürdüklerini de biliyoruz.

Sudan köklü ilişkilerimiz olan bir ülke. Bu ilişkilerin devamından yanayız. Temennim o ki Sudan bu işi başarmalı ve normal demokratik süreci çalıştırmaya girmelidi diyorum. Son dönemlerde Sudan'ın yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Ekonomik sıkıntıları aşmak suretiyle Sudan'ın farklı bir sürece girmesi önem arz etmektedir.

Şu anda çok değişik haberler gelmekte. Ömer Beşir evinde mi başka bir yerde mi sağlıklı bilgi vermemiz söz konusu değil. Sudan'ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir. Her darbe çok ciddi bir kan kaybıdır. Bu kayba dost kardeş Sudan'ın muhatap olmasını istemem."

https://www.sabah.com.tr/gundem/2019/04/11/baskan-erdogan-canli-yayinda-aciklamalarda-bulunuyor

Yorum yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRKİYE 4. GÜNÜ 1 ALTINLA KAPATTI
TÜRKİYE 4. GÜNÜ 1 ALTINLA KAPATTI
EMRE FENERBAHÇE'DE
EMRE FENERBAHÇE'DE